دیده بان سلامت

گزارش قائم مقام وزیر بهداشت از آخرین وضعیت رسیدگی به مصدومان حادثه اتوبوس دانش آموزان

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگذاری ایرنا، دکتر ایرج حریرچی شامگاه جمعه در حاشیه جلسه کمیته بررسی حادثه دانش آموزان هرمزگانی در داراب فارس افزود: مصدومان با ۱۳ آمبولانس و ۲ بالگرد به شهر داراب و شیراز منتقل شدند و خوشبختانه آمبولانس های ما در ۹ دقیقه اول در محل حاضر بودند.
وی اظهار کرد: به دلیل رسیدگی های انجام شده خارج از صحنه تصادف هیچ گونه مورد فوتی پس از انتقال مصدومان به بیمارستان نداشتیم و یه غیر از یک نفر، دیگر مصدومان در شرایط پایداری قرار دارند.
قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یک نفر از مصدومان نیاز به قطع اندام فوقانی و تحتانی دارد و دانش آموز مصدوم دیگر نیازمند قطع اندام فوقانی است.
وی ادامه داد: دو نفر از مصدومان نیز آسیب در مهره کمر دارند و یکی دیگر از آنها از ناحیه صورت آسیب جدی دیده است.
حریرچی اظهار کرد: رسیدگی همکارانمان در شهرستان داراب استان فارس به مصدومان بسیار خوب بوده است اما برنامه ما باید پیشگیری از وقوع چنین حوادثی باشد.
وی با بیان این که هر ۳۰ دقیقه یک نفر در اثر تصادف جانش را در ایران از دست می دهد، گفت: سالانه ۷۶۸ هزار نفر در کشورمان در اثر حوادث رانندگی دچار مصدومیت می شوند.
قائم مقام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در جمع خبرنگاران گفت: ۳۰ مورد سیتی اسکن، ۷۲ مورد xray ، پنج مورد تصویربرداری پزشکی و ۱۶مورد سونوگرافی برای ۳۴ مصدوم این حادثه انجام شد.
دکتر عبدالخالق کشاورزی افزود: برای همه بیماران، آزمایش های پاراکلینیکال پانل تروما انجام شده است.
وی ادامه داد: چهار مصدوم انتقال یافته به مرکز ترومای شهید رجایی و یک مصدوم اعزامی به بیمارستان نمازی در شیراز در حال دریافت خدمات درمانی هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز در حاشیه عیادت از مصدومان این حادثه، از تیم خدمات درمانی بیمارستان داراب قدردانی کرد و با اشاره به مدیریت صحیح این بحران، روند خدمات رسانی را یک کار جهادی عنوان کرد.
حادثه واژگونی اتوبوس حامل دختران دانش آموز عضو تشکیلات فرزانگان استان هرمزگان ساعت ۳ و ۵۹ دقیقه بامداد جمعه در شهرستان داراب روی داد و در این حادثه هفت دانش آموز، سرپرست آنها و همچنین مالک اتوبوس جان باختند.
جاسم جادری استاندار هرمزگان نیز بعدازظهر جمعه با هدف بررسی ابعاد حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان این استان به داراب سفر کرده است. وی ساعتی قبل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در داراب، اعلام کرد که روز شنبه یازدهم شهریورماه برای همدردی با خانواده دانش آموزان جانباخته، در استان هرمزگان عزای عمومی برپا می شود.
استاندار هرمزگان همچنین گفت: پیکرهای جانباختگان این حادثه عصر شنبه در بندرعباس تشییع و سپس برای تدفین به شهرشان منتقل می شوند.
استاندار فارس نیز از تشکیل کمیته کارشناسی برای بررسی ابعاد این حادثه خبر داد.
سیدمحمد علی افشانی در گفت و گو با ایرنا افزود: یک کمیته کارشناسی با حضور پلیس راه، بهداشت و درمان و ستاد مدیریت بحران استان برای بررسی ابعاد مختلف این حادثه دلخراش تشکیل خواهد شد.
وی همچنین گفت: خدمات رسانی و امداد رسانی به موقع و سریع نیروهای امدادی و اورژانس استان به مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان اجازه نداد که تعداد کشته های این حادثه افزایش یابد.
در همین حال، پایگاه خبری پلیس اعلام کرد که بر اساس گزارش های اولیه ماموران پلیس راه استان فارس، خستگی و خواب آلودگی راننده علت واژگونی اتوبوس بوده است.
در این گزارش آمده است: تحقیقات بیشتر برای روشن شدن ابعاد این حادثه ادامه دارد.
حجت الاسلام سید محسن موسوی رئیس دادگستری شهرستان داراب نیز گفت: راننده این اتوبوس که از نظر جسمانی، سالم است، بازداشت شد و پرونده قضایی برای پیگیری دقیق ابعاد مختلف این حادثه تشکیل شد.
بنا بر این گزارش، این اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی عضو تشکیلات سازمان دانش آموزی بود که با هدف شرکت در اردوی ملی فرزانگان راهی شیراز شده بودند.
دو اتوبوس دیگر نیز حامل دانش آموزان هرمزگانی به مقصد شیراز بودند که به دنبال این حادثه ، سرنشینان آنها در باشگاه فرهنگیان شهر داراب اسکان داده شدند.
شهرستان داراب در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7