نظام سلامت

تعرفه های رادیولوژی با توجه به قیمت ارز و نیاز ها واقعی نیستند

به گزارش صدای پزشکان و نقل از ایسنا،دکتر  جلال‌ شکوهی رییس انجمن رادیولوژی ایران در حاشیه نهمین کنگره سالیانه تصویربرداری بیماری‌های زنان و مامایی که دیروز برگزار شد، اظهار کرد: رادیولوژی رشته هزینه بری است و  با توجه  به گرانی ارز و در نتیجه هزینه بر بودن خرید دستگاه‌ها و تجهیزات این رشته، بسیاری از مراکز حتی با وام‌های بانکی نیز نمی‌توانند خود را تجهیز کنند.

 وی در ادامه گفت: رادیولوژی از نظر علمی در ایران از جایگاه خوبی برخوردار است، چرا که تمام رشته‌ها در حال حاضر به رادیولوژی وابسته هستند. هیچ بیمارستان خصوصی یا دولتی بدون متخصص رادیولوژی قادر به انجام خدمات این حوزه نیست.

وی افزود: با مطرح شدن روش‌های تصویربرداری نوین نیز هر بیمارستان مجهزی نیاز دارد که از متخصصان رادیولوژی استفاده کند. تشخیص‌های پزشکی امروز بدون سند پذیرفته نمی‌شوند. بهترین سند نیز آزمایش‌های رادیولوژی هستند. رادیولوژیست تنها کسی است که تمام گزارش کار و چگونگی کار خود را به صورت کتبی در اختیار پزشک معالج قرار می‌دهد.

رییس انجمن رادیولوژی ایران گفت: رادیولوژی یک رشته هزینه‌بر است. بخصوص با توجه به شرایط ارزی که در کشور وجود دارد، دستگاه‌ها و تجهیزات این رشته به شدت گران هستند. به طوری که در حال حاضر بسیاری از  مراکز اگر مجوز خرید تجهیزات داشته باشند نیز حتی با وام‌های بانکی نمی‌توانند دستگاهی خریداری کنند یا دستگاه خود را تجهیز کنند و حتی وام‌های بانکی نیز پاسخگوی هزینه بالای دستگاه‌ها نیستند.

وی همچنین خاطر نشان  کرد با توجه به اینکه  تعرفه‌های رادیولوژی عموما واقعی نیستند و وزارت بهداشت نیز در جریان آن قرار دارد و خریدهای ما با ارز بین‌المللی انجام می‌شود،تعرفه‌های رادیولوژی در داخل کشور متفاوت هستند. با این وجود تمام تلاش ما این بوده است که رادیولوژی را در بهترین سطح خود نگه داریم. البته پوشش تمام کشور، مدیریت خاص خود را می‌طلبد. .

جلال شکوهی در ادامه گفت: ممکن است در بخش خصوصی در رادیولوژی کمبودی نداشته باشیم اما بخش دولتی با کمبودهایی مواجه‌اند. علت این کمبودها این نیست که پزشکان رادیولوژیست جذب مراکز دولتی نمی‌شوند. این پزشکان نیز وظایف قانونی دارند اما پس از طی مدت خدمت خود در بخش دولتی، دیگر تعهد قانونی  ندارند. البته ما در سطح کشور بسیار تلاش کرده‌ایم که با همکاری با دولت، کمبودی در این زمینه پیش نیاید.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7