دانش آموختگان

کوریکولوم آموزشی مبنای تعیین صلاحیتهای حرفه‌ای پزشکان نیست

به گزارش صدای پزشکان به نقل از کانال خبری پزشکان، دکتر عباس کامیابی رئیس انجمن پزشکان عمومی در حاشیه یازدهمین برنامه جامع علمی این انجمن در تهران گفت: در حال حاضر تنها اختلافی که بین انجمن پزشکان عمومی و سایر انجمنها وجود دارد در حوزه استتیک و زیبایی است، البته این اختلاف محدود به انجمن پزشکان عمومی نیست بلکه سایر انجمنها و رشته‌های مرتبط با این حوزه نیز از سالها پیش دچار این مشکل هستند. اما از آنجا که سیاست ما تعامل بود در این راستا جلسات مشترکی در وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی میان انجمنهای مختلف تشکیل و منجر به تصویب تفاهمنامه ای شد.

وی افزود: بر اساس این تفاهمنامه قرار شد که کمیته تعیین صلاحیتهای شاغلین حرف پزشکی در حوزه استتیک در سازمان نظام پزشکی تشکیل و مصوبات آن به وزارت بهداشت ارجاع شود تا در صورت نداشتن مشکل توسط وزارتخانه ابلاغ گردد.

کامیابی ادامه داد: در جلساتی که با وزیر محترم بهداشت داشتیم ،ایشان تاکید کردند که توافقات مابین انجمنها و سازمان نظام پزشکی مورد تائید وزارتخانه نیز خواهد بود و به نظر ما راه قانونی غیر از این برای حل اختلافات بین رشته ای وجود ندارد.

وی در ادامه در خصوص تاکید برخی از انجمنها بر کوریکولوم آموزشی گفت: اساسا کوریکولوم تنها پایه آموزشی را مشخص میکند و مبنایی برای تعیین صلاحیتهای حرفه‌ای پزشکی نیست. به ویژه با توجه به پیشرفتهای تکنولوژیک در پزشک ، این مساله مربوط به مباحث مهارتی و توانمندسازی است که در خارج کوریکولوم مطرح می شود.

رئیس انجمن پزشکان عمومی گفت: ما به دنبال این موضوع هستیم که انجمنهای مختلف حوزه استتیک در فضایی دوستانه حدود صلاحیتهای هر رشته را تعیین کنند. ما به هیچ وجه دنبال این مساله نیستیم که پزشکان عمومی وارد حوزه‌های تهاجمی فیلد استتیک بشوند. در واقع بسیاری از مباحث حوزه استتیک که توسط پزشکان عمومی انجام می‌شود و مورد اختلاف هست در سایر کشورها توسط یک تکنسین و یا پرستار انجام میشود و لزومی به انجام آن توسط پزشک نیست.
از سوی دیگر این اختلافات باعث شده که مداخله‌گران غیر مجاز مانند آرایشگران در حوزه استتیک ورود پیدا کنند. در صورتیکه همه انجمنهای پزشکی با اتحاد باید در مقابل این گروه های مداخله گر بایستند.

وی در ادامه در مورد رویکرد نامناسب انجمن متخصصین پوست در قبال فعالیت پزشکان عمومی گفت: تاکید می‌کنم که روش هیات مدیره قدیم انجمن پوست روش تعاملی نبوده و امیدواریم این برخوردها در هیات مدیره جدید اصلاح شود ما به همدیگر نیاز داریم تا یک حوزه استتیک با توانایی‌های بالا داشته باشیم.

کامیابی در خصوص جلسه هم‌اندیشی حوزه استتیک در مشهد و حواشی که بعد از آن توسط برخی انجمنها ایجاد گردید، افزود: آنچه در سازمان نظام پزشکی مشهد انجام شد ابتکاری بود که در یک استان اتفاق افتاد. در واقع همکاران تلاش کردند تا مدل مورد تائید کشوری را پیاده کنند. فضای جلسه هم طبق اطلاع من فضای دوستانه‌ای بود.
اما بعد از آن جلسه دیدیم که برخی از انجمنها مصوبات را تکذیب کردند در صورتیکه مستندات قابل ارائه‌ای وجود دارد. اما اینکه بعد از جلسه چه اتفاقاتی رخ داده که منجر به آن بیانیه شده است، به دنبال پی بردن آن هستیم.

وی افزود: باز هم تاکید میکنم که انجمن پزشکان عمومی جلسه هم اندیشی نمایندگان انجمن‌های مختلف حوزه استتیک در مشهد را حرکت تعاملی مثبتی می‌داند‌.اما اینکه بعدا برخی انجمنها مصوبات جلسه را نفی کردند را به هیچ عنوان اخلاقی نمی‌دانم. البته جای نگرانی نیست. ما در انجمن مرکزی این سری جلسات را ادامه می‌دهیم و به نتیجه خواهیم رساند.

کامیابی در مورد سیاست انجمن پزشکان عمومی در حوزه استتیک گفت: در حوزه زیبایی، سیاست انجمن توانمندسازی پزشکان عمومی است. ما این را حق مسلم همکاران پزشک عمومی که در این دوره دیده و توانمند گشته‌اند میدانیم که بتوانند در حوزه استتیک فعالیت کنند. انجمن پزشکان عمومی ایران هم در این راستا دوره‌های آموزشی را شروع کرده و ادامه خواهد داد. از سوی دیگر سرتیفیکیت این دوره‌ها نیز از نظر هیات‌های انتظامی و سازمان نظام پزشکی معتبر است. ما به دنبال نظام‌مند کردن این حوزه هستیم تا حدود صلاحیتهای هر رشته مشخص شود و پزشکان عمومی بتوانند به راحتی دوره‌های با سطح علمی بالا را بگذرانند و از آنها بهره گیرند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7