دانش آموختگان دستیاران تخصصی

معاون درمان وزارت بهداشت : استفاده از دستیاران هم موجب صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود، هم بیماران خدمت دریافت می‌کنند و هم آموزش مخدوش نخواهد شد

به گزارش صدای پزشکان به نقل از مهر، دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت گفت: طرح تحول سلامت به عنوان یکی از بزرگترین طرح های اجتماعی دولت با قوت ادامه خواهد یافت ولی با توجه به محدودیت منابع، برای مدیریت بهتر هزینه ها، ماندگاری پزشکان و تعرفه ترجیحی ارائه خدمات بر اساس «کا» ترجیحی در شهرهای «الف» و «ب» که شهرهای محروم کشور هستند، با قوت ادامه خواهد یافت ولی بر اساس بررسی و پیشنهادهای ارائه شده در کمیته مدیریت هزینه ها، برنامه مقیمی در بیمارستانهای آموزشی تغییر خواهد کرد.

دکتر قاسم جان بابایی افزود: اما در شهرهای «ج» و «د» که تعرفه ماندگاری به پزشکان پرداخت نمی شود؛ برنامه مقیمی برای اراده خدمت به بیماران کماکان وجود خواهد داشت.

وی تاکید کرد: البته بر اساس مصوبه کمیته مذکور متشکل از روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، وزارت بهداشت ۲۰ درصد اختیارات خود در این زمینه را به روسای دانشگاه ها تفویض کرد که در صورت نیاز و بر اساس شرایط محلی، آنها بتوانند از امتیاز حضور پزشکان مقیم برای بیمارستانهای تحت پوشش خود تصمیم گیری کنند.

دکتر جان بابایی گفت: ضمن اینکه حذف پزشکان مقیم به هیچ وجه شامل بیمارستانهای آموزشی تک تخصصی مانند بیمارستانهای تخصصی اطفال، قلب و زنان نمی شود و این بیمارستان ها ضرورت دارد که پزشک مقیم رشته مرتبط داشته باشند.

معاون درمان وزارت بهداشت به نکته دیگری در باره آموزش رزیدنتها و فلوشیپها در بیمارستانهای آموزشی اشاره کرد و گفت: در بیمارستانهای آموزشی دارای دستیار تخصصی و یا فلوشیپ، خدمات به بیماران از طریق آنها صورت خواهد گرفت و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها به صورت آنکالی و فعال به بیماران خدمات ارائه می‌کنند؛ این کار هم موجب صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود، هم بیماران خدمت دریافت می‌کنند و هم آموزش دستیاران تخصصی و فلوشیپ ها دربیمارستانهای آموزشی مخدوش نخواهد شد.

دکتر جان بابایی با تاکید بر عزم وزارت بهداشت برای مدیریت هزینه ها با توجه بر محدودیت منابع گفت: ۵۷۰۰ خدمات پایه که در حال ارائه می باشد از سوی کادر معاونت درمان با همکاری بیمه‌ها در حال بازنگری می‌باشد که هم طرح تحول سلامت با قوت ادامه یابد و هم ارائه خدمات ضروری به بیماران متوقف نشودکه هدف اصلی آن مدیریت در هزینه، عدالت در خدمات سلامت و پوشش مناسب تر خدمات ضروری و حفاظت مالی برای هزینه‌های سنگین هست. بدون تردید هر طرح بزرگی مانند طرح تحول سلامت به بازنگری نیاز دارد و وزارت بهداشت مصمم است این طرح را با قدرت ادامه دهد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

2 نظر برای مطلب "معاون درمان وزارت بهداشت : استفاده از دستیاران هم موجب صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود، هم بیماران خدمت دریافت می‌کنند و هم آموزش مخدوش نخواهد شد"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
آرمین
Guest

همون “آپارتاید آفریقای جنوبی” میگفتید بس بود

بيننده
Guest
دکتر جان بابایی به عنوان یک منتقد بزرگ وزارتخانه در طرحهای کلان یکی از مهمترین معاونتها را در سال جاری تکیه زد. همان رفتاری را که قبل و بعد وزارت خودم از آقای دکتر هاشمی دیدم ایشان هم کاملا در این سیستم تمامیت خواه وزارت بهداشت استحاله شد و با بلند کردن دستها و پرچم سفید و مایه گذاشتن از وقت دستیاران عدم رعایت تناسب بین ساعات اموزش و درمان رزیدنتها عدم رعایت ساعت کاری مجاز وبهره کشی از پزشکان بدون پرداخت حق الزحمه را صرفه جویی مینامد با عدم پرداخت حق مقیمی حق ماندگاری حق انکالی سه انتقاد بزرگ… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7