اقتصاد سلامت

کتاب تعرفه های پزشکی نباید جرح و تعدیل شود

به گزارش صدای پزشکان به نقل از  خبرگزاری مهر،عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: بازگشت به کتاب مبنا در تعرفه گذاری پزشکی منطقی ترین راه حل برای کاهش اعتراضات است.

 محمدنعیم امینی فرد با اشاره به اینکه بحث تحقیق و تفحص از کتاب تعرفه گذاری های پزشکی در کمیسیون بهداشت و درمان مطرح نشده است، افزود: مبنای تعرفه گذاری در خدمات پزشکی همان کتاب کد گذاری پزشکی کالیفرنیا است، یعنی برای تعرفه گذاری از این کتاب اقتباس هایی به عمل آمده و در گذر زمان جرح و تعدیل هایی صورت گرفته است؛ به ویژه در ۳ سال پیش یک بازنگری در کتاب ارزش های نسبی انجام شد.

وی با اشاره به اینکه بازنگری ها سبب رضایت برخی گروه های پزشکی، عدم رضایت برخی گروه ها و بیمه ها را به وجودآورد، ادامه داد: در حال حاضر ۲ نکته در کتاب تعرفه گذاری مطرح است، میزان ریالی کدینگ که توسط شورای عالی بیمه هر ساله به دولت پیشنهاد و پس از بررسی تایید می شود، همچنین بحث ارزش های نسبی که برای هر اقدام درمانی و جراحی در این کتاب در نظر گرفته شده است.

امینی فرد تاکید کرد: با توجه به اختلاف نظرهایی که در خصوص تعرفه ها از چندین ماه پیش مطرح شده است، به نظر باید برای رفع اختلافات به کتاب اصلی و مبنا در تعرفه گذاری ها رجوع شود، یعنی از هرگونه جرح و تعدیل صرفه نظر شود؛ البته کمیسیون بهداشت و درمان و مهم تر از همه بیمه ها، سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت به عنوان سیاستگذار حوزه اصلی می توانند نظر دهند.

وی گفت: به طور حتم با توجه به طرح برخی اعتراض ها و عدم رضایت از جرح و تعدیل ها در کتاب تعرفه گذاری می توان به کتاب اصلی مراجعه کرد، اما مبنا قرار دادن کتاب اصلی قابل بحث است؛ ضمن اینکه اصلاح در کتاب تعرفه گذاری ها پیشتر نیز صورت گرفته و طبق نظریه ها باید از جرح و تعدیل ها صرف نظر کرد؛ یعنی به کتاب اصلی رجوع شود؛ البته تعرفه ها باید با شرایط کنونی جامعه تطبیق داشته باشد، زیرا در حال حاضر برخی بیماری ها شیوع بیشتری دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، افزود: با توجه به اینکه اصلاحات صورت گرفته از گذشته اعتراضات بسیاری را به وجود آورده است، به نظر برگشت به کتاب مبنا منطقی ترین راحل باشد.A

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7