نظام سلامت

طرح پزشک خانواده اعتبارات کافی را در بودجه ندارد

امینى فرد گفت: لایحه بودجه ٩٧ نقاط ضعف و قوتى دارد که پزشک خانواده یکى از نقاط ضعف آن است.
به گزارش صدای پزشکان محمد نعیم امینى فرد عضو کمیسیون بهداشت مجلس شوراى اسلامى در کمیسیون تلفیق بودجه ٩٧ در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بیان اینکه لایحه بودجه ٩٧ در حوزه سلامت نقاط ضعف و قوتى دارد، گفت: پیوستگى بودجه ٩٧ با منابع پایدارى چون یک درصد ارزش افزوده و ١٠ درصد هدفمندى یارانه ها از نقاط قوت لایحه بودجه ٩٧ در حوزه سلامت محسوب مى شود.
وى در ادامه به برخى نقاط ضعف لایحه بودجه ٩٧ در حوزه سلامت اشاره کرد و افزود: بدهى انباشته بیمه ها در لایحه بودجه سال آینده به خوبى دیده نشده است و اگر تدبیر لازم براى حل این مشکل بیمه ها دیده نشود بیمه ها در سال آینده وارد فاز بحرانى خواهند شد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شوراى اسلامى عنوان کرد: بیمه ها بر اساس شاخص هاى کلى، محور پرداخت در حوزه سلامت محسوب مى شوند به همین دلیل در لایحه بودجه ٩٧ با مشکل عمده بدهى بیمه ها مواجه هستیم افزون بر این نه تنها بیمه ها بدهى انباشته دارند بلکه بودجه سال آینده سازمانهاى بیمه گر به خصوص بیمه سلامت که مربوط به بخش دولتى بیمه بوده کاهش ٣ درصدى داشته است.

امینى فرد ادامه داد: با توجه به افزایش ٢ رقمى تورم در حوزه سلامت و بودجه در نظر گرفته شده براى بیمه سلامت به طور قطع سال آینده سازمان هاى بیمه گر با افزایش بدهى هاى انباشته روبرو خواهند شد.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه ٩٧ به عدم تخصیص بودجه هاى وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: در ارتباط با ١٠ درصد هدفمندى یارانه ها بیلان مثبتى نداشتیم و در سالهاى گذشته شاهد آن بودیم که از این ردیف بودجهاى مقادیر کمى به وزارت بهداشت تخصیص داده شده است.

مدیریت هزینه ها استراتژی مهم  کمیسیون تلفیق در حوزه سلامت
وى با بیان اینکه در لایحه بودجه ٩٧ در کمیسیون تلفیق،٢ استراتژى مهم و مشخص داریم، تصریح کرد: استراتژى اول ما این است که منابع مالى لازم را در اختیار بیمه ها و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکى قرار دهیم در عین حال استراتژى دوم ما تاکید بر مدیریت هزینه هاست.

امینى فرد با تاکید بر مدیریت هزینه ها در حوزه سلامت ادامه داد: در راستاى مدیریت هزینه ها اجراى راهنماهاى بالینى را به طور جدى مدنظر قرار دادیم همچنین در تلاشیم تا روش هاى جدیدتر مثل خرید خدمت را در احکام سال آینده بگنجانیم.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شوراى اسلامى یکى از نقاط ضعف لایحه بودجه ٩٧ در حوزه سلامت را اعتبارات پزشک خانواده دانست و گفت: در لایحه بودجه سال آینده بودجه نظام ارجاع و پزشک خانواده هزار میلیارد دیده شده است که در راستاى اجراى آن حداقل هزار میلیارد کسرى وجود دارد.

کمک مجلس به وزارت بهداشت در طرح پزشک خانواده و مدیریت هزینه ها
وى خاطرنشان کرد: تلاش مى کنیم تا در کمیسیون تلفیق بودجه ٩٧ کسرى بودجه پزشک خانواده را با جابجایى یا تعریف منابع جبران کنیم اما در عین حال وزارت بهداشت نیز باید عزم خود را براى خرید خدمت از طریق نظام ارجاع و پزشک خانواده جزم کند.

این عضو کمیسیون تلفیق بودجه ٩٧ یادآور شد: مجلس با مشاهده تلاش هاى وزارت بهداشت در راستاى اجراى نظام ارجاع، در  طرح پزشک خانواده و مدیریت هزینه ها، کمک هاى بیشتری در حوزه سلامت خواهد کرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7