دانش آموختگان

فعالین صنفی: تهدید و تعلیق راهکار وزارت بهداشت برای پاسخ‌گویی به اعتراض‌ها/ لزوم پررنگ‌تر شدن نقش نظارتی مجلس

به گزارش صدای پزشکان فرید کرمی نایب رئیس انجمن پاتولوژی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در خصوص این تصمیم وزارت بهداشت اظهار کرد: وزارت بهداشت به استناد به آیین‌نامه‌ای که فقط به امضای وزیر بهداشت رسیده و هنوز مراحل قانونی خود را طی نکرده ، اقدام به ثبت‌نام دانشجویان PHD رشته‌های علوم پایه برای گذراندن دوره تکمیلی تخصصی علوم آزمایشگاهی کرد.

وی افزود: به عبارت دیگر باید گفت پذیرش دانشجو و همچنین ثبت‌نام این افراد بدون اینکه آیین‌نامه‌ای در این خصوص مصوب شود شروع شده است که این مسئله اعتراض دستیاران پاتولوژی را در بر داشت و آنها خواستار تغییر رشته خود شدند و همچنین از مراجعه به بخش‌های درمانی خودداری کردند.

رئیس انجمن پاتولوژی ایران تصریح کرد: انجمن پاتولوژی با رایزنی‌هایی که با وزارت بهداشت انجام داد شکایات خود را به مجلس و شورای عالی نظام پزشکی بردند و علی‌رغم اینکه این شورا و همچنین مجلس اعتراض پاتولوژیست‌ها را منطقی دانست وزیر بهداشت بدون توجه به این تصمیم قانونی که ۲۹ سال است اجرا نشده است را اجرایی کرد.

وی گفت: ظاهراً برای عده‌ای اجرای سریع این مصوبه بسیار با اهمیت بود و آنطور که شواهد نشان می‌دهد باید عده‌ای در این مدت کوتاه باقیمانده تا پایان عمر دولت یازدهم در این رشته پذیرش می‌شدند.

کرمی ادامه داد: مسلماً برای پزشکان و پاتولوژیست‌هایی که بعد از گذراندن یک دوره به این جایگاه می‌رسند، دیدن افرادی که با استفاده از یک راه میان‌بر می‌توانند در جایگاه آنها فعالیت کنند، غیرقابل تحمل است که همین موضوع باعث شد بسیاری از این افراد تصمیم به تغییر رشته بگیرند.

 رئیس انجمن پاتولوژی ایران توضیح داد: وزارت بهداشت به جای اینکه با این موضوع یک برخورد منطقی داشته باشد با تهدید اقدام به صدور حکم تعلیق برای رزیدنت‌های پاتولوژی سال اول و دوم دانشگاه‌ تهران کرد.

وی در ادامه گفت: این نحوه برخورد با متخصصان باعث دلسردی آنها می‌شود در حالی که ما بارها برای بیان اعتراضات خودمان خدمت مسئولان وزارت بهداشت رسیدیم اما انگار قرار نیست هیچ تعاملی با ما صورت گیرد و کسی به حرف ما گوش نمی‌دهد و همچنین وزارت بهداشت بر تصمیم خود پافشاری دارد که این موضوع مانعی جدی برای برگشتن دستیاران به بخش‌ها شده است.

کرمی گفت: هر زمانی که ما خواستیم نقطه قوتی را به جوانان نشان دهیم و اعلام کنیم وزارت بهداشت آماده همکاری با ما است این وزارتخانه با صدور حکم و بخشنامه باعث دلسردی بیشتر دانشجویان و نخبگان پاتولوژیست شد.

به گزارش صدای پزشکان میثم رضایی فعال صنفی دستیاران تخصصی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس اظهار داشت: عملکرد غیرقابل قبول وزارت بهداشت در حوزه های مختلف، جامعه پزشکی را دلسرد کرده است. در حوزه  آموزش پزشکی، برخورد قهرآمیز انضباطی با دستیاران پاتولوژی و استفاده از اهرم‌های فشار برای جلوگیری از اعتراضی مدنی بی سابقه و غیر قابل قبول است.

وی تصریح کرد: در موضوع اعتراض پاتولوژیست‌ها، وزارت بهداشت حتی ذره‌ای به مجلس شورای اسلامی اعتنا نکرد و به سادگی از نامه‌ دکتر نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت برای توقف پذیرش دستیار پاتولوژی از رشته های علوم پایه گذشت.

این فعال صنفی گفت: به هر حال روزانه با غافلگیری های مکرر وزارت بهداشت در حوزه آموزشی روبه‌رو هستیم و امیدواریم مجلس شورای اسلامی نقش نظارتی خود را در این زمینه پررنگ تر کند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7