سیاست گذاری سلامت

اعتراض مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی به رویه تعرفه گذاری سال ۹۴

به گزارش صدای پزشکان به نقل از روابط عمومی سازمان نظام پزشکی دکتر عباس آقازاده رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی به نمایندگی از اعضای این مجمع طی نامه ای به معاون اول ریاست جمهوری ضمن اعتراض به روند تعرفه گذاری اخیر اکیدا خواستار اصلاح این مهم و بازگشت به مصوبات شورایعالی بیمه شدند.متن نامه به شرح ذیل است:

معاون اول محترم ریاست جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای دکتر جهانگیری

 

سلام علیکم

       احتراماً ، با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید ، جامعه خدوم پزشکی با رویکردی امیدوارانه به استقبال برنامه های دولت حاضر شتافته و منتظرتدابیر اساسی و جدی در عرصه نظام سلامت بودند . با اعلام برنامه های دولت و آغازطرح تحول نظام سلامت ، اکثریت مطلق فعالین حرف گوناگون پزشکی برای همکاری و همسوئی با برنامه های دولت اعلام آمادگی نموده  و نماینده قانونی ایشان یعنی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران نیز بیشترین تلاش را در تعامل سازنده و ارائه کارشناسی های فنی و دقیق در همسوئی با سیاست طرح تحول نظام سلامت بعمل آورده است . سخن از عدالت در سلامت ، هم برای گیرندگان  خدمات و هم برای ارائه دهندگان آن بود و به همین دلیل پتانسیل پرارزش فعالین حرف پزشکی در خدمات سیاست دولت تدبیر و امید قرار گرفت .

در مجمع عمومی مردادماه ۱۳۹۳ ، جمعی از وزرای دولت تدبیر و امید و مسئولین درجه اول نظام حاضر شده و جملگی ضمن تکریم حمایت جامعه پزشکی از تحول نظام سلامت به سمت عدالت محوری ، اظهار داشتند گروههای آسیب پذیر جامعه پزشکی مانند متخصصین اطفال ، داخلی ، عفونی و بویژه بزرگترین گروه جامعه پزشکی یعنی پزشکان عمومی ، در برنامه های دولت تدبیر و امید و در سیاست های تعرفه گذاری شورایعالی بیمه از توجه وِِیژه و اولویت در تخصیص منابع برخوردار خواهند بود.

از زمان آغاز طرح تحول سلامت ، هجمه بی سابقه و کم نظیری بر علیه جامعه پزشکی آغاز شد که متاسفانه از تربیون های رسمی و دولتی نیز آتش تهیه ای فراهم می شد و پزشکان بطور کلی متهم به صفات رذیله ای شدند که ذکر آنها از جانب مقامات رسمی کشور ، سابقه و قرینه قبلی نداشت .

انحرافات عده قلیلی به حساب اکثریت قاطع فعالین حرف پزشکی گذاشته شد و عمده تبلیغات سال اول دولت تدبیر و امید ، بر محور گرفتن خاطیان و مبارزه با زیر میزی گذشت .

خوشبختانه پس از استقرار سیستم نظارت ملی و بررسی موارد مشکوک پوچ بودن ادعاهای سابق برملا شد و آشکار گردید که اقلیت بسیار ناچیزی ، برخلاف برنامه های تحول نظام سلامت حرکت  می کنند که با این تعداد اندک نیز عمدتاً توسط بازرسین و ارگانهای نظارتی سازمان نظام پزشکی برخورد قانونی و بایسته صورت پذیرفت .

در ملاقات اعضای ارکان سازمان نظام پزشکی با مقام معظم رهبری نیز ایشان بر سلامت اکثریت مطلق فعالین این جامعه صحه گذاشته و فرمودند که این تبلیغات پر سرو صدا پیرامون زیر میزی صحیح نیست (نقل به معنی).

جناب آقای دکتر جهانگیری :

ملاحظه بفرمائید از یکطرف  این رویکرد مثبت و شاداب جامعه پزشکی و از آنطرف این سنگینی اتهامات و تبلیغات دولتی بر علیه این قشر خدوم . آیا این آغاز یک روند همکاری و همفکری و همدلی می تواند قلمداد شود؟

وقتی قرار شد هر کس که دعوی عدالت محوری و دوستی با مردم دارد ، پزشکان را مورد لعن و نفرین قرار دهد ، آن خواهد شد که در تبلیغات صدا و سیما شاهد بودیم و آخرین پرده های آنرا نیز جنابعالی قطعاً بهتر از هر کس دیگری قضاوت خواهید فرمود.

در زمینه تعرفه های خدمات سلامت نیز ، سازمان نظام پزشکی یعنی ریاست کل محترم آن ، شورایعالی و مجمع عمومی سازمان از همکاری کارشناسانه با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت رفاه و نهایتاً شورایعالی بیمه فرو گذار نکردند.

حاصل این همفکری و معاضدت کتاب تعرفه های  نسبی خدمات سلامت و اصلاحیه اخیر آن بود ، و بالطبع این انتظار واقعی نیز وجود داشت که در نیمه دوم فعالیت دولت تدبیر و امید شاهد رویکردی متفاوت از سوی هیات وزیران و وفای به عهد و توجه به عدالت درجانب ارائه کنندگان خدمات سلامت باشیم .

چنانچه قطعاً اشراف دارید مطابق قانون توسعه پنجم بند ه ماده ۳۸ ، شورایعالی بیمه وظیفه دارد در ابتدای هر سال تعرفه های جدید خدمات سلامت را اعلام نماید . و درکارشناسی این تعرفه ها نیز بر مبنای بند ۸ ماده ۱ قانون بیمه خدمات همگانی ، قیمت تمام شده باید پایه محاسبات سالیانه باشد .

علیرغم انعطاف فراوان شورایعالی سازمان نظام پزشکی و نمایندگان این سازمان در شورایعالی بیمه در پایان سال ۹۳ ، تعرفه های تشخیصی و درمانی برای سال ۱۳۹۴ تعیین گردید و متاسفانه بهنگام اعلام از سوی مقامات مسئول دولتی ، مصوبات شورایعالی بیمه نیز دستخوش جرح و تعدیل شده و جالب ترین پدیده این فعل و انفعالات اینست که کم ترین سهم را دربرخورداری از ارزش نسبی خدمات، آسیب پذیر ترین و مهمترین گروههای جامعه پزشکی بویژه پزشکان عمومی و پزشکان خانواده درسال ۱۳۹۴ خواهند داشت.

جناب آقای دکتر جهانگیری ;

با عنایت به عرایض پیش گفته ، به نمایندگی از اعضای مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ، از اقصی نقاط کشور ضمن اعتراض به رویه تعرفه گذاری اخیر اکیداً خواستار اصلاح این امر مهم، و بازگشت به مصوبات شورایعالی بیمه هستیم . به همین دلیل با حمایت قاطع از نامه شماره ۵۷۲۸/۱ مورخ ۹/۲/۱۳۹۴ ریاست کل محترم سازمان نظام پزشکی ، بدینوسیله از آن مقام محترم مستدعی است با بذل توجه به حساسیت این موضوع و تبعات نگران کننده آن دستور بفرمایند تعیین تعرفه خدمات تشخیصی درمانی در سال ۱۳۹۴ موردبازنگری و اصلاح قرار گیرد.

 

دکتر عباس آقازاده

رئیس مجمع عمومی

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7