دیده بان سلامت نظام سلامت

امید به زندگی در زنان ایرانی ۷۸.۴ سال و در مردان ایرانی به ۷۳.۸ سال افزایش یافته است

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی گفت: با کمال افتخار اعلام می‌کنم که اکنون امید به زندگی در زنان ایرانی ۷۸.۴ سال و در مردان ایرانی به ۷۳.۸ سال افزایش یافته است.

وی همچنین در تشریح دستاوردهای حوزه بهداشت و درمان پس از انقلاب اسلامی و نیز دستاوردهای اجرای طرح تحول سلامت گفت: امید به زندگی در سال‌های قبل از انقلاب ۵۴ سال بوده و حتی در دهه ۴۰ شمسی بین ۴۵ تا ۵۰ سال بوده است. در دهه ۵۰، سالانه ۱۰هزار مرگ بر اساس کزاز نوزادی در کشور رخ می‌داد و سالانه ۳۰هزار کودک به دلیل اسهال فوت می‌کردند. خوشبختانه در ۴ دهه اخیر اقدامات بسیار بزرگی در توسعه زیر ساخت‌ها صورت گرفته است.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان این که درکشورهای آسیایی، ژاپن و کره جنوبی بالاترین امید به زندگی را دارند، گفت: کشورهای اسکاندیناوی هم امید به زندگی مناسبی دارند و در حال حاضر در امید به زندگی، ایران، از رتبه ۱۱۰ با ۴۰ رتبه بهبود، به رتبه ۶۳ در دنیا رسیده است.

حریرچی با بیان این که شاخص مهم دیگر رتبه سلامت، آموزش و کیفیت زندگی است که شاخص توسعه انسانی است، افزود: شاخص توسعه انسانی اقدامات مربوط به شاخص های سلامت است که نمره ما را بالا برده است؛ به نحوی که افزایش ۲۵ سال امید به زندگی در طی بیش از چهار دهه، پیشرفت بسیار چشمگیر و شاخص خیره کننده‌ای است.

سخنگوی وزارت بهداشت یادآور شد: تا دهه هفتاد شمسی و قبل از آن بیش از ۸۰ درصد موارد مرگ ایرانیان در زیر ۷۰ سالگی بود و حدود ۱۰ درصد و حداکثر ۲۰ درصد ایرانیان بیشتر از ۷۰سال عمر می‌کردند و با پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی درمانی اخیر در کشور، هم اکنون نزدیک به ۵۰ درصد ایرانیان (یعنی ۴۷ درصد کل) یا ۵۱ درصد زنان و ۴۳ درصد مردان ایرانی بیش از ۷۰ سال عمر می‌کنند.

حریرچی در پاسخ به سوال یکی از شهروندان در خصوص بیمه تکمیلی گفت: بیمه تکمیلی تقریبا شامل بیمارستان‌های خصوصی است و کسانی که بیمه می‌شوند اول از بیمارستان‌های خصوصی که طرف قرار داد هستند، مطلع شوند.

بنابر اعلام وب‌دا، وی با تاکید بر اینکه به بیمارستان‌های خصوصی توصیه می‌کنیم که قراردادهاشان را توسعه دهند، افزود: در بیمارستان‌های دولتی ما اول خدمت را ارائه می‌کنیم و بعد اگر بیمار بیمه تکمیلی داشته باشد، از آن استفاده می‌کنیم. از نظر ما غیرقانونی است که بیمارستان خصوصی طرف قرارداد باشد و از بیمار پول بگیرند و بیمار را برای دریافت پول به بیمه ارجاع دهند. پشت جلد دفترچه‌ها نیز نوشته شده که بیمار جز رنج بیماری مشکل دیگری نداشته باشد.

وی افزود: در خصوص نحوه نظارت بر مراکز درمانی به عنوان قائم مقام وزیر، هفته‌ای یک الی دو شب بازدید سرزده از یکی از استان‌های کشور را دارم، مسیر بازدیدها نامشخص است که مراکز درمانی اطلاع قبلی نداشته باشند. شب‌ها مراکز درمانی را می‌بینم و صبح‌ها مراکز بهداشتی را بازدید می‌کنم، تیم‌های نظارتی بسیار قوی داریم.

دکتر حریرچی یاد آور شد: کشوری با ۵۷۰ بیمارستان دولتی و مجموع ۹۰۰ بیمارستان کار نظارت را بسیار سخت می‌کند، مردم سالانه ۸۲۰ میلیون بار مواجهه با سیستم بهداشتی – درمانی دارند و باید فرهنگ عمومی را در مواجهه متقابل مردم و نظام سلامت ارتقا دهیم.

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنانش در خصوص انتقاداتی که در خصوص برخورد نامناسب در برخی مراکز درمانی می‌شود، گفت: ما به پرسنل آموزش می دهیم که چگونه با مردم رفتار مناسبی داشته باشند و هدف ما کسب رضایت مردم است؛ ضمن اینکه همیشه بالاترین رضایت مردم از برخورد پزشکان و پرستاران بوده است. البته باید اشاره کنم که پرستاران بیش از ۸۰ ساعت اضافه کار اجباری دارند و و فشار کاری زیادی را تحمل می‌کنند و در ساعات شب یا تعطیلات تراکم کار زیاد است و ممکن است مردم گاهی با مشکلاتی مواجه شوند. بعد از طرح تحول سلامت، در هر بیمارستان یک پرستار تریاژ داریم که بعد از سطح بندی، بیمار را به دیگر بخش‌ها ارجاع می‌دهند.

وی افزود: ما در ۲۰۰ بیمارستان پزشک متخصص مقیم داریم و ۹۶ درصد مراجعات بیماران به اورژانس زیر ۶ ساعت تعیین تکلیف می‌شوند که آمار درخشانی است، اما متاسفانه به دلیل کمبود تخت در بخش و بعد از بخش اورژانس، بیماران با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که شاخص تخت به ازای هر هزار نفر در ایران ۱.۵ تخت است که در کره جنوبی این شاخص ۱۳.۵ تخت است، گفت: ما باید تعداد تخت بیمارستانی را به اندازه متوسط منطقه افزایش دهیم و توسعه تخت بیمارستانی با توجه به افزایش هرم سنی ضروری است. همچنین باید برای ایجاد تخت‌های جدید از منابع غیردولتی خیریه و خارجی استفاده کنیم.

قائم مقام وزیر بهداشت درخصوص قیمت دارو، نیز اظهار داشت: بخشنامه ای قبل از شروع سال میلادی ابلاغ شد که در سال ۲۰۱۸ پروفرمای ارزی باید ۱۵ درصد کمتر از قیمت سال گذشته باشد.

حریرچی با بیان این که بازار داروی خارجی را کاملا کنترل کردیم، گفت: واردات ما از ۱.۳ میلیارد دلار به یک میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است، افزایش قیمت داروی خارجی در چهار سال اخیر به مراتب کمتر از نرخ تورم بوده است و اکثر داروها هیچ افزایش قیمتی نداشته است.

قائم مقام وزیر بهداشت تاکید کرد: طبق قانون مجلس هیچ دارویی در فهرست رسمی دارویی نداریم که ۲۴۰ میلیون تومان قیمت آن باشد و تحت پوشش نباشد و از پزشکان محترم درخواست می‌کنیم، تجویز خارج از فهرست رسمی دارویی نداشته باشند.

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر این که ارجاع بیمار یا همراه بیمار به خارج از بیمارستان دولتی برای تهیه دارو، خط قرمز ماست، تصریح کرد: اگر در بیمارستان دولتی بیمار بستری برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی به بیرون ارجاع داده شود، بدون هیچ تشریفاتی مسئول مربوطه باید استعفا دهد و یا برکنار می‌شود و اگر ارجاعی صورت گرفته باشد، عذرخواهی می‌کنم.

حریرچی در ادامه گفت: در حال حاضر هزینه ای که برای تخت – روز پرداخت می کنیم ۱۳۶ هزار تومان است که تغذیه را هم شامل می شود و تخت – روز باید هم قیمت یک هتل درجه یک هر شهر باشد و قیمت تمام شده که سازمان‌های بیمه‌گر در سال ۹۳ تعیین کرده اند، ۲۰۶ هزار تومان تعیین کرده اند، در سال ۹۶ این برآورد، با ۱۴۶ هزار تومان اداره می شود و پیمانکار بیمارستان‌ها که مسئولیت تهیه غذا را دارد، تاخیر در عدم پرداختیها را به مدت طولانی نمی تواند تحمل کند.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان این که کیفیت خدمات درمانی در بخش دولتی کمتر از خصوصی نیست و حتی بهتر است، افزود: اما هتلینگ در بیمارستان خصوصی به دلیل دریافت هزینه بیشتر از مردم، شاید بهتر باشد اگرچه در طرح تحول سلامت هتلینگ بخش دولتی بهبود چشمگیری داشته است. از ۸۰ هزار تخت بیمارستانی ۴۸ هزار تخت را بازسازی کردیم و در حال حاضر از بیمه شدگان روستایی فقط ۵ درصد دریافت می شود.

وی تصریح کرد: ما مکلف هستیم بیمارانی که استطاعت مالی ندارند را بیمه کنیم و پرداختی بیماران در بخش دولتی در چارچوب طرح تحول سلامت جزء خطوط قرمز ماست. همچنین اگر تخلفی در حوزه قصور پزشکی دیده شود، پرونده بررسی می‌شود و در صورت نیاز برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: به جز یک قلم دارو که به مدت یک سال پوشش بیمه ای موقتی بر اساس مصوبه شورای عالی بیمه داشت، در حال حاضر هیچ دارویی توسط سازمان های بیمه گر از پوشش بیمه ای خارج نشده است. البته انتظار برای پوشش بیمه ای داروهای جدید وجود دارد و از چندهزار قلم داروی موجود در سه سال گذشته کمبود دارویی تنها ۲۵ الی ۳۰ قلم بوده است. تولید کنندگان و شرکت های پخش دارو نیز علیرغم تاخیر در پرداختی‌های سازمان های بیمه گر به ویژه تامین اجتماعی، همکاری مناسبی دارند.

قائم مقام وزیر بهداشت یاد آور شد: برای بیمه شدگان روستایی که ۲۳ میلیون نفر هستند، کارکنان دولت، بهزیستی و بنیاد شهید هیچ تغییری در ارائه خدمات رخ نداده است و فقط کسانی که بیمه رایگان شده اند طبق مصوبه مجلس و دولت این افراد درسیستم دولتی خدمت دریافت می کنند و اگر در بخش خصوصی بخواهند خدمت بگیرند باید در ۵۰ درصد حق بیمه که ماهیانه ۱۰ هزار تومان است مشارکت کنند.

حریرچی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، در پایان افزود: ۹۰ درصد خدمات دندانپزشکی در ۹۰ درصد کشورهای دنیا تحت پوشش بیمه نیست. همچنین برای اولین بار خدمات روان شناسی را در سیستم بهداشتی اضافه کرده‌ایم و در مورد گفتار درمانی و کاردرمانی نیز قسمت عمده خدمات را بهزیستی ارائه می‌کند که انتظار است بیمه‌ها خدمات بیشتری را پوشش دهند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7