اعتراض به سوالات اخلاق پزشکی دانشنامه

اعتراض به سوالات اخلاق پزشکی دانشنامه تخصصی

اعتراض به سوالات اخلاق پزشکی بورد می تواند به چهارجوابه شدن آنها و افزایش نمره دوستان کمک کند. لذا با توجه به مشترک بودن این دو سوال خواهشمندم با دعوت همه دستیاران به اعتراض گسترده به این دو سوال، از این روش جهت کمک به دوستانی که نیاز به
یکی دو نمره دارند اقدام کنیم. سوالات امسال گنگ و نامفهوم بوده است و هر کس یک جوابی را انتخاب کرده است.

سوال ۱۵۱. در ذیل مبحث اتانازی آمده است "خودداری از ادامه درمان و جلوگیری از اقداماتی که می تواند سبب طولانی تر شدن حیات بیمار شود منجر به اتونازی غیرفعال می شود". همچنین ذیل مبحث مراقبت های پایان زندگی آمده است "بیمار نباید با درد و شکایات قابل درمان بمیرد". همچنین ذیل مبحث تخصیص منابع گفته است "گروه پزشکی همواره با ۲ تعهد متقابل روبرو است: تعهد در قبال جامعه و تعهد در قبال بیمار". فلذا در مورد این بیمار فراهم کردن امکانات نگهداری و مراقبت پایه مستلزم اولا هزینه فراوان است که با بحث تخصیص منابع منافات دارد و گزینه های الف و دال رد می شوند و گزینه ج و استفاده از امکانات در دسترس منطقی تر به نظر میرسد. دوما اطمینان از توانایی خانواده بیمار در انجام درست وظایف در منزل مورد شک است و گزینه ب و دال باز هم نادرست است. همچنین رها کردن بیمار (که می تواند در زمینه عدم توانایی خانواده در انجام مراقبت های پزشکی باشد) نیز نوعی اتانازی غیرفعال است، و گزینه ب و دال باز هم غلط است. به نظر میرسد جواب صحیح کامل برای سوال وجود ندارد.
سوال ۱۵۲. ذیل مبحث حقیقت گویی آمده است: "حق اخلاقی بیمار با خبر شدن از اطلاعات مهمی است که پزشک از آن مطلع است." و همچنین گفته است "نگفتن حقیقت می تواند سبب فریب بیمار شود". "عدم صراحت حتی اگر با نیت خیرخواهانه برای بیمار صورت بگیرد، می تواند زمینه ساز حس عدم اعتماد عمومی نسبت به حرفه پزشکی باشد." لذا حقیقت باید به بیمار گفته شود و این می تواند از طریق گزینه ب و در صورت عدم همکاری همراهان بیمار توسط گزینه الف اتفاق بیافتد. همچنین در ذیل همین مبحث آمده است "از موارد مجاز کتمان حقیقت این است که بیان حقیقت به تنهایی بتواند سبب صدمات روحی و جسمی بیمار شود" فلذا با توجه به روحیه پایین بیمار و همکاری بسیار ضعیف بیمار می توان به طریق گزینه دال از کتمان حقیقت استفاده کرد. سوال جواب مشخصی ندارد.

[signature]

۱ signature

با دوستانتان در میان بگذارید

   

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7