نظام سلامت

وزیر بهداشت: نظام ارجاع سخت‌ترین کار وزارت‌بهداشت است /ایجاد تخصص پزشک خانواده در دولت‌یازدهم

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایلنا، حسن هاشمی در مراسم بهره برداری از اولین سامانه نظام ارجاع الکترونیک سلامت در دانشگاه علوم پزشکی گلستان، گفت: باعث مسرت است که توانستیم، در واپسین روزهای دولت یازدهم تقریبا به تمام تکالیف قانونی خود جامه عمل بپوشانیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: سخت‌ترین بخش کار ما در وزارت بهداشت نظام ارجاع است که امروز در علی آباد در استان گلستان آغاز شده است و باید در کل کشور نیز گسترش پیدا کند.

هاشمی درباره نظام ارجاع توضیح داد: نظام ارجاع به معنای آن است که هر فردی در صورت احساس بیماری، با اختیار خود به متخصص و فوق تخصص مراجعه نکند و چه بسا به دلیل اینکه دانش خودش کم است، به اشتباه مراجعه کند و هزینه‌های بیشتری به دولت، بیمه و خانواده‌اش تحمیل کند و مهم‌تر اینکه اگر در کوتاه مدت هم نتیجه نگرفت به پزشک یا مرکز دیگر مراجعه خواهد کرد.

وزیر بهداشت افزود: در قانون آمده است که باید از سلامت ایرانیان در اقصی نقاط کشور خصوصا در روستا‌ها مراقبت شود. به همین منظور در روستا‌ها، بهورز و در شهر‌ها، مراقب سلامت حضور دارد و در سطح بعدی نیز پزشک عمومی که سنگ بنای کار ما در خدمات درمانی در کشور است، قرار دارد و در سطح بعد از آن پزشک متخصص، بیمارستان و خدمات بستری برای خدمات رسانی به بیماران ارجاع داده شده قرار دارد؛ این مجموعه نظام ارجاع را شکل می‌دهد.

 هاشمی خاطرنشان کرد: با استقرار نظام ارجاع هرکسی در نزدیک‌ترین واحد درمانی خود، می‌تواند نسبت به دریافت خدمات اقدام کند.

وزیر بهداشت گفت: در کشوری که مردم از اقصی نقاط آن، با پرداخت حداکثر ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان به فوق تخصص مراجعه می‌کنند و دفترچه هم بی‌حساب کتاب برای بیمار هزینه ایجاد می‌کرد، استقرار چنین نظامی سخت است، اما خوشحالیم که این کار آغاز شده و گسترش پیدا خواهد کرد و امیدواریم، ظرف یک دهه آینده بعداز استقرار کامل در جهت ارتقای کیفیت خدمات یاری رسان باشد.

 هاشمی خاطرنشان کرد: از سیاری، مسئول بهداشت کشور، آقاجانی، مسئول درمان کشور، کبیر که در بخش بیمه‌ای در سازمان بیمه سلامت در اجرای این برنامه حمایت می‌کند و تبریزی مسئول شبکه کشور تشکر می‌کنم.

وزیربهداشت تصریح کرد: وقتی در سال گذشته به دنبال هدفی که امروز به آن رسیدیم، بودیم، منتقدان زیادی داشتیم، آن‌ها می‌گفتند که ما بهداشت را فدای درمان می‌کنیم و یا این‌ها متوجه نیستند که پیشگیری مقدم بر درمان است و با این صحبت‌ها حاشیه‌های زیادی ایجاد کردند، همواره آن‌ها را به صبر دعوت کردیم، اما آیا می‌شود، مردم را با موعظه به بهداشت دعوت کرد، درحالیکه دارو و تخت بیمارستانی وجود ندارد یا کم است؟

هاشمی ادامه داد: برای دعوت مردم به پیشگیری چه هنری می‌توانستم به خرج دهم، وقتی که ۳۰۰ قلم دارو در کشور وجود نداشت؟ یا تخت ویژه وجود نداشت؟ مردم باور کرده‌اند که دولت در حوزه بهداشت و درمان اهتمام ویژه دارد تا مشکلات آن‌ها را حل کند.

وزیر بهداشت با اشاره براینکه نوسازی ۲میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع فضای بیمارستانی، نوسازی ۵۰ هزار تخت بیمارستانی و ایجاد ۲۴ هزار تخت دیگر، فرستادن ۱۲ هزار متخصص به اقصی نقاط کشور، احداث ۶ هزار مرکز بهداشت و نوسازی و تجهیز ۱۸ هزار مرکز بهداشت، از اقدامات موثر این دوره است، افزود: هرآنچه انجام دادیم، مقدمه‌ای بر ایجاد باور در مردم و به وجود آوردن زیرساخت‌ها بود، چراکه زیرساختی وجود نداشت، مثلا بعضی از خانه‌های بهداشت نزدیک به ۳۰ سال مورد بازسازی قرار نگرفته و واکسن وجود نداشت، یا مکمل‌ها سال‌ها به مردم ارائه نمی‌شد.

 هاشمی گفت: مهم‌ترین زیرساخت نظام ارجاع، فناوری اطلاعات و استفاده از کامپیو‌تر و آی تی است که در اختیار ما نبود، این موضوع نیز ارتقا داده شد و نرم افزار ناب در این استان، برنامه سینا در مشهد و سامانه سیب در سراسر کشور راه اندازی شد.

وزیر بهداشت افزود: این زیرساخت به تازگی راه اندازی شده و در عین حال باید پزشک تربیت و توزیع می‌شد و نظام پرداخت را تغییر می‌دادیم، این‌ها محقق شد و در حال حاضر ۱۲ هزار پزشک از اطبای عمومی به منظور پزشک خانواده آموزش دیده‌اند که در برنامه ششم تعداد آن‌ها کامل خواهد شد.

هاشمی خاطرنشان کرد: متخصص پزشک خانواده در کشور وجود نداشت و در این دولت این تخصص ایجاد شد و تاکنون ۸۰ نفر به کارگرفته شدند و ۶۰۰ نفر نیز تا پایان برنامه ششم تربیت خواهند شد.

وزیربهداشت با بیان اینکه ۲۵۰۰ مرکز جامع خدمات سلامت در کشور ایجاد شد، تصریح کرد: ۵۰ هزار مراقب سلامت و کار‌شناس و غیره به کارگمارده شدند تا به تدریج زیرساخت‌های نظام ارجاع فراهم شود.

 هاشمی با اشاره به اینکه در این چهارسال، به دنبال کار نمایشی نبودیم و تمام هدف ما کاستن مشکلات و رنج و درد مردم بود، گفت: در خصوص نظام ارجاع صحبت‌های زیادی شد و ادعاهای زیادی نیز مشاهده کردیم، اما اکنون در گوشه‌ای در کشور در گلستان، این اقدام آغاز شده است، و برای تداوم آن باید آهسته پیش رفت.

وزیر بهداشت با بیان اینکه باید به محتوای عملکرد توجه کرد تا شکل آن، تصریح کرد: درواقع باید به دنبال استفاده از دانش و تجربه بشر در زمینه کمتر بیمار شدن مردم و کمتر هزینه کردن آن‌ها بود، هدف کلی همین است.

هاشمی ادامه داد: چنین ادعایی وجود ندارد که همه کار‌ها باید در این دوره انجام می‌شد، بلکه باید مبنا را صحیح پایه گذاری می‌کردیم، تا به نظام سلامت کارآمد برسیم و نکته دیگر اینکه در طراحی زیرساخت نباید سلیقه‌پردازی شود و باید از دانش دیگران نیز بهره جست.

وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: یک روزی می‌گفتند می‌خواهیم، ظرف دو سال پزشک خانواده را در تمام کشور اجرا کنیم و البته این شعاری بیش نبود. نمایندگانی که در دوره قبل بودند یادشان است، وقتی می‌خواستند، رای اعتماد بدهند، گفتند، استقرار پزشک خانواده ۱۵ سال زمان می‌برد، اکنون ظرف چهار سال این هدف را اجرایی کردیم و آنچه اهمیت دارد، باور قلبی ما به این است که بهداشت در حوزه سلامت قلب کار ما است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7