صنفی نظام سلامت

تلاش نظام پزشکی برای افزایش تعرفه پزشکان در سال آینده

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری فارس، جلسه بحث و بررسی در خصوص تعرفه‌های خدمات بهداشتی و درمانی سال ۹۷ با حضور مدیران ارشد سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت، سازمان‌های بیمه‌گر و نمایندگان بخش خصوصی برگزار شد.

در این جلسه تعرفه خدمات بهداشتی و درمانی با محوریت بند ۸ الحاقی تبصره ۶ گزارش کمیسیون تلفیق مجلس مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، با توجه به شبهات و ابهامات مطرح شده از سوی اعضای در خصوص موارد اشاره شده در گزارش از جمله عدم رشد تعرفه، ارزش نسبی خدمات بهداشتی و درمانی و دریافتی پزشکان نکات فنی و حقوقی از ابعاد مختلف مورد بازبینی و اظهار نظر قرار گرفت.

عدم انطباق بند اشاره شده در گزارش کمیسیون بر سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه ابلاغی مقام معظم رهبری با موضوع تأمین مالی پایدار بخش سلامت و توسعه کیفی و کمی بیمه‌های سلامت، هم‌چنین بند ۹ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور و هم‌چنین قانون بیمه‌ همگانی خدمات درمانی کشور از چالش‌ها و نکات مهم مطرح شده در این خصوص است.

از سوی دیگر شورای عالی بیمه سلامت که مسیر تکلیفی تعیین تعرفه ‌خدمات سلامت بر طبق قانون است، در دو جلسه‌ی ۶۹ و ۷۰رشدی معادل رشد تورم در این بخش را مصوب کرده است.

از این حیث همه‌ اساتید و اعضای فرهیخته حاضر در خصوص اشکالات و چالش‌های قانونی و حقوقی مطرح شده به اتفاق خواستار حذف قطعی شمولیت بند الحاقی ۸ در خصوص تعرفه‌ها و ارزش‌های نسبی شدند. هم‌چنین از حیث عدم در نظر گرفتن رأی نمایندگان دولت در این مورد و رویه‌ نامناسب غیرقانونی در پیش گرفته شده، اطلاع‌رسانی مناسب به تمامی ذینفعان حقیقی و حقوقی این حوزه را خواستار شدند.

الزام تمامی بخش‌های دولتی، عمومی غیردولتی و خصوصی به رعایت حداقل رشد حقوق و دستمزد برای پرسنل و کارکنان غیرپزشک که بخشی عمده‌ هزینه‌ مراکز ارائه کننده خدمات بهداشتی و درمانی را شامل می‌شود.

همچنین تهیه‌ منابع سرمایه‌ای، ملزومات و منابع مصرفی مانند دارو و تجهیزات با مکانیسم بازار از سایر بخش‌ها، سبب خواهد شد با مطرح شدن عدم رشد مناسب تعرفه‌ها زمینه‌ چالش جدی در کیفیت خدمات و دسترسی در سال‌های آتی بروز کند و تمام بخش‌ها با فرسودگی فناوری و تجهیزات در عمل نتوانند ارائه خدمات درخور و شایسته مردم عزیز ایران را بر دوش کشند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7