آموزشی دانشجویان

گفت و گوی اختصاصی صدای پزشکان با میرعطاالله صلابتی، رتبه ی اول آزمون دستیاری ۹۴: از فرجه ی پره انترنی شروع کردم

احسان قدیمی:

میرعطاالله صلابتی، یا همان عطای معروف ورودی مهر ۸۶ را دورادور می شناختم. از کتابخانه ی ۲۴ ساعته ی انستیتو کنسر که پاتوق همیشگی او و دوستانش بود. دوستانی که همیشه با هم تفریح می کردند، درس می خواندند، پزشکی می کردند و حالا امروز بازهم به اتفاق رتبه های برتر آزمون سرنوشت ساز دستیاری را کسب کرده اند: عطا صلابتی رتبه ی یک، محمد سعادت رتبه ی ۵ ، آرش غضنفری رتبه ی ۱۱ و فرخ حیدری رتبه ی ۱۲۵٫ عکس های فیسبوکش را که نگاه کنی کمتر عکس تک نفره می بینی. دوستانش حضور پررنگی در آلبوم هایش دارند. عکس وایبرش دیگر آخرش است: خودش عکاس است، دوستانش در تصویر. دو هفته ی بخش پوست را با این گروه عجیب و خوب گذراندم. امتحان دستیاری را داده بوند و حالا آمده بودند بخش پوست را بگذرانند. خوشحال بودند و خندان، حق هم داشتند. نوش جانشان. بعد از آن همه سختی باید هم خوش بگذرانند. این دوستی ها و این گروه دوستی از آنهایی هستند که این روزها اگر نایاب نباشند، به شدت کم یابند. فکر کنم قدرش را هم خوب می دانند.

عطا عاشق فوتبال است. طرفدار دو آتشه رئال و استقلال. البته نه از آنهایی که با یک باخت جا می زنند. این را هم از عکسهایش با پیراهن رئال و استقلال می توانی بفهمی هم با خواندن یکی از آخرین پست هایش در فیسبوک  که نوشته است: « طبق اصل ” سال امتحان مهم” توی زندگی من، هر سالی که امتحان مهمی داشته باشم، استقلال و رئال نتیجه نمیگیرن! جام نمیگیرن که هیچ، ال کلاسیکو و داربی و اینارو هم میبازن.سوم راهنمایی، سال کنکور و الان هم سال رزیدنتی. اما خوب حتی ذره ای در قلب من مهر استقلال و رئال کم نمیشه، این نیز بگذرد! » سینما و موسیقی را هم به شدت دنبال می کند. این را در بخش پوست فهمیدم، وقتی که بحث از « قصه ها» ی بنی اعتماد، « در دنیای تو ساعت چند است؟» صفی یزدانیان و « من دیه گو مارادونا هستم » بهرام توکلی شد. فهمیدم همه را دیده است. از « مستور و مست » همایون شجریان هم بدجور خوشش آمده بود. خلاصه که آدم همه فن حریفیست. خیلی هم خوش مشرب و خوش اخلاق و خندان. با آن ته لهجه ی شیرین آذری آدم دوست دارد هی باهاش حرف بزند.

دیروز جشن فارغ التحصیلی ورودی ۸۶ هم بود. خبر رتبه ی یک شدن با فارغ التحصیلی در یک روز. فکر کنم تک تک لحظات دیروز برای عطا به یادماندنی باشند. به عطا که زنگ می زنم برای مصاحبه، آهنگ پیشوازش آهنگی ترکیست. پرس و جو که می کنم می گوید آهنگی از احمد کایاست (Ahmet Kaya – خواننده ی اهل ترکیه ). در مورد دلتنگی های غربت. دوری از پدر و مادر. عطا اهل خوی است. هفت سال و نیم دوری و دل تنگی را تجربه کرده است. ترجمه چند خط اول آهنگ این است:« … دل بستگیهام دور افتاده  و من در یک سرزمین دورم / صبح به خیر مادرجان / صبح به خیر پدرجان … » چند خط زیر، حاصل گپ و گفتی صمیمانه با عطاست.

 

-اول از همه مبارکت باشه. خودت فکر می کردی رتبه ی ۱ بشی؟

ممنونم. راستش بعد از اومدن کلید آزمون فکر می کردم زیر ۱۰  بشم. ولی یک نه!

-رتبه ی کنکورت چند بود عطا؟ رتبه ی علوم پایه و پره انترنیت چند شد؟

کنکور ۱۰ کشور و ۶ منطقه دو شدم. تو علوم پایه نمره ام ۱۶۲ شد و فک کنم ۱۱ کشور شدم. پره انترنی هم با نمره ی ۱۶۷ رتبه ی ۶ کشور شدم.

-از کی به طور جدی شروع کردی برای آزمون رزیدنتی آماده بشی؟

من تو ۵ ماه تعطیل قبل از امتحان پره انترنی درس خوندن رو شروع کردم. هم واسه پره انترنی و هم رزیدنتی. تو ۱۸ ماه انترنی هم به غیر از چند ماه اول سعی کردم تا جایی که می تونم درس بخونم. یک ماه آخرم که تعطیل بودم رفتم خونه و با تمرکز خیلی بیشتر واسه امتحان آماده شدم.

-فک کنم این مهمترین سوالیه که خودم و دیگرانی که قراره آزمون رزیدنتی بدن میخوان بدونن عطا. چه کتابایی برای رزیدنتی خوندی؟

من تو استاژری بیشتر از جزوه های پارسیان دانش استفاده کردم. اما برای پره انترنی بخشی از کتابای گایدلاین رو مطالعه کردم و بعدشم واسه رزیدنتی کتابهای گایدلاین  رو خوندم.

-چقدر از نمونه سوال استفاده کردی؟

تو چند تا از درس ها تست های Question BANK مخصوصِ کتابهای گایدلاین  رو استفاده کردم. اما بیشتر از سوال های کتابهای گزینه برتر استفاده کردم.

-حالا چه رشته ای می خوای انتخاب کنی؟

هنوز قطعی انتخاب نکردم. ولی فکر می کنم بین رشته های رادیولوژی و چشم پزشکی یکی رو انتخاب کنم.

-چقدر اهل تفریح کردنی؟ برای تفریح بیشتر چی کار می کنی؟

همیشه کنار درس خوندن تفریح هم داشتم. مخصوصا فیلم و موسیقی. فیلم های ایرانی روز رو دنبال می کنم و آلبوم های جدید موسیقی رو هم میخرم.

-تو دوران درس خوندن واسه رزیدنتی چی؟ تفریح می کردی؟

تو این دوران هم تفریح می کردم. تو یک ماه آخر فقط قطع شد که رفتم شهرستان تا با تمرکز کامل درس بخونم.

-بعد از ۷ سال و نیم پزشکی و سختی های زیاد، پشیمون نیستی از اینکه پزشکی رو انتخاب کردی؟

راستش نه. پزشکی هنوز هم همون حس خوب روز اول رو واسم داره. اگر صد بار هم فرصت انتخاب دوباره داشته باشم، باز هم پزشکی رو انتخاب می کردم.

-از دوستات بگو. دوستات چه رتبه هایی در امتحان دستیاری امسال آوردند؟

خدا رو شکر هممون خوب شدیم. امتحان خوبی واسه هممون بود: راضیه محمود زاده رتبه ۱۴، محمد سعادت رتبه ۵، الناز طبیبیان رتبه ۶، آرش غضنفری رتبه ۱۱، نسیم باتوانی رتبه ۱۴، علی بنفشه افشان رتبه ۱۸، فرخ حیدری رتبه ۱۲۵ کشور.

عطا با دوستانش در کتابخانه انستیتو کنسر.  از سمت راست: آرش غضنفری، عطا صلابتی، محمد سعادت

عطا با دوستانش در کتابخانه انستیتو کنسر.
از سمت راست: آرش غضنفری، عطا صلابتی، محمد سعادت

-آخرین سوال. نظرت در مورد حواشی این روزها پیرامون جامعه پزشکی چیه؟

اول باید بگم که من تو دوران پزشکی عمومیم همیشه اعتقاد داشتم که حق با بیماره! اینو همیشه اعتقاد داشتم. در مورد سوالت باید بگم که به نظرم تو هر شغل و حرفه ای هم آدم بد هست و هم آدم خوب. هم درستکار و هم خلافکار. هم باوجدان و هم بی وجدان. من مخالف انتقاد از پزشکان نیستم. اعتقاد به مقدس و عاری از خطا بودن و فوق انسان بودن پزشکان هم ندارم. همه ی انسان ها خطا می کنند. منتها دو نکته در مورد این حواشی وجود داره: یک اینکه قبول دارم تخلفات حرفه ای و مالی تو جامعه پزشکی وجود داره، اما باید ببینیم که وسعت این تخلفات چقدره؟ و اینکه آیا فقط در جامعه پزشکی وجود داره؟ متاسفانه بعضی مواقع آدم حس می کنه که دیواری کوتاه تر از پزشکان وجود نداره. این حس آدم رو اذیت می کنه. همه ی گروه ها باید قابل انتقاد کردن باشند، نه فقط پزشکان. نکته دوم هم اینه که ببینم آیا این مشکلات با این نحوه برخورد رسانه ای حل می شوند؟ من نمی گم حق انتقاد کردن وجود نداره، همه می تونن حرف بزنن و از پزشکان و اشتباهات پزشکی بگن. اما باید ببینم با این رویکرد آیا مشکلات حل میشه یا مشکل بی اعتمادی به جامعه پزشکی هم به مشکلات اضافه می کنیم؟ به نظرم میشه برخورد دیگه ای هم داشت. میشه با برطرف کردن دلایل، چنین تخلفاتی رو کاهش داد. میشه سیستم آموزشی رو که منجر به این تخلفات میشه رو اصلاح کرد. من رویکرد دوم رو ترجیح می دم.

-مرسی از وقتی که به من و صدای پزشکان دادی. میدونم این روزها سرت خیلی شلوغه. امیدوارم همیشه مثل امروز و دیروزت موفق باشی.

درباره نویسنده

احسان قدیمی

فارغ التحصیل رشته پزشکی و گواهینامه عالی بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
ورودی 95 رشته ی ارتوپدی، دانشگاه علوم پزشکی تهران

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
7 نظرات
قدیمی ترین نظر
جدیدترین نظر نظر با بالاترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
ارومیه
ارومیه
9 سال قبل

یاشاسین عطا جان لییییییاقت داداش ایشالله همیشه موفق الاسان …ایفتیخار سان بیزلره

سهیل سعادت
سهیل سعادت
9 سال قبل

عطای آقای گل

دکتر
دکتر
9 سال قبل

انشاءالله همیشه موفق باشی
هیچ وقت سبیل عکس دوران کانونت یادم نمیره،عکست تو ذهنمه،همیشه روزنامه ما شهرستان میاومد نگاه میکردم
الگوی من شما بودید پزشکی قبول شدم،الانم شروع کردم رزیدنتی.سال بعد دوباره به خاطر الگو بودن شما رتبه میارم
واقعا الگوی جانانه ای بودی

سارا
سارا
9 سال قبل

وجودتون باعث افتخاره، موفق باشید..

توحید غفارزاده
توحید غفارزاده
9 سال قبل

سلام و تبریک فراوان واسه آقا عطای صلابتی، همشهری و هم مدرسه ای عزیزم

Powered by Themes24x7