دانشجویان

راه‌اندازی ۲۰ خوابگاه جدید/ افزایش آمار خودکشی در میان دانشجویان علوم پزشکی

معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت از افزایش آمار خودکشی در بین دانشجویان علوم پزشکی و نیز ایجاد ۲۰ خوابگاه جدید دانشجویی برای این دانشجویان خبر داد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، محمدرضا فراهانی در نشست خبری به مناسبت هفته خوابگاه‌ها گفت: ۷۰ درصد دانشجویان داشنگاه‌های دولتی غیر بومی هستند و ۶۰ درصد آنها در خوابگاه‌های دولتی اقامت دارند و ۴۰ درصد خارج از خوابگاه سکونت دارند.

وی ادامه داد: ۱۰ درصد این دانشجویان متأهل هستند این در حالی است که اقدامات بسیار کمی در خوابگاه‌ها موجود است و ۳۰ درصد دانشجویان دیگر چون خوابگاه‌ کافی و با کیفیت خوب وجود ندارد در محلی که خودشان انتخاب می‌کنند اقامت دارند.

فراهانی گفت:‌ طبق قانون آموزش عالی باید رایگان باشد اما در مورد معیشت دانشگاهی در سندهای بالادستی صحبتی نشده و با اینکه به بحث عدالت اجتماعی توجه زیادی شده بنابراین نباید از این منظر به معیشت دانشجویان بی‌تفاوت باشیم.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت گفت:‌ وضعیت معیشت اعم از تغذیه و خوابگاه متأسفانه در وضعیت مطلوبی نیست و ظرفیت خوابگاه‌ها ۱٫۵ برابر خوابگاه مجاز و استاندارد است.

وی افزود: خوابگاه‌ها قدیمی هستند و تجهیزات نامناسب دارند، اکثراً فرسوده‌ هستند و با توجه به پیوست فرهنگی ساخته نشده‌اند. ما در بررسی‌های خود یک برگ سند در مورد خوابگاه استاندارد در کشور ندیدیم بلکه بر اساس سلایق ساخته شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت معیشتی دانسچشوان ایده‌آل و مطلوب نیست گفت: خوابگاه خودگردان و استیجاری بسیار کم است در وزارت علوم ۸ درصد و در وزارت بهداشت از ۷۷ هزار تخت خوابگاهی فقط ۲ هزار تخت استیجاری است.

فراهانی گفت:‌ سرانه خوابگاه برای متأهلان ۴۵ تا ۵۰ متر است در حالی که قرار است در سند جدیدی که طراحی کرده‌ایم بتوانیم از این متراژ برای ۳ دانشجو استفاده کنیم.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت گفت: ‌۱۰ درصد دانشجویان متاهلند و متاسفانه بی‌توجهی به مسائل معیشتی آنها همراه با آسیب‌های اجتماعی است.

وی از تدوین سند استانداردسازی خوابگاه‌ها خبر داد و گفت: بر اساس این سند از تیر امسال ۲۰ خوابگاه جدید طبق استانداردها و با طراحی معماری اسلامی ساخته خواهد شد.

وی در مورد فضای ورزشی خوابگاه‌ها گفت: دانشجویان چون با مشکل زمان مواجه‌اند در برنامه داریم که فضاهای ورزشی و تفریحی را در پردیس‌های افتتاح کنیم تا بتوانند در فرصت کم به این امکانات دسترسی داشته باشند.

فراهانی همچنین از پذیرش بیش از حد دانشجویان بر خلاف ظرفیت خوابگاهی انتقاد کرد و گفت: ترم بهمن تعداد دانشجویان نسبت به مهر سال ۹۳، حدود ۷ هزار نفر افزایش پذیرش داشته‌ایم که این ما را با مشکل کمبود خوابگاه‌ها مواجه می‌کند چرا که سیاستمداران بیش از آنکه به بسترهای موجود تربیت دانشجو و آموزش استاندارد توجه کنند به نیاز کشور و تربیت نیروی انسانی توجه دارند. همچنین سیاسی کاری‌هایی که وجود دارد یا لابی‌هایی که در کشور برای افزایش دانشکده‌ها موجود است باعث ایجاد دانشکده‌هایی می‌شود که گاهی نیازی به آن نیست.

وی اعتبارات دولتی را برای ایجاد خوابگاه‌ها نامناسب دانست و گفت: اعتبارات دولتی رشد صفر درصد داشته حتی برای نگهداری خوابگاه‌ها بودجه‌ای نداریم عمر صنعت ساختمانی پایین است و خوابگاهی با ۲۰ سال قدمت فرسوده می‌شود. بنابراین در پروژه جدید به دنبال خوابگاه‌هایی با عمر ۳۰۰ ساله خواهیم بود تا پاشنه آشیل عمر خوابگاه‌ها برطرف شود. البته شرط لازم نگهداری نامناسب است.

فراهانی گفت: برای اعتبارات مورد نیاز معمولاً از محل دانشجویان انصرافی درآمدی حاصل می‌شد که سال گذشته ۸ میلیارد تومان بود اما چون خزانه کشور خالی بود نتوانستیم آن را دریافت کنیم بنابراین این ۲۰ خوابگاه جدید بدون استفاده از بودجه‌های دولتی از تدابیر درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها، خیرین و از منابع دیگر تامین می‌شود.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزیر بهداشت با اشاره به سیاست‌های ابلاغی رهبری گفت: هنوز آن طور که باید در حوزه معاونت دانشجویی همگام با طرح تحول قدم‌هایی برداشته نشده البته ۶ ماه است که روی سلامت معنوی و روانی کار می‌کنیم هر چند که به شکل بسته اجرایی در نیامده است.

وی گفت:‌ یک درصد دانشجویان علوم پزشکی مشروط می‌شوند ۳ درصد ضعف مفرط تحصیلی دارند و از نظر آمار خودکشی سال گذشته نسبت به سال‌های قبل از آن رقم افزایشی را شاهد هستیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7