آموزشی

سند آمایش سرزمینی، آموزش عالی پزشکی را نظم می دهد/ تحصیل در برخی از رشته ها و دانشگاههای کشورهای منطقه مورد تایید ما نیست

معاون آموزشی وزیر بهداشت اظهار داشت: سند آمایش سرزمینی به ما امکان می دهد تا مراکز آموزشی را در سراسر کشور راه‌اندازی کنیم و نیازهای بومی آن مناطق را بر طرف کنیم.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وزارت بهداشت، باقر لاریجانی، با بیان اینکه در این سند مراکز آموزش عالی به گونه دسته بندی می شوند که پاسخگوی نیازهای بومی باشند افزود: برخی از دانشگاه‌ها پاسخگوی نیازهای استانی و منطقه ای، برخی از آنها رسالتهای کشوری دارند و تعداد محدودی از مراکز فعالیتهای بین المللی وسیعی را دنبال خواهند کرد.

وی افزود: امیدواریم اجرای این سند، جایگاه ایران را در منطقه طبق سند چشم انداز، بتواند ارتقا دهد و به نوعی مرجعیت و قدرت علمی اول منطقه را به دست آورد.

لاریجانی گفت: در سند آمایش سرزمینی طبق تقسیم بندی، رشته های تخصصی مورد نیاز که متناسب با نیازهای فناوری کشور است توسعه می یابند البته فعالیتهای علمی و حرکت در جهت مرزهای دانش در رشته های مرتبط یک هدف مهم است که امیدواریم دنبال شود.

معاون آموزشی وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه این سند می تواند آموزش عالی ما را در عرصه پزشکی نظم دهد خاطر نشان کرد: در گسترش های آینده با یک استراتژی مشخص در کل کشور می توانیم به تدریج توسعه را با توجه بخش های دولتی، عمومی و غیر عمومی ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: در قالب این سند، کشور را به ۱۰ منطقه تقسیم کرده ایم تا شاهد یک هم افزایی بین دانشگاه ها در مناطق مختلف باشیم تا دانشگاه ها نیازهای یکدیگر را رفع کنند ضمن اینکه هدف ما این است که در هر منطقه بتوانیم تمام رشته های تخصصی و فوق تخصصی را داشته باشیم.

برخی از رشته ها و دانشگاههای منطقه مورد تایید نیست

لاریجانی همچنین درباره تحصیل برخی دانشجویان در برخی کشورهای منطقه اظهار داشت: متاسفانه تعدادی از افراد به برخی از دانشگاه های کشورهای منطقه که مورد تأیید وزارت بهداشت نیست مراجعه و برای ادامه تحصیل، ثبت نام می کنند.

وی گفت: در دانشگاه هایی که ما مورد ارزیابی قرار نمی دهیم این افراد ممکن است برای تسویه حساب و دریافت مدرک با چالش هایی روبرو شوند در حال حاضر نیز این مشکل وجود دارد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تأکید کرد: برخی رشته ها و دانشگاه ها مورد تأیید نیست و بر اساس ضوابطی که از سال ۲۰۰۹ به بعد وجود دارد، برخی از افراد که برای تحصیل به کشورهای دیگر می روند تا پایان تحصیل نمی توانند به ایران بازگردند بنابراین ارزیابی نمی شوند و این موضوع به عنوان یک چالش در کشور ما بروز کرده است.

لاریجانی افزود: واقعیت این است که سطح دانشگاه های پزشکی کشور با بسیاری از کشورهای دنیا و منطقه قابل مقایسه نیست و دانشگاه های کشور به صورت ضابطه مند پیش می روند .

وی یادآورشد: تحصیل افراد در برخی دانشگاه های نا معتبر تنها در رشته های پزشکی نیست و در سایر رشته ها نیز این پدیده وجود دارد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7