نظام سلامت

شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت با حضور وزرای بهداشت کشور های عضو در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو در حال برگزاری است.

به گزارش صداى پزشکان به نقل از وزارت بهداشت، وزیر بهداشت کشورمان که در مراسم افتتاحیه مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت به نمایندگی از وزرای بهداشت کشورهای عدم تعهد (NAM) سخنرانی می کرد، با تاکید بر تعهد و پایبندی کشورهای عدم تعهد به اساسنامه سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد: بهره مندی از بالاترین استانداردهای سلامت، فارغ از نژاد، مذهب، عقاید سیاسی و وضعیت اقتصادی و اجتماعی حق هر انسان است و سلامت مردم پایه و اساس صلح و امنیت می باشد.
دکتر هاشمی همکاری جهانی در حوزه سلامت را پیش نیاز اصلی برای دست یابی به توسعه پایدار اجتماعی و اقتصادی عنوان و بر نقش مهم سازمان جهانی بهداشت در حوزه حاکمیت و رهبری موضوعات سلامت عمومی تاکید کرد.
وزیر بهداشت به نمایندگی از کشورهای عدم تعهد، ضمن ابراز نگرانی از شیوع برخی اپیدمی ها، خصوصا” ویروس ابولا، از کشورهای عضو و کلیه دست اندرکاران حوزه سلامت درخواست کرد تا از هر گونه کمک به کشورهای آلوده و مناطق پرخطر برای کنترل و خاتمه دادن به این بیماری کوتاهی ننمایند.
دکتر هاشمی بر ضرورت همکاری های بین المللی جهت ایجاد و تقویت سیستم های سلامت یکپارچه و قوی و نیز ظرفیت سازی برای آمادگی در مقابل بحران ها، دسترسی عادلانه و همگانی به خدمات بهداشتی با کیفیت در شرایط مورد نظر را مورد تاکید قرار داد.
وزیر بهداشت در سخنرانی خود اعلام کرد: کشورهای عدم تعهد، داشتن اقدامات هماهنگ و پاسخگویی مناسب در سطوح ملی، منطقه ای و جهانی برای پرداختن به چالش های فرا روی سلامت عمومی ناشی از بروز بیماری های غیرواگیر را ضروری می دانند و نقش سازمان جهانی بهداشت را در پیگیری اجرای مصوبات اجلاس آن سازمان در سال ۲۰۱۴ در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر را بسیار مهم می دانند.
دکتر هاشمی افزود: کشورهای عدم تعهد از کشورها می خواهند که در قبال سوء استفاده از حقوق مالکیت معنوی خصوصاً مواردی که باعث محدودیت در چرخه تامین تولیدات پزشکی و انتقال تکنولوژی تولیدات سلامت می گردد، اقدامات لازم را اتخاذ نمایند.
گفتنی است: هیات شرکت کننده از کشور جمهوری اسلامی ایران متشکل از جمعی از مسئولین ارشد بهداشتی کشور به ریاست وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در این اجلاس شرکت کرده اند./۲۰۱

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7