آموزشی دانشجویان

معاون آموزشی وزیر بهداشت: ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی بازنگری می‌شود

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: در برخی رشته‌های علوم پزشکی با کمبود نیرو مواجه هستیم، توزیع این نیروها نیز عادلانه نیست به همین علت ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی برای یک دوره پنج‌ساله بازنگری می‌شود.
باقر لاریجانی افزود: مشکلات متعددی از نظر تعداد نیروهای متخصص در گروه‌های مختلف رشته‌های علوم پزشکی در کشور وجود دارد که بخشی از آن ناشی از سیاست‌های گذشته و بخشی ناشی از مشکلات جذب و بکارگیری نیروهای آموزش دیده است. وی در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود سال‌ها ادغام آموزش پزشکی همچنان با کمبود پزشک، پرستار و کادر بهداشتی، درمانی در کشور مواجه هستیم و برنامه وزارت بهداشت برای رفع این مشکل چیست، پاسخ داد: این مشکلات در وزارت بهداشت بررسی شده است و با اجرای طرح نیازسنجی نیروهای بهداشتی- درمانی اکنون می‌دانیم که چه تعداد نیرو در رشته‌های مختلف در کشور وجود دارند، چه تعداد مشغول کار هستند، چقدر نیاز وجود دارد و پراکندگی این نیروها چگونه است.
معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: علاوه بر آن، محاسبات مقایسه‌ای تعداد نیروی انسانی متخصص در رشته‌های علوم پزشکی در ایران در مقایسه با کشورهای منطقه نیز در وزارت بهداشت انجام شده است.همچنین محاسبات مربوط به نیازهای استان‌های مختلف کشور به نیروهای متخصص در گروه علوم پزشکی نیز انجام شده است.
لاریجانی گفت: مشکل اصلی فقط کمبود نیروی متخصص در رشته‌های علوم پزشکی نیست، بلکه مشکل نبود امکان جذب و بکارگیری نیروهای آموزش دیده در دانشگاه‌های علوم پزشکی است. تعداد زیادی نیروی دانش آموخته در این رشته‌ها وجود دارند که با توجه به وضعیت اقتصادی کشور امکان جذب آنها در بخش دولتی نیست.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: افراد زیادی در رشته‌های علوم پزشکی در کشور تربیت شده‌اند که دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز علاقه‌مند به جذب آنها به عنوان هیات علمی و کادر بهداشتی ودرمانی هستند اما منابع و امکان لازم را برای جذب این نیروها ندارند و همین الان دانش‌آموختگان زیادی داریم که برای جذب آنها دچار چالش هستیم.
وی گفت: وضعیت نیروهای پزشک، پرستار و پیراپزشک در کشور تا حد زیادی به وضعیت اقتصادی و شرایط مالی کشور بستگی دارد.
وی افزود: برای آموزش و بکارگیری نیروهای گروه پزشکی مدل‌های مختلف موجود در دنیا که حدود سه یا چهار مدل است، بررسی شده است. محاسبات نیروی انسانی را در رشته‌های مختلف براساس مدل‌های مختلف در اختیار داریم و بر اساس این داده‌ها، برنامه پنجساله آموزش علوم پزشکی در کشور و ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال تدوین است.
لاریجانی گفت: طبیعی است که شرایط اقتصادی کشور بر این برنامه تاثیر می‌گذارد، هر چقدر که شرایط اقتصادی کشور خوب باشد و نظام ارائه خدمات بهداشتی-درمانی رونق داشته باشد یا نظام ارجاع اجرا شود یا نشود، براساس آن می‌توانیم ظرفیت پذیرش دانشجو را در دانشگاه‌های علوم پزشکی تنظیم کنیم.
وی افزود: باید نگاه بسیطی در تعیین ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های علوم پزشکی داشته باشیم اما وضعیت اقتصادی کشور است که تعیین می‌کند مدل انقباظی داشته باشیم یا ظرفیت‌ها را افزایش دهیم و نیروی بیشتری تربیت کنیم.
معاون آموزشی وزیر بهداشت افزود: مسلم است که در برخی رشته‌های علوم پزشکی با کمبود مواجه هستیم و نیازها بسیار بیشتر از وضعیت فعلی است اما مسئله مهم دیگر تمرکز نیروهای دانش آموخته در شهرهای بزرگ و پراکندگی نامناسب این نیروهاست.
لاریجانی گفت: بیش از ۵۰ درصد دانش آموختگان رشته‌های علوم پزشکی در تهران و کلانشهرهای کشور متمرکز هستند و به همین علت دسترسی مردم به این نیروها در همه جای کشور یکسان نیست.
وی افزود: برای رفع این مشکلات برنامه پنج‌ساله ساماندهی ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال تدوین است و بر اساس آن ظرفیت برخی رشته‌ها با توجه به محاسبات دقیقی که وجود دارد، تغییر می‌کند.
براساس این گزارش، حدود ۲۰۰ هزار دانشجو هم‌اکنون در حدود ۶۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور مشغول تحصیل هستند. حدود ۷۸هزار پزشک عمومی، ۳۶ هزار پزشک متخصص، ۵۰هزار ماما، ۱۴۰ هزار پرستار، حدود ۱۹هزار داروساز و حدود ۲۶ هزار دندانپزشک در کشور وجود دارند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7