بیانیه دانشجویان پزشکی سراسر کشور در مورد مشکلات آموزشی، تغییرات آزمون دستیاری و پذیرش دانشجو در پردیس های خودگردان

امضای بیانیه

قَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْط...ِ(حدید/25)
ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم و با آنها کتاب(آسمانی) و میزان(شناسایی حق و قوانین عادلانه) نازل کردیم تا مردم قیام به عدالت کنند.

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی
معاون محترم آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ جناب آقای دکتر لاریجانی

با سلام و تحیات
سلامت در جهان معاصر جزو مهمترین شرح وظایف دولت هاست. اگر هر وظیفه ای از دوش دولت ها به بخش خصوصی واگذار شود، سلامت همچنان مهمترین کار ویژه ی دولت ها باقی خواهد ماند. از همین رو، جهت گیریهای کلان برنامه سلامت از مهمترین شعار های دولتمردان در کارزارهای انتخاباتی در سراسر جهان است. ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت از سوی مقام معظم رهبری و توجه ویژه و بی سابقه ی دولت یازدهم به امر خطیر سلامت، از همان ابتدای روی کار آمدن، همگان را به احیای جایگاه فراموش شده ی دولت در سلامت کشور امیدوارکرده است. طرح تحول سلامت گام مناسبی در جهت دسترسی همه ی اقشار جامعه به خدمات درمانی، حل مشکلات حوزه ی آشفته ی دارو، بی‌نیازکردن بیماران بستری از مراجعه به خارج از بیمارستانها جهت بهره مندی از خدمات درمانی و همچنن اصلاح تعرفه های پزشکی – این مشکل ریشه ای که بسیاری از رشته های مادر را در آستانه اضمحلال قرارداده بود - برداشته است. گام هایی که برداشتن آنها به انصاف، حاصل سیاستگذاری کلان، برنامه ریزی و مدیریت صحیح وزارت بهداشت و حمایت ارزنده ی دولت یازدهم است. البته روشن است که این دستاوردها بدون به کارگیری نخبگان حوزه های مربوطه در وزارت بهداشت میسر نمی شد.
ما - دانشجویان پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور – امروز به این دلیل با وزیر محترم بهداشت و معاون محترم آموزشی ایشان سخن می‌گوییم که ایمان داریم که گوش شنوایی برای دغدغه های قدیمی و نگرانیهای امروز ما خواهد بود. دغدغه هایی که امروز به شدت برای ما آزار‌دهنده‌اند. فراموش‌شدن امر‌ آموزش در بیمارستانهای دولتی، به کارگیری کارورزان و دستیاران به عنوان نیروی کار ارزان قیمت، تحولات یکباره قوانین پذیرش دستیاری و همچنین پذیرش غیرقانونی دانشجو در پردیسهای خودگردان مسائلی هستند که توجه فوری مسئولان امر را می طلبند. که اگر این توجه در زمان مقتضی صورت نگیرد، عواقب جبران ناپذیر آن برای همه آشکار است.

یک - چالش های طرح تحول سلامت در حوزه آموزش پزشکی :
بی شک جداسازی حوزه آموزش پزشکی از وزارت علوم و واگذاری این حوزه به وزارت بهداشت، با چالشی بزرگ به نام"تداخل امور آموزشی و درمانی"همراه بوده است. در حالیکه در دوران تولیت وزارت علوم، امور آموزشی با حوزه درمانی به مساوات یکدیگر پیش می‌رفتند و استقلال امور آموزشی در دستان وزارت علوم به عنوان متولی امر آموزش عالی قرار داشت، بعد از واگذاری این حوزه به وزارت بهداشت، سنگینی کفه ترازو از سمت آموزش دور شد، به طوریکه شاهد بودیم با تصویب آیین نامه های شرح وظایف نامتعارف، انجام کلیه اموردرمانی بر ساختار آموزشی تحمیل شد. دانشکده های پزشکی که مجری حمایتی دانشجویان در برابر وظایف درمانی بودند به دلیل بلعیده شدن در سیستم وزارت بهداشت نه تنها از حمایت دانشجویان ناتوان بودند، که به تدریج خدمت گرفتن دانشجویان تحت سلطه بیمارستانها را در دستور کار قرار دادند.
به اذعان مسئولان وزارت بهداشت شروع طرح تحول نظام سلامت، با افزایش مراجعه به بیمارستانهای دولتی همراه بوده است. این افزایش مراجعه با افزایش فشار بر سیستم سلامتی که قبل از شروع طرح نیز با مشکل کمبود امکانات و پرسنل روبرو بوده، منجر به فراموشی کامل امر خطیر آموزش شده است. چرا که به درستی در انتخاب میان درمان و آموزش، مسلم است که درمان پیروز است و آموزش گوشه نشین. میزان مراجعه بیش از‌حد، نه تنها فرصت آموزش را از بین برده‌است بلکه با نارضایتی مراجعان، محیطی به شدت مغشوش را بوجود آورده است که درمان بیماران را نیز تحت تاثیر قرار‌داده‌است. مراجعه کنندگانی که به هر‌واسطه و‌دلیلی، گویی همه مشکلات عدیده، لاینحل و بزرگ نظام سلامت را از جانب پزشکانی چون ما می پندارند که خط مقدم مواجهه با بیماران در بیمارستان‌ها هستیم. پزشکانی که خود باید آموزش گیرنده باشند و درعین حال خدماتی باکیفیت را به بیماران ارایه کنند. همه اینها، تحمل مشکلات آموزشی – معیشتی را چندین برابر مشکل‌تر کرده است.
در کنار این مشکلات؛ مشکلات قدیمی نظام آموزشی اعم از: آموزش گرفتن همزمان دانشجویان فوق تخصصی، تخصصی و عمومی در یک جا بدون هیچ‌گونه برنامه ی مشخصی عملا آموزش‌گیری دانشجویان رده پایین‌تر را مختل کرده است. تصمیم گیری بالینی برای بیماران برعهده‌ی دانشجویان تخصصی و فوق‌تخصصی بوده و دانشجویان پزشکی عمومی، اموری غیر‌آموزشی، و‌از آن ناگوارتر، غیردرمانی را انجام می دهند. دانشجویان دوره عمومی که باید در درمانگاه‌ها و مراکز بهداشتی‌درمانی به ارائه خدمت بپردازند، نه تنها هیچ‌گاه در این محل‌ها آموزش نمی‌بینند که بیمارستان‌های سطح 3 و ارجاعی، محل به اصطلاح آموزش آنهاست. از چنین سیستم آموزشی که هدف گذاری مشخص و برنامه‌ی مدونی ندارد، انتظار خروجی مناسب داشتن بی‌جاست. مشکلات جدید تحمیل شده بر یک نظام آموزشی کهنه و پر از نقص، کار را به‌جایی رسانده است که ادامه اش ممکن نیست. دیگر مدتهاست که صبح برای آموزش به بخش‌هایمان نمی رویم. برای انجام کارهای می‌رویم که برای گرفتن مدرک پزشکی بواسطه قانون موظف به انجام آنها هستیم. نه انگیزه‌ای برای یادگیری داریم، نه شوقی برای آوردن پرونده ها، نوشتن برگه های متعدد، گذاشتن سوند، لوله‌ی معده و هزاران کار دیگر که از انجام آنها مدتهاست از لحاظ آموزش بی نیاز شده ایم اما به حکم قانون موظف به انجام آنها هستیم.
از سوی دیگر، دریافت حقوق 400 هزار‌تومانی - کمتر از نیمی از حقوق پایه کارگران در کشور- با بیش از 300 ساعت کار به جای آموزش در ماه، که برای فرار از قوانین کشور به عنوان کمک هزینه شناخته می شود، ما را تبدیل به ارزان ترین نیروی کار در کشور کرده‌است. چنین امری با قوانین صریح قانون اساسی در تضاد است: « اصل 43 ام قانون اساسی: بند 3 - تنظيم برنامه اقتصادي كشور به صورتي كه شكل و محتوا و ساعات كار چنان باشد كه هر فرد علاوه بر تلاش شغلي ، فرصت و توان كافي براي خودسازي معنوي ، سياسي و اجتماعي و شركت فعال در رهبري كشور و افزايش مهارت و ابتكار داشته باشد. 4 - رعايت آزادي انتخاب شغل و عدم اجبار افراد به كاري معين و جلوگيري از بهره كشي از كار ديگري .» همه ی اینها در حالیست که هر روز از گوشه و کنار خبر درآمدهای میلیاردی پزشکان تیتر یک رسانه هاست، رسانه هایی که عمدا یا سهوا از واقعیات نظام درمان که مدتهاست آموزش رابلعیده و درحال استثمار آموزش گیرندگانی چون ماست، خالی اند .
اجرای طرح تحول سلامت بار دیگر این موضوع را یادآور می شود که اصلاح و تببین خطوط حوزه آموزشی و درمانی امری حیاتی و اجتناب ناپذیر است. اگر دانشجویان برای آموزش در بیمارستان حاضر می‌شوند، مسلما باید در قالب یک آیین‌نامه مشخص از انجام وظایف غیر‌آموزشی معاف شوند. اما اگر قرار است به عنوان عضوی از تیم درمانی بخش مهمی از بار سیستم سلامت را بر عهده گیرند، داشتن مزایا متناسب با میزان کاری که انجام می‌دهند حق مسلم آنهاست که اگر چنین نباشد این امر به عنوان بهره‌کشی واضح و غیر قابل انکار تلقی خواهد شد. ما خواستار پایان فوری این برخورد دوگانه هستیم.
پیشنهادات :
یک : تالیف و تصویب آیین نامه شرح وظایف کاروزان براساس استانداردهای آموزشی
دو - مشخص کردن مرز میان امور درمانی و آموزشی در آیین نامه و همچنین ابلاغ آن به بیمارستانهای آموزشی درمانی
سه : بازنگری در قوانین پرداخت کمک هزینه به کارورزان و متناسب کردن آن با دیگر اقشار و متناسب با ساعات کار در بیمارستان

دو- تحولات شتاب زده در آیین نامه آزمون پیش کارورزی و پذیرش دستیاری:
درحالی که وزارت محترم بهداشت دولت پیشین، با طرح‌های تحولی یکباره، ضربات سهمگینی بر پیکره سیستم بهداشتی درمانی کشور وارد کرد، بار دیگر تحولات شتاب آلود نگرانی دانشجویان پزشکی را برانگیخته است. امروز شاهد آن هستیم که وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش آموزش کشور با گذشت چند سال از شروع طرح حذف کنکور سراسری هنوز هم در مراحل طراحی اصولی و عادلانه و اجرای استاندارد آزمون‌ها و محاسبه معدل قراردارند؛ در این شرایط، وزارت بهداشت که چندین پله از حیث آموزشی در مراتبی تخصصی‌تر و حیاتی‌تر از وزارت آموزش و پرورش قرار دارد در تصمیماتی عجولانه، اقدام به تغییرات یکباره قوانین آزمون پذیرش دستیاری کرده‌است. با‌وجود نیاز مبرم به تحول قوانین مربوط به پذیرش دستیاری، تحولات یکباره این آزمون علاوه بر ترویج بی‌عدالتی در حوزه آموزش، واکنشی جز ایجاد التهاب و تشویش اذهان دانشجویان نخواهد داشت. اعلام ناگهانی تاثیر نمره پیش کاروزی و معدل دوره عمومی برای دانشجویانی که این موارد را پشت سرگذاشته‌اند، عادلانه به نظر نمی‌رسد. همچنین تغییر شیوه برگزاری آزمون پیش کارورزی از کشوری به قطبی در تناقض آشکار با مصوبات اخیر است. معدل عمومی دانشجویان پزشکی نیز براساس هر بیمارستان متفاوت است و حتی با تراز‌کردن معدل دانشگاه‌ها با یکدیگر، مقایسه آن به‌دلایل متعدد و واضحی، ناممکن است. زمزمه‌های اخیر در مورد محدودیت برای استعدادهای درخشان در ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر (استریتی) با ایجاد فاصله یک‌ساله تا آزمون دستیاری، نیز تحول یک‌باره دیگری است که بسیاری از دانشجویان پزشکی را سردرگم ومضطرب کرده‌است. نگرانی از این تغییرات نه تنها باعث ایجاد اضطراب در دانشجویان و اختلال در فرآیند آموزش و یادگیری آنها در حساس‌ترین سال‌های آموزشی آنها شده بلکه باعث بر‌هم‌زدن برنامه‌ ریزی‌های طولانی‌مدت آنها به منظور ادامه تحصیل می شود.
پیشنهادات :
یک - بررسی جامع و کارشناسانه برنامه تحول در پذیرش آزمون دستیاری
دو - برگزاری آزمون‌های دروسی که قصد تاثیر نمره ی انها در امتحان دستیاری وجود دارد به صورت کشوری؛
سه - برگزاری آزمون پیش کاروزی به شیوه هماهنگ کشوری
چهار - اجرای قوانین پذیرش دستیاری با ایجاد ساختارهای لازم از ورودی های جدید

سه - پذیرش دانشجو در پردیس های خودگردان:
تبدیل پردیس‌های بین الملل دیروز به پردیس‌های خودگردان امروز از نگرانی‌های جدی دیگر است. پردیس های خود گردان با نقص آشکار عدالت آموزشی و همچنین اسناد‌ بالادستی از مهر 93 اقدام به پذیرش دانشجو کرده اند. در‌ابتدای این نامه از اهمیت سلامت گفتیم. حال باید از اهمیت آموزش بگوییم. آموزشی که در کنار سلامت از‌ وظایفی است که هیچ دولتی حق ندارد آن را به بهانه های مختلف به حال خود رها کند. تکلیف آموزش پزشکی که بیش‌از‌پیش مشخص است. متاسفانه مسیر پذیرش دانشجو در کشور ما سمت‌و‌سوی به شدت نگران کننده‌ای گرفته‌است. دور زدن آزمون های مرسوم با پول، بدون ایجاد بسترهای نظارتی در طول تحصیل و هنگام فارغ التحصیلی، تضمین کیفیت پزشکان آینده را مورد تردید جدی قرار داده است.
پذیرش دانشجو در پردیس‌های خودگردان امریست که واضحا با سياست‌هاي كلي علم و فناوري (نظام آموزش عالي، تحقيقات و فناوري) ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری منافات دارد: « بند 6-2- توزيع عادلانه فرصت‌ها و امكانات تحصيل و تحقيق در آموزش عالي در سراسر كشور.» علاوه بر این تناقض آشکار، نقض مکرر قانون پنجم توسعه کشور در آیین نامه‌ی ابلاغی پردیس‌های خودگردان مصوب دويست و سي وپنجمين جلسه شوراي گسترش دانشگاههاي علوم پزشكي در تاريخ 20/03/93، خود دلیل دیگری است که اصلاح فوری این بی‌قانونی را مسلم کرده‌است.
در حالیکه طبق ماده 20 قانون پنجم توسعه کشور، دانشگاه‌های کشور برای پذیرش دانشجوی شهریه پرداز موظف به ایجاد ظرفیت جدید و تاسیس شعبات جدید شده اند: « دانشگاه و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی مجازند از ظرفیت‌های مازاد بر سهمیه‌ی آموزش رایگان و یا ظرفیت های جدیدی که ایجاد می کنند بر اساس قیمت تمام شده یا توافقی با بخش غیردولتی و با تایید هیئت‌امنا در مقاطع مختلف دانشجو بپذیرند». اما در عمل نه تنها ظرفیت جدیدی ایجاد نشده است، که از ظرفیت دولتی کم شده‌است و به این پردیس‌ها اختصاص یافته است. هم چنین در این قانون به صراحت بیان شده است که مدرک تحصیلی این دانشجویان باید با دانشجویان غیر‌شهریه‌پرداز متفاوت باشد. درحالیکه در آیین نامه اجرایی این قانون که توسط شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است، تمامی این موارد نقض شده است. خواسته‌ی ما در این زمینه بازگشت سریع‌تر به قانون مصوب مجلس و اصلاح آیین‌نامه اجرایی ابلاغی وزارت بهداشت است.
چندماه پیش دانشجویان پزشکی سراسر کشور در قالب بیانیه‌ای، مشکلاتی که به زودی گریبان گیر سیستم آموزش پزشکی و به تبع آن سلامت عمومی کشور خواهد شد را هشدار دادند اما، گوشی شنوای این هشدارها نبود. امروز شاهد آن هستیم که افت فاحش نمرات تحصیلی دانشجویان که از شاخه پردیس‌های خودگردان می باشند در کنار خروجی‌های پایین مقالات در حوزه پژوهش از سوی این پردیسها، زنگهای خطر را برای مسوولین به صدا در‌آورده اند. امید آن است که این‌بار پیش از پذیرش دانشجویان جدید، در اقدامی قاطع، مانع از ادامه این بحران شد.
پیشنهادات :
یک - جداسازی پردیس های خودگردان از دانشگاه های دولتی
دو - پذیرش دانشجویان خودگردان پس از فراهم سازی ساختارهای مورد نیاز در خارج از دانشگاه های دولتی
سه - خودداری از صدور مدرک تحصیلی مشترک دانشجویان پردیس های بین الملل و دانشگاه های دولتی

جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی، جناب آقای دکتر لاریجانی
تا‌ به امروز با صبوری و حسن‌نیت، بسیاری از این مشکلات از سوی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور تحمل شده است. اما امروز صمیمانه و مصرانه خواستار آنیم که وضعیت آموزش پزشکی به خصوص کارورزان، مورد رسیدگی جدی و فوری قرار گیرد. به گمان ما این انتظار به جاییست. ما امروز منتظر اقدامات عملی شما عزیزان در جهت التیام زخم‌های کهنه‌ای هستیم که با هجمه‌های ناعادلانه و غیر‌منصفانه این روزها به جامعه پزشکی بر آن نمک پاشیده شده است.

[signature]

907 signatures

با دوستانتان در میان بگذارید

   

قَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَیِّنَاتِ وَأَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْکِتَابَ وَالْمِیزَانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْط…ِ(حدید/۲۵)

ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم و با آنها کتاب(آسمانی) و میزان(شناسایی حق و قوانین عادلانه) نازل کردیم تا مردم قیام به عدالت کنند.

وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی

معاون محترم آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ جناب آقای دکتر لاریجانی

با سلام و تحیات

سلامت در جهان معاصر جزو مهمترین شرح وظایف دولت هاست. اگر هر وظیفه ای از دوش دولت ها به بخش خصوصی واگذار شود، سلامت همچنان مهمترین کار ویژه ی دولت ها باقی خواهد ماند. از همین رو، جهت گیریهای کلان برنامه سلامت از مهمترین شعار های دولتمردان در کارزارهای انتخاباتی در سراسر جهان است. ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت از سوی مقام معظم رهبری و توجه ویژه و بی سابقه ی دولت یازدهم به امر خطیر سلامت، از همان ابتدای روی کار آمدن، همگان را به احیای جایگاه فراموش شده ی دولت در سلامت کشور امیدوارکرده است. طرح تحول سلامت  گام مناسبی در جهت دسترسی همه ی اقشار جامعه به خدمات درمانی، حل مشکلات حوزه ی آشفته ی دارو، بی‌نیازکردن بیماران بستری از مراجعه به خارج از بیمارستانها جهت بهره مندی از خدمات درمانی و همچنن اصلاح تعرفه های پزشکی – این مشکل ریشه ای که بسیاری از رشته های مادر را در آستانه اضمحلال قرارداده بود- برداشته است. گام هایی که برداشتن آنها به انصاف، حاصل سیاستگذاری کلان، برنامه ریزی و مدیریت صحیح وزارت بهداشت و حمایت ارزنده ی دولت یازدهم است. روشن است که این دستاوردها بدون به کارگیری نخبگان حوزه های مربوطه در وزارت بهداشت میسر نمی شد.

ما – دانشجویان پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور – امروز به این دلیل با وزیر محترم بهداشت و معاون محترم آموزشی ایشان سخن می‌گوییم که ایمان داریم که گوش شنوایی برای دغدغه های قدیمی و نگرانیهای امروز ما خواهد بود. دغدغه هایی که امروز به شدت برای ما آزار‌دهنده‌اند. فراموش‌شدن امر‌ آموزش در بیمارستانهای دولتی، به کارگیری کارورزان و دستیاران به عنوان نیروی کار ارزان قیمت، تحولات یکباره قوانین پذیرش دستیاری و همچنین پذیرش غیرقانونی دانشجو در پردیسهای خودگردان مسائلی هستند که توجه فوری مسئولان امر را می طلبند. که اگر این توجه در زمان مقتضی صورت نگیرد، عواقب جبران ناپذیر آن برای همه آشکار است.

یک –  چالش های طرح تحول سلامت در حوزه آموزش پزشکی :

بی شک جداسازی حوزه آموزش پزشکی از وزارت علوم و واگذاری این حوزه به وزارت بهداشت، با چالشی بزرگ به نام”تداخل امور آموزشی و درمانی”همراه بوده است. در حالیکه در دوران تولیت وزارت علوم، امور آموزشی با حوزه درمانی به مساوات یکدیگر پیش می‌رفتند و استقلال امور آموزشی در دستان وزارت علوم به عنوان متولی امر آموزش عالی قرار داشت، بعد از واگذاری این حوزه به وزارت بهداشت، سنگینی کفه ترازو از سمت آموزش دور شد، به طوریکه شاهد بودیم با تصویب آیین نامه های شرح وظایف نامتعارف، انجام کلیه اموردرمانی بر ساختار آموزشی تحمیل شد. دانشکده های پزشکی که مجری حمایتی دانشجویان در برابر وظایف درمانی بودند به دلیل بلعیده شدن در سیستم وزارت بهداشت نه تنها از حمایت دانشجویان ناتوان بودند، که به تدریج خدمت گرفتن دانشجویان تحت سلطه بیمارستانها را در دستور کار قرار دادند.

به اذعان مسئولان وزارت بهداشت شروع طرح تحول نظام سلامت، با افزایش مراجعه به بیمارستانهای دولتی همراه بوده است. این افزایش مراجعه با افزایش فشار بر سیستم سلامتی که قبل از شروع طرح نیز با مشکل کمبود امکانات و پرسنل روبرو بوده، منجر به فراموشی کامل امر خطیر آموزش شده است. چرا که در انتخاب میان درمان و آموزش، مسلم است که درمان پیروز است و آموزش گوشه نشین. میزان مراجعه بیش از‌حد، نه تنها فرصت آموزش را از بین برده‌است بلکه با نارضایتی مراجعان، محیطی به شدت مغشوش را بوجود آورده است که درمان بیماران را نیز تحت تاثیر قرار‌داده‌است. مراجعه کنندگانی که به هر‌واسطه و‌دلیلی، گویی همه مشکلات عدیده، لاینحل و بزرگ نظام سلامت را از جانب پزشکانی چون ما می پندارند که خط مقدم مواجهه با بیماران در بیمارستان‌ها هستیم. پزشکانی که خود باید آموزش گیرنده باشند و درعین حال خدماتی باکیفیت را به بیماران ارایه کنند. همه اینها، تحمل مشکلات آموزشی – معیشتی را چندین برابر مشکل‌تر کرده است.

 در کنار این مشکلات؛ مشکلات قدیمی نظام آموزشی اعم از: آموزش گرفتن همزمان دانشجویان فوق تخصصی، تخصصی و عمومی در یک جا بدون هیچ‌گونه برنامه ی مشخصی عملا آموزش‌گیری دانشجویان رده پایین‌تر را مختل کرده است. تصمیم گیری بالینی برای بیماران برعهده‌ی دانشجویان تخصصی و فوق‌تخصصی بوده و دانشجویان پزشکی عمومی، اموری غیر‌آموزشی، و‌از آن ناگوارتر، غیردرمانی را انجام می دهند. دانشجویان دوره عمومی که باید در درمانگاه‌ها و مراکز بهداشتی‌درمانی به ارائه خدمت بپردازند، نه تنها هیچ‌گاه در این محل‌ها آموزش نمی‌بینند که بیمارستان‌های سطح ۳ و ارجاعی، محل به اصطلاح آموزش آنهاست. از چنین سیستم آموزشی که هدف گذاری مشخص و برنامه‌ی مدونی ندارد، انتظار خروجی مناسب داشتن بی‌جاست. مشکلات جدید تحمیل شده بر یک نظام آموزشی کهنه و پر از نقص، کار را به‌جایی رسانده است که ادامه اش ممکن نیست. دیگر مدتهاست که صبح برای آموزش به بخش‌هایمان نمی رویم. برای انجام کارهای می‌رویم که برای گرفتن مدرک پزشکی به واسطه قانون موظف به انجام آنها هستیم. نه انگیزه‌ای برای یادگیری داریم، نه شوقی برای آوردن پرونده ها، نوشتن برگه های متعدد، گذاشتن سوند، لوله‌ی معده و هزاران کار دیگر که از انجام آنها مدتهاست از لحاظ آموزش بی نیاز شده ایم اما به حکم قانون موظف به انجام آنها هستیم.

از سوی دیگر، دریافت حقوق ۴۰۰ هزار‌تومانی – کمتر از نیمی از حقوق پایه کارگران در کشور- با بیش از ۳۰۰ ساعت کار به جای آموزش در ماه، که برای فرار از قوانین کشور به عنوان کمک هزینه شناخته می شود، ما را تبدیل به ارزان ترین نیروی کار در کشور کرده‌است. چنین امری با قوانین صریح قانون اساسی در تضاد است: « اصل ۴۳ ام قانون اساسی: بند ۳ – تنظیم برنامه اقتصادی کشور به صورتی که شکل و محتوا و ساعات کار چنان باشد که هر فرد علاوه بر تلاش شغلی ، فرصت و توان کافی برای خودسازی معنوی ، سیاسی و اجتماعی و شرکت فعال در رهبری کشور و افزایش مهارت و ابتکار داشته باشد. ۴ – رعایت آزادی انتخاب شغل و عدم اجبار افراد به کاری معین و جلوگیری از بهره کشی از کار دیگری .» همه ی اینها در حالیست که هر روز خبر درآمدهای میلیاردی پزشکان تیتر یک رسانه هاست؛ رسانه هایی که عمدا یا سهوا، چیزی از بهره کشی و استثمار نظام درمانی از دانشجویانی که برای آموزش وارد آن شده اند، نمی نویسند. واقعیات تلخ نظام سلامت ما، فرسنگ ها با آن چه در این رسانه ها مطرح می شود فاصله دارد.

 اجرای طرح تحول سلامت بار دیگر این موضوع را یادآور می شود که اصلاح و تببین خطوط حوزه آموزشی و درمانی امری حیاتی و اجتناب ناپذیر است. اگر دانشجویان برای آموزش در بیمارستان حاضر می‌شوند، مسلما باید در قالب یک آیین‌نامه مشخص از انجام وظایف غیر‌آموزشی معاف شوند. اما اگر قرار است به عنوان عضوی از تیم درمانی بخش مهمی از بار سیستم سلامت را بر عهده گیرند، داشتن مزایا متناسب با میزان کاری که انجام می‌دهند حق مسلم آنهاست که اگر چنین نباشد این امر به عنوان بهره‌کشی واضح و غیر قابل انکار تلقی خواهد شد. ما خواستار پایان فوری این برخورد دوگانه هستیم.

پیشنهادات :

یک : تالیف و تصویب آیین نامه شرح وظایف کاروزان براساس استانداردهای آموزشی

دو – مشخص کردن مرز میان امور درمانی و آموزشی در آیین نامه و همچنین ابلاغ آن به بیمارستانهای آموزشی درمانی

سه : بازنگری در قوانین پرداخت کمک هزینه به کارورزان و متناسب کردن آن با دیگر اقشار و متناسب با ساعات کار در بیمارستان

دو- تحولات شتاب زده در آیین نامه آزمون پیش کارورزی و  پذیرش دستیاری:

درحالی که وزارت محترم بهداشت دولت پیشین، با طرح‌ های تحولی یکباره، ضربات سهمگینی بر پیکره سیستم بهداشتی درمانی کشور وارد کرد، بار دیگر تحولات شتاب آلود نگرانی دانشجویان پزشکی را برانگیخته است. امروز شاهد آن هستیم که وزارت آموزش و پرورش  و سازمان سنجش آموزش کشور با گذشت چند سال از شروع طرح حذف کنکور سراسری هنوز هم در مراحل طراحی اصولی و عادلانه و اجرای استاندارد آزمون‌ها و محاسبه معدل قراردارند؛ در این شرایط، وزارت بهداشت که چندین پله از حیث آموزشی در مراتبی تخصصی‌تر و حیاتی‌تر از وزارت آموزش و پرورش قرار دارد در تصمیماتی عجولانه، اقدام به تغییرات یکباره قوانین آزمون پذیرش دستیاری کرده‌است. با‌وجود نیاز مبرم به تحول قوانین مربوط به پذیرش دستیاری، تحولات یکباره این آزمون علاوه بر ترویج بی‌عدالتی در حوزه آموزش، واکنشی جز ایجاد التهاب و تشویش اذهان دانشجویان نخواهد داشت. اعلام ناگهانی تاثیر نمره پیش کاروزی و معدل دوره عمومی برای دانشجویانی که این موارد را پشت سرگذاشته‌اند، عادلانه به نظر نمی‌رسد. همچنین تغییر شیوه برگزاری آزمون پیش کارورزی از کشوری به قطبی در تناقض آشکار با مصوبات اخیر است. معدل عمومی دانشجویان پزشکی نیز براساس هر بیمارستان متفاوت است و حتی با تراز‌کردن معدل دانشگاه‌ها با یکدیگر، مقایسه آن به‌دلایل متعدد و واضحی، ناممکن است. زمزمه‌های اخیر در مورد محدودیت برای استعدادهای درخشان در ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر (استریتی) با ایجاد فاصله یک‌ساله تا آزمون دستیاری، نیز تحول یک‌ باره دیگری است که بسیاری از دانشجویان پزشکی را سردرگم و مضطرب کرده‌است. نگرانی از این تغییرات نه تنها باعث ایجاد اضطراب در دانشجویان و اختلال در فرآیند آموزش و یادگیری آنها در حساس‌ترین سال‌های آموزشی آنها شده بلکه باعث بر‌هم‌زدن برنامه‌ ریزی‌ های طولانی‌مدت آنها به منظور ادامه تحصیل می شود.

پیشنهادات :

یک – بررسی جامع و کارشناسانه برنامه تحول در پذیرش آزمون دستیاری

دو – برگزاری آزمون‌های دروسی که قصد تاثیر نمره ی انها در امتحان دستیاری وجود دارد به صورت کشوری؛

سه – برگزاری آزمون پیش کاروزی به شیوه هماهنگ کشوری

چهار – اجرای قوانین پذیرش دستیاری با ایجاد ساختارهای لازم از ورودی های جدید

سه – پذیرش دانشجو در پردیس های خودگردان:

تبدیل پردیس‌های بین الملل دیروز به پردیس‌های خودگردان امروز از نگرانی‌های جدی دیگر است. پردیس های خود گردان با نقص آشکار عدالت آموزشی و همچنین اسناد‌ بالادستی از مهر ۹۳ اقدام به پذیرش دانشجو کرده اند. در‌ابتدای این نامه از اهمیت سلامت گفتیم. حال باید از اهمیت آموزش بگوییم. آموزشی که در کنار سلامت از‌ وظایفی است که هیچ دولتی حق ندارد آن را به بهانه های مختلف به حال خود رها کند. تکلیف آموزش پزشکی که بیش‌از‌پیش مشخص است. متاسفانه مسیر پذیرش دانشجو در کشور ما سمت‌و‌سوی به شدت نگران کننده‌ای گرفته‌است. دور زدن آزمون های مرسوم با پول، بدون ایجاد بسترهای نظارتی در طول تحصیل و هنگام فارغ التحصیلی، تضمین کیفیت پزشکان آینده را مورد تردید جدی قرار داده است.

پذیرش دانشجو در پردیس‌های خودگردان امریست که واضحا با سیاست‌های کلی علم و فناوری (نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری) ابلاغ شده توسط مقام معظم رهبری منافات دارد: « بند ۶-۲- توزیع عادلانه فرصت‌ها و امکانات تحصیل و تحقیق در آموزش عالی در سراسر کشور.» علاوه بر این تناقض آشکار، نقض مکرر قانون پنجم توسعه کشور در آیین نامه‌ی ابلاغی پردیس‌های خودگردان مصوب دویست و سی وپنجمین جلسه شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی در تاریخ ۲۰/۰۳/۹۳، خود دلیل دیگری است که اصلاح فوری این بی‌قانونی را مسلم کرده‌است.

در حالیکه طبق ماده ۲۰ قانون پنجم توسعه کشور، دانشگاه‌های کشور برای پذیرش دانشجوی شهریه پرداز موظف به ایجاد ظرفیت جدید و تاسیس شعبات جدید شده اند: « دانشگاه و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی مجازند از ظرفیت‌های مازاد بر سهمیه‌ی آموزش رایگان و یا ظرفیت های جدیدی که ایجاد می کنند بر اساس قیمت تمام شده یا توافقی با بخش غیردولتی و با تایید هیئت‌امنا در مقاطع مختلف دانشجو بپذیرند». اما در عمل نه تنها ظرفیت جدیدی ایجاد نشده است، که از ظرفیت دولتی کم شده‌است و به این پردیس‌ها اختصاص یافته است. هم چنین در این قانون به صراحت بیان شده است که مدرک تحصیلی این دانشجویان باید با دانشجویان غیر‌شهریه‌پرداز متفاوت باشد. درحالیکه در آیین نامه اجرایی این قانون که توسط شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است، تمامی این موارد نقض شده است. خواسته‌ی ما در این زمینه بازگشت سریع‌تر به قانون مصوب مجلس و اصلاح آیین‌نامه اجرایی ابلاغی وزارت بهداشت است.

چندماه پیش دانشجویان پزشکی سراسر کشور در قالب بیانیه‌ای، مشکلاتی که به زودی گریبان گیر سیستم آموزش پزشکی و به تبع آن سلامت عمومی کشور خواهد شد را هشدار دادند اما، گوشی شنوای این هشدارها نبود. امروز شاهد آن هستیم که افت فاحش نمرات تحصیلی دانشجویان که از شاخه پردیس‌های خودگردان می باشند در کنار خروجی‌های پایین مقالات در حوزه پژوهش از سوی این پردیسها، زنگهای خطر را برای مسوولین به صدا در‌آورده اند. امید آن است که این‌بار پیش از پذیرش دانشجویان جدید، در اقدامی قاطع، مانع از ادامه این بحران شد.

پیشنهادات :

یک – جداسازی پردیس های خودگردان از دانشگاه های دولتی

دو – پذیرش دانشجویان خودگردان پس از فراهم سازی ساختارهای مورد نیاز در خارج از دانشگاه های دولتی

سه – خودداری از صدور مدرک تحصیلی مشترک دانشجویان پردیس های بین الملل و دانشگاه های دولتی

جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی، جناب آقای دکتر لاریجانی

تا‌ به امروز با صبوری و حسن‌نیت، بسیاری از این مشکلات از سوی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور تحمل شده است. اما امروز صمیمانه و مصرانه خواستار آنیم که وضعیت آموزش پزشکی به خصوص کارورزان، مورد رسیدگی جدی و فوری قرار گیرد. ما امروز منتظر اقدامات عملی شما عزیزان در جهت التیام زخم‌های کهنه‌ای هستیم که با هجمه‌های ناعادلانه و غیر‌منصفانه این روزها به جامعه پزشکی بر آن نمک پاشیده شده است.

نظر ۱۰۳

 • سلام.دانشگاه آزاد همون کمک هزینه رو هم نمیده و در کشیکها نه اتند هست و نه رزیدنت و عملا اینترنها فقط توسط پزشکان و حتی متاسفانه پرستاران و بهیاران اورژانس ابیوز میشن.

 • کیشیکهای سنگینی که در طول آن فقط باید بدویم و سوند و ان جی و تامپون بذاریم. و بعد از اون انرژی هیچ کاری رو نداریم. چه برسه به درس خوندن. من توی دوران اینترنیم ۸۰ درصد مطالبی رو که به زحمت خونده بودم و مسلط شده بودم به کل فراموش کردم. اکثر اینترنها افسرده هستند؛ بخاطر فرصت نداشتن برای درس خوندن، بخاطر تحقیر شدن توسط بیمار و نرس و رزیدنت، بخاطر کار سنگین. واقعا تاسف باره و به دور از انصاف.

  • Salam .hamkaraye bozorgvar man residentam.darde daneshjuyane pezeshki dar hameye maqate hamine .irad ine ke ma ba hamdg doshmani mikonim .age resident interno abuse mikone ine ke khodesh che dar interni che dar residenti dare abuse mishe..dalile baqaye in selseleye abuse ham hamin tafraqe beine farhikhte tarinhaye jamee hast…khoda komakemun kone…

 • من دانشجو بین الملل دانشگاه تهرانم .نمراتمون ترم پیش تو اکثر درسا از سراسریا بهتر بود حالا ما که تو یه شرایط مشترک درس میخونیم واز نظر سطح ارزیابی و امتحانات باسراسری ها هیچ فرقی نداریم چرا باید مدرک شما با ما فرق کنه .مطمئن باش یه دانشجو با رتبه بین هزار تا دوهزار منطقه با یه رتبه زیر صد چندان فرقی نداره .کنکور هیچ وقت جدا کردن بااستعاد از بی استعاد رو نداره .چیزی که حتی بیشتر مواقع شانسیه

  • بله درس میگین . کسی که رتبش ۱۰۰۰ تا دوهزار بوده با کسی که زیر صد شده فرقی نداره !!!!؟؟؟؟؟؟ اما اون کسی که رتبش مثه شما شده و پول نداشته که بره بین الملل چی؟؟؟؟ شما چون پول داری دلیل نداره اینقد حق رو براخودت بدونی

   • حسام جان، واقعا این درست نیست یه عده بیان پول بدن و از امکانات ما به صورت اشتراکی استفاده کنن، باید جا و امکانات جدا داشته باشن، هم ظلم در حق ماست هم اون بندگان خدا.

    • بله شما درست میگید صد درصد نباید از امکانات مشابه سراسریا استفاده کنن باید امکانات بین المللا خیلی بهتر باشه چون دارن واسه اون امکانات کلی پول میدن

     • شرم آوره فقط بخاطر پول پدراتون میاین مدرک میگیرین و تازه با این لحن هم صحبت میکنین؟
      چقدر جوان های باهوشتر و با استعدادتری که نمیتونن از این امکانات بهره ببرن و مجبور میشن برن رشته هایی که فقط استعدادشون رو سوخت میکنه!

    • شما در جریانی که از بیت المال و پول نفت ما درس میخونی و ما اصلا معیار قرار گرفتن ریاضی و فیزیک و عربی…رو واسه انتخاب پزشک مملکتمون قبول نداریم!هزار جور معلم و کلک واسه تستا سوار کردید الان احساس برتری چیو دارید برتری تست زنی و دور زدن سوالات تستی؟!کسی از ما واسه اینجور بردن سهمیه نفتمون نظرخواهی نکرده پس این مال دزدی و حرام است مدرک شما باطل!باید همه هزینه تحصیلشون رو بدن که هم قدر بدونن هم از حلقوم دیگری نباشه!و اینکه شماها واسه پول درس میخونید و بعدا مریضارو بیچاره میکنید!پزشکی مقدسه اگه هدف پول باشه هیچ پیشرفتی تو درجه علمی مملکت نخواهد بود!تا بوده همه دانشمندان لرد و طبقات بالای جامعه بودن چون دغدغه مالی نداشتن و بودجه واسه تحقیق هم از اینو اون با خواهش نمیگرفتن

     • اتفاقا رشته پزشکى براى افراد مستعد و با هوش و ذکاوته که بتونن مشکلات مردمو حل کنن…نه افراد کند ذهن و بدون هوش و ذکاوت که مطمئنا خیلى هاشون بهره هوشیشون نصف بچه هاى رتبه برتر کنکور نیست..به خدا این ترمى ١٠ تومن اصلا پولى نیست که بین المللا میدن و خیلى از بچه هاى روزانه هم میتونن این پولو بدن…گویا گناه بچه هاى روزانه فقط مستعد بودن و قدرت بالاى ذهنیشونه

     • اقای محترم!!!
      اگه پولی که بابای من با زحمت در میاره و واسه خانواده خودش خرج میکنه پول نفت شماس!
      و خرج کردنش واسه خانوادش حرومه
      مطمینا اون پولی که بابای شما درمیاره و واستون خرج میکنه حروووومه اقا از پول نفت ملته ایرانه!!!!:-))
      مواظب خرج کردنت باااااش حرووومه!!!

     • ضمنا
      اگه توجه کنین اونی که داره از پول نفت مردم و پول حرام و دزدی !درس میخونه شمایین
      نه من چون پول درس منو خانواده تقبل کرده ولی ولی شما رو نه و این پول نفتی که میگین ماله ملت ایران منم جزیی از ملت ایرانم دیگه و راضی نیستم شما باش درس بخونین

     • آقای ایوبی واقعا نظرتون عالیه دستتون درد نکنه من و همکلاسیام که واقعا لذت بردیم منم دانشجوی پزشکی پردیس بین الملل ام

     • دوست عزیز، شما اگه به حلال و حرام اعتقاد داشتی ، این حرفارو نمی زدی. اینک می گی دانشمندا پولدار بودن رو از کجا در آوردی؟ دانشمند شدن زیاد به این قضیه مربوط نیست ولی اگرم باشه کفه به سمت فقرا سنگین تره که سختی کشیدن و قدر خیلی چیزارو بهتر از ثروتمندا می دونن.

  • اینکه کنکور می تواند یا نمی تواند در تشخیص درست عمل کند بحث مفصلیست که مسلما جایش اینجا نیست. حرف ما بر سر این است که وقتی چنین مکانیسمی – با تمام اشکالات وارده – وجود دارد، دور زدنش با پول خلاف عدالت و قانون است. در مورد تفاوت نمره ها، صدای پزشکان کاری تحقیقاتی انجام داده است که به زودی منتشر خواهد شد.
   در ضمن ما به هیچ وجه قصد رودر رو شدن با دانشجویان بین الملل را نداریم. اعتراض ما به کسانی است که این بی قانونی را سبب شده اند، و به هیچ وجه دوست نداریم با دانشجویانی چون شما که از یک امکان موجود استفاده کرده اید مشاجره کنیم. اعتراض صدای پزشکان به شما نیست، به مسببان این حرکت است

   • با آقای معینی موافقم…
    اصلن این قانون مشکل داره… الان خیلی از مدرسه ها شهریه شون سال ۱۷ -۱۸ میلیونه… این که هر کسی بیاد و با ترمی ده میلیون پزشک بشه واقعن خطرناکه…
    و خواهش می کنم کمی مطالعه کنید، آزمون های آکادمیک برآورد خوبی از توان هوشی به دست می دهند و مسلم اینه که زیر صد با ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ خیلی فرق داره… این تفاوت حتی در استدلال دوستان عزیز هم هویداست…

  • من با اینکه یه درصدی از ورودی شهریه ای و درصدی رایگان باشه مشکل ندارم،مشکل از اونجا شروع میشه که دوست من با رتبه ١٧۶ نتونسته بیاد دانشگاه تهران ولی یکی مث شما با رتبه ١٠٠٠ تا ٢٠٠٠ اومده،،مشکل دیگه هم اینه که اگه فیلتر دانشگاه ها خوب بود و همه نمیتونستن راحت پاس کنن و هرکی با هر IQیی نمیتونست مدرک بگیره(منظور جسارت به شما نیست البته) اون وقت با شهریه دادن مدرک رو گرفتن مشکل نداشت

  • والا چیزی که ما توی بین الملل ها دیدیم که همیشه خلاف اینو نشون میداد! دانشگاه بین الملل قشم (علوم پزشکی هرمزگان) انوتع و اقسام تبعیضات رو قایل شد! دانشجوهای بین الملل قبل از دادن امتحان علوم پایه فیزیوپاتشون رو شروع کرده بودن!!! یکی از دانشجوهاش که سه بار علوم پایه داد و قبل از قبول شدنش فیزیوپات یک رو هم تموم کرده بود!!!
   توی دوره استاجری بخش قلب یکی از دخترای بین الملل موقع امتحان از ما پرسید ST segment یعنی چی؟؟؟!!!! بعد آخر امتحان شد ماکس!!!
   بعد شما بگین فرق ندارین با بقیه!!!!!!!

  • من دانشجوی روزانه ی شهید بهشتیم اوضاع ما بدتره چون بین الملل رو از ترم دوباما یکی کردن….اگه شما با پول می اومدین ولی با نمره و دسترنج خودت می رفتی از دانشگاه بیرون خیلی هم عالی…ولی من دارم با چشمای خودم میبینم نمره ی ۷ ای که تو سما رفته با پول چه راحت پاس میشه من میبینم که کسی که دست چپ و راستشو نمیشناسه خیلی راحت نمره می گیره با پول اگه همه چی درس آن بود اگه تو با مول می اوندی با دسترنجت بیرون می رفتی که غصه نبود ولی این طور نیست…تازه بماند که اگه کنکور اخه و بده واسه همه بده ما هم از کنکور بدمون می اوند ما هم متنفر بودیم به نظر ما هم چرت بود ولی بد یا خوب چیزیه که سر راهه همین که ازاین بد تونستیم بگذریم ینی مدیریت بحران داریم .تو تو دبیرستان چیزی نمی خوندی که حالا علمتو بسنجن که شخصیتت و تلاشتو و مسوولیت مذیریتو سنجیدن

   • Man ham daneshjuye beinol melale shahid beheshti terme 3 hastam va hargez in chizi k shoma migid ro nadadidam.taze ag shoma ham terme 3 bashid hatman shahede adame hozure ruzaneha dar kelasaye edgham hastid k in neshuneye bi tafavotishun b dars va kelase k tu natijeye azmun hashun ham ayan hast.tohmat nazanid hichvaght duste aziz.man ghalbam ro ba 9.86 oftadam va ostad faghat b serfe inke ma beinol budim dars ro ruye nemudar nabord dar surati k b bachehaye ruzane 2.6 nomre ezafe kard

  • عزیزم من پارسال رتبه مشابه شما را آوردم اما چون بابام مث شما پولدار نبود و حتی زابل هم قبول نشدم مجبور شدم یه سال عقب بمونم و برای اینکه بی پولی بابام رو آینده ام تاثیر نذاره پشت کنکور موندم. در ضمن اگه کنکور نمی تونه استعداد ها رو بسنجه پس چی می تونه؟؟؟حساب بانکی پدرا؟؟!!

 • در حق همه ظلم شد به خاطر بی برنامگیها ولی در حق بچهای ایران بیشتر از همه ظلم شد…دانشگاه ۴۰ سالرو یه شبه منحل کردین و دوباره بعد دوسال برش گردوندین به حالت قبل در حالی که دوسالو نیم دانشگاه ایران وجود خارجی نداشت…سطح علمی دانشگاهو افت دادین…بچهایی که با رتبه های عالی اومدن حالا دارن تو یه دانشگاهی به مراتب پست تر از دانشگاهای تیپ ۲ ۳ درس میخونن…به شخصه از برنامه های یه شبه و بلاهایی که سرمون میارین نخواهم گذشت…کلا از وقتی وارد دانشگاه شدیم هرچی رو خواستن امتحان کنن رو ما بود…حالام که هر دم از باغ بری میرسد کلید کردن رو ازمون دستیاریو…کاری نکنین که پشیمونی به بار بیاره و دوباره وقتی ماها با بد بختی ازش رد شدیم برش گردونین به حالت قبل

 • واقعا دوره اینترنی جز کار منشی و پرستاری هیچی دیگه نیست … چقد تو کشیک اوردر مینویسیم یل چقد واسه نسخه نوشتن بهمون اموزش میدن … اصا واسه ما تو این بیمارشتانها هیچ حقوقی وجود نداره … و خدا نکنه بخای رو حرف پرستار یا منشی حرف بزنی… متاسفانه اتندینگ همش پشت اینها هستن !!

 • اینده هم واسه ما کاملا مبهمه … هر روز که بیدار میشی میری بیمارستان یه سری شایعات شنیده میشه که ۱هفته بعد معلوم میشه حقیقت محظه !!
  اخه در این شرایط دیگه چه انگیزه ای واسه درس و خدمت به مردم واسه ادم میمونه

 • . دیگر مدتهاست که صبح برای آموزش به بخش‌هایمان نمی رویم. برای انجام کارهای می‌رویم که برای گرفتن مدرک پزشکی به واسطه قانون موظف به انجام آنها هستیم. نه انگیزه‌ای برای یادگیری داریم، نه شوقی برای آوردن پرونده ها، نوشتن برگه های متعدد، گذاشتن سوند، لوله‌ی معده و هزاران کار دیگر که از انجام آنها مدتهاست از لحاظ آموزش بی نیاز شده ایم اما به حکم قانون موظف به انجام آنها هستیم.

  .
  .
  .
  .
  دقیقا….
  همه احساس مشترکی داریم ….

 • من اینترن دانشگاه تبریزم, واقعا خیلی خیلی کارهامون زیاد و خسته کنندست و فقط ماهی ۳۰۰۰۰۰ تومن حقوق میگیریم! و تا حالا چندبن بار اعتراض دادیم اما گوش شنوایی نبود!!!!

  • باید خدمت شما عرض کنم رتبه من ۱۳۰۰ شده .دوست من با هزار جور تقلب تو کنکور که با رشوه های میلیونی تونسته رتبه ۳۱ بیاره و الان در کنار شما آی کیو بالا ها درس میخونه. ..این مسئله رشوه برا کنکور موضوعیه که خیلیا پیگیرشن و خیلی وقتا انجام میشه.اونوقت شما دوست عزیز که از پایین اومدن سطح دانشگاه مطرح نشدت داری صحبت میکنی که به زور خدا شده ۸۰۰
   نگو این حرف و برادر من خواهر من.مطمینا بین شما یسری از بچه های جانبازو شهید هم هستن که میکوبن تو سر بین الملل بابا نکن اینکارو عزیزمن ریا کار خوبی نیست.استغفرالله
   حالا من موندم که ما چقدر بیفکر بودیم که با دادن پول بقول شما ناچیز( شما پولدار ما از خدامونه مردم داشته باشن)چرا داریم هزینه شماهارو رو میدیم.نه باید یفکری ما کنیم که شهریه رو بکشیم پایین شاید اینطوری کمتر بهمون بگن پولی اونوقت دیگه کامل میشیم مثه شما عزیزانم.زشته نکنید اینکارو ما که اینجا جی پی میگیریم میریم اونور خیلیامون شما میمونید و مردمی که خودتون آبروی پزشک و بی اعتمادی به پزشک رو رایج کردین. زشته عزیزان من
   الحق و الانصاف جهان سومیم حالا ما که میریم شما بکنیدش جهان دوم ما خوشحال شیم از اونور.خدایی خیلی وقت دارید که اینقدر پیگیرید. وسط نظرات شریف شما ی سوال پیش اومد برام آقا کتاب خنگ آموز پزشکی اگه اومد معرفی کنید لازمه براما

   • عزیزم اگه میخاسی بری اونور چرا نرفتی با پولت هاروارد و ییل و… درس بخونی. شما که پولشو داری . ضریب هوشیشم داری! سطح آموزش اونجام که با اینجا قابل مقایسه نیس، چرا اینجا درس میخونی و میخای مدرک داغونتو ببری اونور که به زور قبول میکنن؟ پاشو برو اونجا درس بخون دیگه برادر من!

  • تا به حال حدود ۵۰۰ نفر امضا کرده اند که امیدوار کننده اس. مسلما هر چه تعداد بیشتر باشد، صدای رساتری خواهیم داشت. خواهش می کنیم شما هم در رسیدن این بیانیه به سراسر کشور ما را یاری دهید. ممنونم

 • مخصوصا درمورد امتحان رزیدنتی و تاثیر دادن مصاحبه و نمره پره انترنی و معدل دوره پزشکی یک نشانه بزرگ بی عدالتی در کشوری هست که اینقدر دم از عدالت میزنه!!!!!!! 🙁

 • وزیر اوند دانشگاه ما و وقتى بچه ها راجع به ادغام ما با بین الملل ها اعترلض کردند یک جورى عنوان کرد انگار هیچ اطلاعى نداشته
  مطمءن باشید حالا هم تا نرید دم وزارتخونه و با داد و بیداد حرف نزنید کسى نمیشنوه

  • دقیقاً،مشکل ما دانشجوها بخصوص پزشکی ها اینه که فکر میکنیم خیلی شیک و مجلسی با بیانه امضا کردن اتفاقی میفته،باید یه حرکت جدی کنیم!

 • امروز با منشی یه بیمارستان صحبت میکردم اسم یه استادو برد که گفت هشتاد میلیون از بیمارستان دانشگاهی پول در میاره!!!
  کسی که تو درمانگاهش نیمساعت حاضر میشد و اونم تقریبا هیچ مریضی نمیدید در حالیکه همون روز درمانگاهش اینترنا و رزیدنتا حدود شصت تا مریض میدیدن وکل درامدش میرم تو جیب اون استاد…
  خیلی نامردیه…

   • چرا انصراف بده؟؟!! اصلا برای درامد آمده. استعداد داشت، خواست با پزشک شدن درآمد خوب و حلال داشته باشه. اشتباه کرد؟؟!! باید برده شما بشن پزشکا؟؟!! مفت براتون کار کنند از طرفی هم تا دستشونم کج رفت برید شکایت کنید؟! همه جای دنیا پزشکی شغل سخت و با درامد خوبیه. نمیدونم چرا تو ایران همه یاد گرفتن پول ندن از اونور هم بگن دکتر کوفتش بشه اون درآمدش، سریع هم شکایت میکنند… و آخر همه این درگیری ها بخش زیادیش به ضرر خود مردم میشه…

 • فقط میتونم بگم برای شما سراسری ها متاسفم اینقد سطح فکری تون پایینه! فکر کردین خیلی کار شاهکاری کردین سراسری خوندین؟؟؟ فرق ما بین الملل ها با شماها فقط و فقط در سه چهار تا تسته!ما ها نه ادمای تنبلی بودیم نه ادمایی بودیم که بدون درس خوندن بیاییم دانشگاه!نمراتمون توی خیلی از درسا از شما ها بالا تره !بشینید سرجاتون و درستون رو بخونید !حرص اینکه خودتون اگه قبول نمیشدین باباهاتون نمیفرستادنتون بین الملل رو هم نخورید خب بالاخره هرکس در حد توانش واسه بچه ش مایه میذاره 🙂

  • واقعا متاسفم برای این سطح فکری!!!
   یعنی چی هر کس در حد توانش برای بچه اش مایه میذاره.یعنی چون پول داری حق داری پزشکی بخونی.
   مگه کل کنکور چند تا تست و چند تا شرکت کننده داشت که شما میگی فقط سه چهار تست.میخوای اون تست ها رو هم با پول جبران کنی؟

   • داداش مهدی بیخیالشون ، دلم واسه جامعه پزشکی میسوزه که یه همچین افرادی فردا پزشکش باشن ، بیخیال داداش ، بیخیال ، با خودخوری و سر و کله زدن با افرادی با این سطح فکر هیچی درست نمیشه

   • بله فقط کسی که غنیه باید بخونه چون تا ٣۵سالگی شما فقط باید بخونیو بیگاری بکشی یه درامد متوسط هم نخواهی داشت تو پزشکی و شاید ۴٠ به بعد زندگی مادیت شروع بشه اونم اگه خوش شانس باشی

    • الان با این تفاسیر پس چرا نباید درآمد داشته باشه یک پزشک تو اینترنی و رزیدنتیش؟؟!!! کدوم کشور از ۴۰ شروع میشه زندگی دکترش؟! جاهای دیگه رزیدنت هاش اندازه فوق لیسانس درآمد دارند نه ۸۰۰ تومان… باز تاکید میکنم که بچه ها نیومدن پزشکی که برده افرادی مثل شما بشند…

  • امیدوارم با نوشتن این نظر مقدارى از {…} هاتون کم شده باشه

   صدای پزشکان متعهد به انتشار پیام های شما تا حد امکان است اما کلمات با بار توهین انتشار نمی یابد

  • @hana
   دوست من! منم مثل شما دانشجوی واحد بین المللم، بهرحال تو کشور ما وجه تمایز دانش اموزا برای ورود به دانشگاها، همون توان چهار تا تستی بود که میفرمایید، پول باباها نبوده که کسی حرصش رو بخوره! حالا که به درست یا غلط همچین تصمیمی گرفته شده برای ورود ما، به نظرم باید هم فکری برای امکانات جدا، محل جدا و مدرک متفاوت از دانشجوهای سراری در نظر گرفته میشد تا این دلخوری ها پیش نیاد!

   • Afarin be sara,masale vujude vahede bein ol melal nist,,masale ineke bayad samandehi vujud dashte bashe ta az vahede bein ol melal ham pezeshke khub ba dar sade qabele qabul birun biad va ella az sarasari ham bisavad dar miad,moshkel injas ke ba systeme alan darsade pezeshkaye natabib! Tuye beinolmelal ha bishtare,vali dar barabare systemi ke hamamuno abuse mikone nabayad yademun bere hamkarim

   • واقعا!!!شهریه شون انقدرام زیاد نیست که بال بال میزنن .ما هم توان پرداختشو داریم!
    در ضمن همه جای دنیا برای دانشجوهای مستعد بورسیه هست به هیچ وجه اینجوری نیست که ما بیت المال حرام کردیم!حالا شما استعداد ندارین با پول جبران میکنید به ما ربط نداره!

  • یه سوال؟؟الان با ترمی ۱۰-۱۲میلیون شما خودتو ثروتمند میدونی؟؟
   آخییی دوست خوب شما اگه انقدرا که باد داخل گلوتون مینداری و دم از ثروت میزنی چرا ایران موندی کلا؟؟دانشگاه های اونطرف بهترن!! نیستن؟؟مثلا برو امپریال کالج ترمی ۳۵تومن بده هوششم داری دیگه مگه نه؟؟؟
   یه خاطره هم بگم سر کلاس ارتوپدی مشترکی که با یه سری از دوستان گرام داشتیم!!در بررسی گرافی مفصل آرنج به عنوان زانو!!!!در نظر گرفته شد و با حمایت جمعیه دوستان مشترک مربوطه هم تکمیل شد!!!واضح هست که چی میگم؟
   به جای توهین به افرادی که فقط و فقط بر اساس هوش و سوادی بیشتری که داشتند سراسری پذیرفته شدن و عمدتا از لحاظ مالی هم اگه برتری نداشته باشن در یک سطح قرار میگیرند،بهتره با واقعیات روبرو بشیم مرسی

 • با سلام. بنده فارغ التحصیل مامایی روزانه و دانشجوی پزشکی دانشگاه آزاد هستم.سطح آموزشی بسیار پایین هست و در سطوح مختلف آموزشی کیفیت فدای کمیت میشه..در رابطه با بیانیه دوستان این نکته رو عرض کنم که تمام جوانب رو در نظر نگرفتید. برای مثال بنده و تعدادی دوستان از انجا که از سهمیه تحصیل در دانشگاه های سراسری استفاده کردیم لذا در صورت شرکت مجدد برای کنکور سراسری حق انتخاب رشته های روزانه را نداشتیم لذا بین گزینه آزاد و بین الملل ، یکی را انتخاب کردیم. در اینجا، غایت نهایی همه دانشجویان پزشکی اعم از دانشجویان سراسری بین الملل و آزاد، آموزش مناسب و خدمت رسانی ب مردم میباشد لذا امکانات آموزشی خوب، از هر جهت باید در اختیار دانشجویان قرار بگیرد.تنها مورد این است که در گزینش داوطلبان پردیس های خودگردان معیارهای علمی مدنظر باشد نه معیارهای مالی…

   • عزیزم لیسانس با فوق دیپلم فرق داره.هوشبری فوق دیپلم بوده.من هم لیسانس پرستاری از دانشگاه تهران دارم و بخاطر همین حق شرکت در دانشگاه سراسری رو نداشتم و بهمین خاطر الان اینترن دانشگاه آزادم

 • با سلام و ادب
  و سپاس از بیانیه کامل و دقیق نگاشته شده
  لازم دانستم ذکر کنم ک با وجود افزایش بار کاری بعد از طرح تحول و افزایش کمک هزینه اینترنی در بیشتر دانشگاه ها از سیصد ب چهارصد هزار تومان .. دانشگاه تبریز با وجود پیگیری و درخواست دانشجویان رای ب این افزایش نداده و اینترنهای این دانشکده کماکان با بار کاری چندین برابر سیصد هزار تومان ماهانه دریافت میکنند ک واقعا تاسف بار است..نیروی کار ارزان قیمت و عدم آموزشی ک ذکر کرده اید کاملا متجلی است در این موضوع.

 • واقعا حرف دل همه است….برای خود بچه های دولتی تو درمانگاه و بیمارستان جا نیست.بین الملل ها اون ی ذره جایی ام که واسه ما بود گرفتن.خدا نگذره از باعث و بانی ورود این دسته از افراد

 • دوست عزیزی که بینل میخونی و استدلالت هم کاملا بین المللیه !
  فاصله ی بین قبولی سراسری دانشگاه تهران با بین المللیش ، در تمامی ادوار کنکور بیش از ٢۵ سوال بوده. تا قبل از سال پیش که بینل از حالت نیمه متمرکز بیرون اوند و دیگه اندازه ی ظرفیت ، توو کنکور قبولی اعلام میشه ، خیلی بی عدالتی و بی نظمی داشت. من خودم توو انتخاب رشته ب کنکور مورد داشتم با ٢٢٠٠٠ کشوری دندون دانشگاه تهران نشست.
  ضمنا ترمی حدود ٣٠٠٠ دلاری که پدر محترمتون میدن همچین عددی هم نیست که فک کنین خیلی کار خاصی میکنن ! ای کاش لااقل در ازای به حراج گذاشتن رتبه ها و رشته های کنکور ، لااقل برابر با دانشگاههای مجارستان پول میگرفتن و یکم باعث بهبود زیرساخت ها میشد.

 • من توی این چند سالی که دانشجوی پزشکی ام کمابیش افراد بسیار باهوشی رو دیدم (نمیگم همه ی سراسری ها) که تقریبا یه دونه هم توی بین المللا ندیدم.درسته که کنکور خیلی معیار مناسبی برای جدا کردن باهوش از یه فرد عادی نیست ولی قطعا تفاوت بین یه رتبه دویست صیصدو با هفت هشت هزار بلکن دوازده هزار(افراد محترم بین الملل)کمابیش خوب میتونه نشون بده.بنده خودم کلا هفت هشت ماه کنکور خودمو پزشکی قبول شدم از اون قشر به اصطلاح خرخون نبودم.پزشکی جای افراد عادی نیست.

 • سلام دوستان من ورودی ۹۳ هستم امسال با رتبه ۱۴۰۰ اومدم بین الملل رتبه ای که سال قبل روزانه میاورد ولی امسال با کاهش ظرفیت این طوری شد تازه از سال ۹۳ پذیرش پردیس فرق کرده با سخت گیری ورتبه های خوب دانشجو میگیره تازه دانشجوی روزانه ای که از عدالت دم میزنی صرفا جهت اطلاعت باید بگم که نصفی از همین روزانه ها باسهمیه ی هیئت علمی وشاهدو جانبازوازاده اومدن اگه همین سهمیه رو نداشتن رتبه هاشون چند هزار میشد خوب پردیس هم یکی مثل این سهمیه ها

  • اینو راست میگی من خودم سراسری خوندم رتبه م هم بد نشد از شانس ما دانشگاه ها رو پنجاه درصد سهمیه دادن به پسرا و درمورد سهمیه شاهد و جانباز وشهید زنده و پدر و مادر استادی و…شاید خیلی ها ندونن ولی دوستان با رتبه ۲۰۰۰۰/۳۰۰۰۰کشوری دانشگاه تهران پزشکی میخونن تازه طرح هم ندارن عمرا هم از تیپ و قیافشون بشه تشخیص داد فرزند شهیدن!

 • با تشکر از همه ی دست اندرکاران این حرکت، باید بگم امروز، عمده ی اقشار غیر پزشک جامعه از وزیر بهداشت تعریف و تمجید میکنند، چون خیلی به نفع مردم کار کرده، اما کاش مردم می دانستند که این وزیر محترم، چه بلایی بر سر پزشکان و دانشجویان پزشکی آورده است. امروز شاهد یکی از ضعیف ترین وزارت های بهداشت در امر آموزش پزشکی هستیم، چون شاید وزیر هیچ گاه برایش مهم نیست که مشتی آدم در قالب استاژر، انترن و یا رزیدنت چه می کشند، مهم این است که عمده ی جامعه خندان و راضی از وزیر باشند، حالا اون عده متحمل چه بلایایی هستن مشکل خودشونه! وزیر محترم که امروز در پول غوطه ور هست، دم از منطقی کردن دستمزد پزشک ها میزند، که می خواهم بدانم اگر خودش پزشکی می کرد و اینقدر پول نداشت، باز هم ژست منطقی بودن نرخ ها را به خودش می گرفت یا نه؟
  حرف آخر من این است که، اگر چه این حرکت شما ستودنیست، ولی شخصا بعید می دانم که وزیر محترم بهداشت و معاون ایشان (که همواره به دنبال ریختن بودجه های آموزش پزشکی در جیب دانشگاه تهران بوده اند)، نه تنها برای این خواسته ها اهمیتی قائل شوند، که حتی شاید زحمت روخوانی این مطالب هم یه خودشان نخواهند داد.

 • بچه ها چرا با هم دعوا میکنید ؟ حالا به هر ترتیب هممون داریم پزشکی میخونیم و دردمون یکیه … حالا یکی شهریه میده یکی نمیده .. جفتشونم تونستن اومدن پزشکی به کسی مربوط نیست که .. اونی مه شهریه میده اگه ناراحت بود نمیومد اونیم که نمیده زحمت کشیده تو کنکوری که همه میدونن معیار کاملی نیست قبول شده .. رقابت بوده دیگه … باید تبریک بگیم هم به اونایی که تو کنکور قبول شدن هم به اونایی که هر جور تونستن دنبال علاقشون رفتن .. همه میدونیم در هر صورت تو هر دو دسته کسایی هستن که مناسی این رشته نیستن و اینم میدونیم که این رشته خودش و سختیاش تا یه جایی غربال میکنه .. لطفن به اصل مطلب بپردازید که تهش به یه چیزی برسیه که همه بتونن تو شرایط بهتر و با کیفیت بیشتر ادامه بدن .. همین که باعث بشه یه بازنگری بشه هممون جلو میفتیم

 • ذر ضمن نظرم در مورد این بیانیه : یه نظر من این که درگیر کار باشیم اصن چیز یدی نیست اینو هم خودم دیدم هم سال بالاییام گفتن بهم ولی اینجا بحث شرایط کار پیش میاد که اونم هممون قبول کردیم از قبل که وارد شغل سختی شدیم اما میشه یا الگو برداری از سیستم کشورهایی که سطح بالاتری دارن شرایط رو بهتر کرد .. مثلا اینکه دانشجو در طول روز تعداد محدودتری مریض بار اموزشیو ببینه با تنوع نوع بیماری و در عوض تو جریان همه کاراش باشه حتی تو ازمایشگاه پاتولوژی .. از این جور پیشنهادها زیاده که با یه بررسی ساده میشه یه راه خوب پیدا کرد مثلا همین تو یه سری از بخشای ما اجرا شد تا یه حدی و با اینکه خیلی اذیت شدیم ولی هممون به شدت راضی بودیم چون یاد گرفتیم و یادمونم نمیره … خودمونیم یه ذره زور بال سرمون باشه بد نیست
  در مورد حقوق هم باید بگم که باید بازنگری شه قطعا .. حتی اگه خانواده پولداری هم داشته باشیم با توجه به طول رشته تو سنی قرار میگیریم که باید حد اقل بتونیم خرج خودمون رو بدیم … اینو پسرا بیشتر درک میکنن … چون پزشکی تمام وقت مارو میگیره و امکان انجام هیچ کاری نیست بعضیا رو دیدم که کارم میکنن ولی دارن به رشتشون ضربه میزنن چون از همون وقت کمی که واسه مطالعه دارن میزنن درامد خیلی کمی هم دارن …

 • سلام
  ۱کسی که میگفتی من بین بینلا یک باهوشم ندیدم خدمتت عرض میکنم خود من به عنوان یک بین المللی وقتی دبیرستان بودم همه روی زیرصد آوردنم شرط میبستن
  توی اکثر آزمونا از یکی که همین الان بین شما ها توی دانشگاه تهران درس میخونه من بهتر بودم
  برخلاف اینکه اصلا برای المپیاد درس نخونده بودم امامرحله اولشو فقط با اطلاعاتی که از کتابای درسیم داشتم خیلی راحت قبول شدم
  اما سر یه استرس مسخره و شب بیداری تا صبح نتونستم مرحله دومو طوری که میتونستم جواب بدم. اما سال کنکور با وجود اتفاقاتی که برام افتاد و تشنجی که توی خانوادم پیش اومد و امکان جدایی پدرومادرم و دعواهای هرروز و هرشب
  اوضاع روحیم بهم خورد و اصلا نتونستم حتی یک ذره هم درس بخونم )بخصوص بخاطر غیرحضوری گرفتنم و درنتیجه همیشه خونه بودنم(
  حاضرم شرط ببندم اگه وقتی سال سوم بودم کنکور میدادم رتبم خیلی بهتر از الانم میشد
  قطعا خیلی از بچههای بین الملل به نحوی یا بخاطر استرس یا هرچیز دیگه ای کنکورشونو اونطور که میتونستن بدن ندادن و البته خیلی از ماها ورودی های ۹۳ از جمله خود من قطعا با همین رتبه پارسال روزانه قبول میشدیم.پس نگو که من بین بینلا ادمی ندیدم که ….۲بین ماها یه سری افرادوجود دارن که بنا به هر دلیلی نتونستن و یا نخواستن دوره کنکورو درس بخونن خیلی از بچه های بین ال هم پدرو مادرشون پزشکن و من حاضرم همین الان شرط ببندم که بچههای شما روزانه های عزیز که انقدر سنگ هوشتونو به سینه میزنید به احتمال ۷۰درصد جز بین الا میشن اگه باهوش باشی میتونی بفهمی که چرا …حالا همونا که ژناشونو ازشمایی گرفتن که انقدر ادعات میشه که روزانه ای واقعا هوششون پایینه؟!!!! من که اینطور فکر نمیکنم !!!
  چوب خدا صدا نداره عزیزم
  مطمئنم
  مطمئنم یه روز از چیزایی که الان گفتی پشیمون میشی!!!

 • کسی که میگفتی من بین بینلا یک باهوشم ندیدم خدمتت عرض میکنم خود من به عنوان یک بین المللی وقتی دبیرستان بودم همه روی زیرصد آوردنم شرط میبستن
  توی اکثر آزمونا از یکی که همین الان بین شما ها توی دانشگاه تهران درس میخونه من بهتر بودم
  برخلاف اینکه اصلا برای المپیاد درس نخونده بودم امامرحله اولشو فقط با اطلاعاتی که از کتابای درسیم داشتم خیلی راحت قبول شدم
  اما سر یه استرس مسخره و شب بیداری تا صبح نتونستم مرحله دومو طوری که میتونستم جواب بدم. اما سال کنکور با وجود اتفاقاتی که برام افتاد و تشنجی که توی خانوادم پیش اومد و امکان جدایی پدرومادرم و دعواهای هرروز و هرشب
  اوضاع روحیم بهم خورد و اصلا نتونستم حتی یک ذره هم درس بخونم )بخصوص بخاطر غیرحضوری گرفتنم و درنتیجه همیشه خونه بودنم(
  حاضرم شرط ببندم اگه وقتی سال سوم بودم کنکور میدادم رتبم خیلی بهتر از الانم میشد
  قطعا خیلی از بچههای بین الملل به نحوی یا بخاطر استرس یا هرچیز دیگه ای کنکورشونو اونطور که میتونستن بدن ندادن و البته خیلی از ماها ورودی های ۹۳ از جمله خود من قطعا با همین رتبه پارسال روزانه قبول میشدیم.پس نگو که من بین بینلا ادمی ندیدم که ….۲بین ماها یه سری افرادوجود دارن که بنا به هر دلیلی نتونستن و یا نخواستن دوره کنکورو درس بخونن خیلی از بچه های بین ال هم پدرو مادرشون پزشکن و من حاضرم همین الان شرط ببندم که بچههای شما روزانه های عزیز که انقدر سنگ هوشتونو به سینه میزنید به احتمال ۷۰درصد جز بین الا میشن اگه باهوش باشی میتونی بفهمی که چرا …حالا همونا که ژناشونو ازشمایی گرفتن که انقدر ادعات میشه که روزانه ای واقعا هوششون پایینه؟!!!! من که اینطور فکر نمیکنم !!!
  چوب خدا صدا نداره عزیزم
  مطمئنم
  مطمئنم یه روز از چیزایی که الان گفتی پشیمون میشی!!!

 • اینی که میگید اموزش شما باما هیچ فرقی نداره کاملن اشتباهه. من اهواز درس میخونم و بخاطر نزدیکی و تیپ۱ بودن انتخابش کردم. و خیلیم بهمون سخت میگیرن. درحال ک شاهدم ک بین المللا ی اینجا خیلی راحت تقلب میکنن. کشیک و دردسرای مارو ندارن. (تواستاژری) و در ضمن حتی تصحیح کردن امتحاناتشونم با کلی کمک و ارفاقه.

 • بچها همموم ایرانی هستیم برای سرافرازیش تلاش کنیم همین
  هدف هممونم خدمت به خلق خداس
  پس دیگه چرا میگید…
  توی رشته پزشکی هرچقدرم تقلب کنی رسوا میشی
  من یک بین الملل عاشق رشتم هستم بقیه رو نمیدونم
  خیلی از دوستای من روزانه هستن

 • من یه سوا ل دارم ؟ کسی که پنج تا تست بیشتر زده تو کنکور با سواد تره ؟ امسال پردیس تا ٣٠٠٠ گرفته رتبه ٣٠٠٠ بده ؟ بی سواد ه؟ میدونید شهریه پردیس چقدره ؟ داره بودجه دانشگاه تامین میشه ! سهمیه ایثار گری و نمی بینید ؟ گیر دادید به پردیس؟ طرز فکر تاسف اوره…

  • آره کسی که یه تست بیشتر زده با سوادتره ، در ضمن کسی که ۳۰۰۰ آورده میتونه بشینه و واسه سال بعد بخونه شاید رتبه دو رقمی آورد و اون موقع موضعش عوض میشه

  • خانوم سارا بحث ۵تا تست نیست خیلی بیشتر از این حرفاست مث اینکه من ک رتبه ۱۰۰۰داشتم خودم با رتبه ۱ مقایسه کنم خب مسلما رتبه ۱ شایستگیش بیشتر بوده
   همین که بتونی سر جلسه ی ۴ساعته بهترین عملکردتو داشته باشی امتیازمثبته
   درضمن کسی بچه های پردیس رو اجبار به پرداخت شهریه نکرده که بچه های ملی بخان جبران کنن

 • با احترام
  جای بسی تاسف است که افراد بالغ و دانایی چون شما دوستان عزیز،انقدر دچار انحطاط فکری و تکبر و غرور شده اید…
  عده ای به هوش و ذکاوت خدادادی خود می نازند…
  و عده ای دیگر به اندک سرمایه پدران خود و وزر وبال این دنیای پوچ…

  خطاب به مغروران هوش و نبوغ سرشار که ما در این دنیا هیچ چیز از خود نداریم؛همانطور که سرمایه پدر از خودمان نیست،هوش و ذکاوتی هم که هست،از ابتدا در گنجینه ژنتیکی فرد بوده ،طبق قانون احتمالات،همانطوری که آسمان دریده و نبوغی بدین سان باریده،محتمل نیز بود که از همان والدین کودکی کودن و احمق حاصل آید.
  پس بالیدن به این احتمالات و امانت ناچیز موقتی که در حصار جمجمه خود داریم،کاری است بس احمقانه !
  چه بسا،فردایی بشود و دست روزگار فرزند خودمان را آنگونه که اینجا خطاب میکنیم به بار دهد،مانند سرنوشت دانشجویان پردیس خودگردان که به یقین می دانم ٧٠-٨٠٪ آنها والدینشان در رشته پزشکی دانشگاههای مطرح علوم پزشکی کشور تحصیل کرده و اکنون نیز حاصل آنهمه تلاش و مال اندوزی،باز هم در مسیر پرپیچ و خم طبابت وقف میشود.
  منصفانه تر بنگریم؛هر ساله در آزمون جامع علوم پایه،دانشجویان پردیس در کنار دانشجویان دولتی رتبه های کشوری اخذ کرده،و اگر معیارمان برای تفکیک یکدیگر،یک چنین معیاری است،،پس دیگر حرفی نمی ماند،در علوم پایه پزشکی شهریور٩٣،دندانپزشکی اسفند٩٢و سالهای دیگر،از این رتبه های کشوری در دانشجویان پردیس کم نیست.

  مورد دیگر اینکه بیایید مستند حرف بزنیم و به شایعات دامن نزنیم.
  از همه بالندگان! خواهش میکنم طی یک تحقیق ساده به سایت kanoon.ir رفته و رتبه آخرین فرد قبولی در رشته پزشکی و دندانپزشکی پردیس خودگردان علوم پزشکی تهران را دیده و با مرور دروس ریاضی دبستان،ارقام آنرا شمرده و پرده غفلت را کنار زده…
  از طرف دیگر مگر انترنها از کمی درآمد و خیلی مشکلات امکاناتی و مالی شکایت نمی کنند؟ ؛ از کجا معلوم شاید یک روزی این شهریه های سنگین بیست و چند میلیونی که نه برای احداث ساختمانی و نه برای امکانات فوق العاده ای استفاده میشود،ذخیره شده و به فریاد همان بالندگانی برسد که (متاسفانه متاسفانه با این شرایط فعلی)نتوانسته اند از آن نبوغ نان در بیاورند… .

  • دوست عزیزم ، بحث در اینجا استعداد خدادادی نیست ، بحث یکسان پنداشتن تلاشهاست چه بسا افرادی که استعداد ژنتیکی سرشاری نیز دارند ولی به علت عدم تلاش نمی توانند از معبر کنکور جهت ورود به رشته های به اصطلاح لوکس عبور کنند و چه بسا افراد بدون استعدادی که با تلاش فراوان بهترین رتبه ها را کسب کرده اند ، آری عزیزم مایه سنجش را تلاش قرار بده نه استعداد خدادادی ؟؟؟؟ کافی است غبار روی عینک چشمهایمان را کمی کنار بزنیم و ببینیم که چه افراد زیادی بدون هیچ تلاش و هیچ استعدادی فقط با مدد وضع مالی خوب وارد رشته های حساس مثل پزشکی و دندانپزشکی شده و همه سالهای تحصیل خود را نیز با مدد توانایی مالی خود با بهترین نمره ها و معدل ها میگذرانند و آخر نیز همانهایی میشوند که ما به آنها میگوییم پزشک نما و طنزها در مقامشان ساخته و کامنتها در وصفشان نگاشته می شود ، آری دوست متاسف من ، من از تو بسیار متاسف ترم و بسیار ناخشنودم به چنین طرز گزینشی که تنها نتیجه یآن پایین آوردن سطح علمی و شان جامعه پزشکی است و لاغیر /////؟؟؟؟؟

   • با احترام
    دوست متاسف تر عزیز :(( فرمایش شما کاملا صحیح و به جاست،این کاملا بدیهیه که ارزش هر فرد به میزان تلاش و اراده و همت اون بستگی داره نه امکانات خدادادی و پدر دادی…
    اما من فکر نمیکنم دوستانِ تافته جدا بافته ِما که در کامنت های بالا با یک چنین لحن متکبرانه سخن گفتن،چنین بینش صحیحی مثل شما داشته باشند؛ لذا کامنت من در برابر حرف ایشان قرار میگیرد نه در برابر سخن شما.با کمی فراصت این جهت فکری در نوشتار اول نیز visible هست.

 • ای کاش دانشجو های عزیز روزانه به جای در افتادن با ما سطح علمیشونو بالا ببرن بلکه در دنیای طبابت بتونن از ما جلو بزنن ک در این صورت حق ضایع شده خودشونو پس بگیرند و این کینه از دلشون پاک شه

نظری ندارید؟ صدای پزشکان متعهد به انتشار پیام های شما تا حد امکان است اما کلمات با بار توهین، انتشار نمی یابد

Powered by Themes24x7