سیاست گذاری سلامت

لغو و اصلاح دوره تکمیلی آزمایشگاه برعهده مجلس است

ّبه گزارش صداى پزشکان و به نقل از ایسنا، در اطلاعیه‌ای که از سوی دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی معاونت آموزشی وزارت بهداشت صادر شده ، آمده است: پیرو ابلاغ آیین نامه دوره تکمیلی قانون مصوب سال ١٣۶٧، در روزهای اخیر از طرف برخی صاحبان حرف پزشکی و متخصصان نسبت به مصوبه اخیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص ادامه دوره تکمیلی Ph.D آزمایشگاه نگرانی‌هایی ابراز شده است. در این راستا، موارد زیر جهت شفاف سازی بیشتر موضوع و تنویر افکار جامعه پزشکی به اطلاع می رسد:
اجرای دوره تکمیلی Ph.D آزمایشگاه، قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است که وزارت بهداشت، به عنوان مجری قانون مکلف به تدوین و اجرایی سازی آن بوده است.
در طی روند اجرایی سازی این مصوبه نیز تا حد امکان تلاش گردیده است که شأن علمی و صنفی هر دو طرف حفظ شده و در نهایت، ارتقای خدمات آزمایشگاهی به جامعه به عنوان اصلی ترین هدف نظام سلامت در این مقوله محقق گردد.
نابراین همانگونه که اجرای این دوره‌ها، ناظر به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است، لغو و یا اصلاح آن نیز، طبیعتاً بر اساس قانون مجلس محترم خواهد بود که مسیر پیگیری آن از سوی متخصصان محترم از مراجع قانونی ذی­ربط باز است.دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی یک دوره تکمیلی است و با هدف ارتقای توانمندی افراد برگزار می‌شود و به این افراد در صورت موفقیت در آزمون پایان دوره صرفا گواهینامه پایان دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی ارائه خواهد شد.
ضروری است دستیاران آسیب شناسی مطابق با تعهدات قانونی به وظیفه خدمت رسانی همزمان با آموزش ادامه دهند و استنکاف از انجام وظایف مورد اشاره دور از شأن جامعه پزشکی و مغایر با اصول اخلاق حرفه ای است. هرچند که مسیر اعتراضات منطقی و پیگیری از مجاری قانونی برای این دستیاران باز است.ضروری است هیات ممتحنه رشته آسیب شناسی که منصوب وزارت بهداشت بوده و می باید وظایف محوله خود را منطبق با ضوابط قانونی عهده دار باشد، در پیاده سازی و اجرای تکالیف قانونی وزارت متبوع همراهی کرده و با همکاری و طمانینه و با لحاظ نمودن شرایط کشور در مقطع کنونی، از خدشه دار شدن چهره علمی این هیأت و ورود به مسایل صنفی و حرفه ای، که دون شان آکادمیک هیات ممتحنه است، پرهیز نمایند.
لمچنین در راستای اجرای وظایف ذاتی وزارت بهداشت که ارائه خدمات بهینه و با بالاترین کیفیت به بیماران محترم میباشد این وزارتخانه به منظور ارتقاء خدمت به مردم عزیز میهن‌مان تدوین نظام جامع خدمات آزمایشگاهی با مشارکت کلیه متخصصین و کارشناسان دلسوز و آگاه را در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار داده است، که در اولین فرصت گزارش اقدامات به استحضار عموم اساتید و ذی نفعان خواهد رسید.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "لغو و اصلاح دوره تکمیلی آزمایشگاه برعهده مجلس است"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
حسین
Guest

رو که نیست،لامصب…

wpDiscuz
Powered by Themes24x7