اقتصاد سلامت صنفی نظام سلامت

تلاش برای عادلانه کردن مالیات جامعه پزشکی در دستور کار است

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از ایرنا از سازمان نظام پزشکی، دکترایرج فاضل در جلسه مشترک نظام پزشکی با رییس سازمان امور مالیاتی و رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: تلاش برای عادلانه کردن مالیات جامعه پزشکی در دستور کار است و در این جلسه مقرر شد جرائم و معوقات مالیات صورتحساب های فصلی از سال ۱۳۹۱ تاکنون مورد بخشودگی قرار گرفت.
وی با تاکید بر اهمیت این دیدار اظهارداشت: در جلسه اختصاصی مدیران سازمان امور مالیاتی کشور و جمعی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی که به میزبانی سازمان نظام پزشکی بود، مصوبات ارزشمندی مورد تفاهم قرار گرفت.
فاضل، با اشاره به تلاش این سازمان جهت احقاق حقوق اعضا و برقراری عدالت بیشتر در پرداخت مالیات توسط شاغلان حرف پزشکی، افزود: پیرو تسری رای دیوان عدالت اداری در خصوص ماده ۱۶۹ قانون مالیات مستقیم به خدمات جامعه پزشکی، جرایم و معوقات مالیات صورت حسابهای فصلی از سال ۹۱ تاکنون مورد بخشودگی قرار گرفت.
وی ادامه داد: تشکیل کارگروه مشترک میان سازمان نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی کشور و نظایر آن در استان ها به منظور بررسی و رفع مشکلات مالیاتی جامعه پزشکی، همچنین ایجاد معافیت های مالیاتی برای پزشکان جوان و پیشکسوتان عضو سازمان نظام پزشکی، بخشی از مهمترین مصوبات دیگر این جلسه مشترک بود.
فاضل ضمن ابراز خرسندی از این جلسه مشترک که با هدف حمایت منطقی و عادلانه از تلاشگران عرصه پزشکی و سلامت کشور بر پا شده، افزود: مقرر شد در تمامی ادارات امور مالیاتی سراسر کشور به منظور رسیدگی کارشناسانه و ویژه به پرونده های مالیاتی شاغلان گروه پزشکی، ممیز اختصاصی و ویژه در نظر گرفته شود.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی در ادامه افزود: در راستای ماده ۱۸۶ قانون مالیات مستقیم مبنی بر اخذ استعلام در هنگام صدور یا تمدید پروانه های کار، قرار شد استعلام مالیاتی شاغلان حرف پزشکی و تهیه مفاصاحساب به صورت الکترونیکی و آنلاین انجام شود.
وی همچنین از برپایی دوره های آموزشی مدیران مالی بیمارستان ها و مراکز پزشکی با همکاری سازمان امور مالیاتی به منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات در تدوین اسناد مالیاتی مراکز پزشکی، مطب ها و شاغلان حرف پزشکی در آینده نزدیک خبر داد.
فاضل ضمن قدردانی از سیدکامل تقوی نژاد رئیس کل سازمان امور مالیاتی و علی نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تفاهمات به عمل آمده در این جلسه مشترک را مهمترین هدف در کاهش مشکلات جامعه پزشکی همگام با قانون برنامه ششم توسعه کشورعنوان کرد و افزود: در گذشته تصور براین بود که پزشکان از ثروتمند ترین اقشار جامعه اند، ولی امروزه به غیر از معدودی پزشکان موفق و صاحب نام، متاسفانه قشر عظیمی در کسب معاش روزانه خود مشکلات عدیده ای دارند.
درجلسه مشترک بین رییس سازمان امور مالیاتی و ریاست کل سازمان نظام پزشکی مهمترین مسایل و مشکلات حوزه مربوط به مالیات های جامعه پزشکی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مقرر شد در تمامی ادارات امور مالیاتی سراسر کشور به منظور رسیدگی کارشناسانه و ویژه به پرونده های مالیاتی گروه پزشکی، ممیز ویژه و اختصاصی در نظر گرفته شود، همچنین معافیت مالیاتی برای پزشکان جوان و پیشکسوتان عضو نظام پزشکی نیز در این جلسه مورد توافق قرار گرفت.
در این نشست که در محل سازمان نظام پزشکی و با حضور دکتر علی نوبخت رییس کمیسیون بهداشت مجلس و،معاونین هر دو سازمان برگزار شد، نمایندگان بیمارستان های خصوصی و برخی انجمن های پزشکی هم حضور داشتند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7