دیده بان سلامت

وزیر بهداشت:حدود ۴۰ نفر از دانشمندان ایرانی جزو دانشمندان یک درصد برتر جهان هستند / اخبار بیماری تب کریمه کنگو امسال بیش از حد بزرگنمایی شد

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی، در حاشیه راه اندازی مرکز تحقیقاتی جمع آوری کننده شواهد علمی در حوزه سلامت ایران گفت: خوشبختانه ما از نظر علمی به ویژه در حوزه پژوهش در رشته های علوم پزشکی بهترین رتبه را در منطقه داریم. در کشور دانشمندان خوبی حضور دارند که حدود ۴۰ نفر از آنها جزو یک درصد برتر جهان هستند.

وزیربهداشت گفت: این افتخار نصیب جمهوری اسلامی ایران شد که با تلاش های صورت گرفته، نمایندگی منطقه ای موسسه کاکرین به ایران تعلق گیرد.

دکتر هاشمی با بیان اینکه این مجموعه به دانشمندان در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها کمک خواهد کرد، ادامه داد: در طب هم مجتهدان زیادی وجود دارند که هرکدام ممکن است فتاوای گوناگونی بدهند و چنانچه بنا باشد، براساس یکی از آنها عمل شود، گاهی یک فتوا را مبنا قراردادن، برای بیماران زیانبار خواهد بود. بنابراین باید در این زمینه اجماع صورت گیرد.

وزیربهداشت ادامه داد: این اجماع در قالب مطالعاتی که مروری خواهد بود، درموسسه کاکرین به دست آمد تا به جامعه پزشکی کمک کند، در تشخیص و درمان موفق تر عمل کنند و خطاهای پزشکی کاهش پیدا کند.

دکتر هاشمی گفت: محصول مطالعات این مرکز برای صدا و سیما و رسانه ها کمک کننده است تا اطلاعات را در اختیار مردم قرار داده و مردم بتوانند، با استفاده از مطالعاتی که در سطح بین الملل صورت گرفته، خود را در حوزه پیشگیری و بهداشت توانمند کنند.

وزیر بهداشت در ادامه به ذکر مثالهایی از کارکرد کاکرین در زندگی عامه مردم پرداخت و توضیح داد: مواردی مانند استفاده از انواع غذاها، روش هایی که کودکان در آینده چاق نشوند، یا کاهش سکته های مغزی در آینده و اینکه کدام داروها موثرتر هستد ، می تواند از تاثیرات مطالعات گسترده کاکرین حاصل شود.
دکتر هاشمی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص آخرین وضعیت بیماری تب کریمه کنگو نیز با بیان این که بیماری تب کریمه کنگو تحت کنترل است، گفت: موارد جدیدی از این بیماری نداریم و در مقایسه با چند هفته قبل، بیماری فروکش کرده است. البته این به معنای ریشه کنی بیماری نیست چراکه رعایت نکات بهداشتی در ذبح دام و استفاده از گوشت مهم است.

وزیربهداشت گفت: اخبار بیماری تب کریمه کنگو امسال بیش از حد بزرگنمایی شد و دلیل آن شایعات فضای مجازی بود.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: واقعیت این است، آمار ابتلا به این بیماری نسبت به سال گذشته افزایشی نداشته است و جای نگرانی نیست و از این پس نباید موارد جدیدی از ابتلا به تب کریمه کنگو را شاهد باشیم.

وزیر بهداشت افزود: طی دو سه هفته اخیر نیز بروز موارد جدید این بیماری متوقف شده و می توان گفت این موضوع تمام شده است و اگر هم موردی مشاهده شود، نادر است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7