نظام سلامت

دولت موظف است اعتبارات بیشتری به بیماران خاص تخصیص دهد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: کمبود منابع نمی‌تواند مانعی در مسیر افزودن برخی بیماری‌ها به لیست بیماران خاص باشد.

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از خبرگزاری مهر، همایون هاشمی در مورد تاثیر افزودن برخی بیماری‌ها به لیست بیماری‌های خاص بر نحوه تخصیص اعتبارات لازم به منظور ارائه خدمات مطلوب متناسب با نیاز این قشر ، اظهارداشت: یک سری بیماری‌ها بر مبنای نیاز کنونی کشور به لیست بیماری‌های خاص اضافه می‌شوند کما اینکه در شرایط کنونی اوتیسم یک بیماری شایع است که در گذشته در ایران معنا نداشت یا بیماری‌هایی همچون ای بی و ام اس که به این لیست اضافه شده‌اند.

وی ادامه داد: بی‌تردید هر چقدر به سمت صنعتی شدن حرکت کنیم بیشتر شاهد افزایش اسامی تعدادی از بیماری‌های جدید به لیست بیماری‌های خاص خواهیم بود، با این حال اضافه شدن بیماری‌ها به این لیست جای نگرانی ندارد و فقط دولت موظف است با هدف کاهش رنج این بیماران در تخصیص اعتبارات به این بخش توجه بیشتری داشته باشد.

هاشمی افزود: متخصصان یک کد هزینه‌ای را بعد از اینکه یک موضوعی جامع الاطراف دیده شد، به لیست هزینه‌کردها اضافه می‌کنند و بر اساس آن، میزان اعتبارات تخصیص‌یافته به آن بخش را نیز افزایش می‌دهند، بنابراین ما نیز به این مهم توجه کرده و متناسب با نیاز کنونی جامعه همزمان با بررسی لایحه بودجه در صحن برای افزایش اعتبارات تخصیص‌یافته به این بخش تلاش خواهیم کرد.

وی در پاسخ به اینکه ممکن است اعتباراتی برای افزایش اسامی مندرج در لیست بیماری‌های خاص تخصیص یابد اما عملیاتی نشود و آسیب ناشی از آن متوجه سایر بیمارانی شود که در گذشته در این لیست قرار داشتند، خاطرنشان کرد: ممکن است توجه به برخی اولویت‌ها بر اساس اقتضای زمان یا کاهش درآمد یا عدم جمع‌آوری مالیات و…، باعث کاهش نقدینگی شود و در تخصیص اعتبارات مندرج در بودجه تاثیرگذار باشد، اما عدم تحقق بودجه دلیل نمی‌شود که برای افزودن برخی بیماری‌ها به لیست بیماری‌های خاص برنامه‌ریزی نکنیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تاکید کرد: در هر حال این امکان وجود دارد که تحقق اعتبار تخصیص‌یافته به هر بخش با مشکلاتی همراه شود که در آن زمان نیز مجلس از ابزارهای نظارتی خود برای رسیدگی به عدم تخصیص اعتبارات لازم ورود خواهد کرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7