سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

افزایش ۲ برابری تعداد تخت های بیمارستانی در کشور

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت تعداد تخت های بیمارستانی در کشور ۲ برابر شده و بیش از ۲۵ هزار تخت بیمارستانی به این تعداد افزوده شده است.
قاسم جان بابایی روز پنجشنبه در حاشیه مراسم بهره برداری از چند طرح حوزه بهداشت و درمان در شهرستان های نیشابور و فیروزه افزود: هم اکنون بیش از هفتاد هزار تخت بیمارستانی در کشور نیاز داریم و این نیاز بیشتر در مناطقی است که میانگین تخت های بیمارستانی آنها کمتر از جمعیت است.
وی اظهار کرد: شاخص تعداد تخت های بیمارستانی در کشور متغیر بوده و در برخی مناطق یک در هزار است که تمام تلاش ما برای رساندن این عدد به ۱٫۶ می باشد.
وی گفت: در برخی استان ها از قبیل سیستان و بلوچستان، کرمان و حتی کرج نیز در این بخش از وضعیت مطلوب برخوردار نیستیم.
جان بابایی افزود: در استان خراسان رضوی نیز وضعیت مشهد از این نظر مطلوب است و بیشترین کمبود در شهرستان های این استان می باشد.
وی اظهار کرد: مجوز افزایش تخت های بیمارستانی در هر شهرستان تا زمانی که ظرفیت آن کامل نباشد به بخش خصوصی و دولتی داده می شود.
وی گفت: طرح تحول نظام سلامت به عنوان بزرگترین طرح اجتماعی دولت و یکی از خواسته های مردم بود که با حمایت مسئولان و رئیس جمهوری و براساس یک آسیب شناسی واقعی در حوزه سلامت اجرا شد.
جان بابایی افزود: در اجرای این طرح ارائه خدمات دندان پزشکی قبل از ۱۴ سالگی رایگان شده که باعث کاهش هزینه های این بخش در دوران میانسالی و پیری می گردد.
وی اظهار کرد: علاوه بر آن شرایط زایمان طبیعی رایگان برای ۲ میلیون نفر فراهم شده و بیش از ۲ هزار مرکز تسهیلات زایمانی در قالب اتاق های زایمان در کشور راه اندازی شده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۶ هزار متخصص در مناطق محروم کشور در حال خدمت هستند گفت: این در حالی است که قبل از انقلاب بیش از نیمی از پزشکان در تهران بودند و البته هنوز به شرایط ایده ال نرسیده ایم.
معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: قبل از انقلاب اسلامی امید به زندگی در کشور کمتر از ۵۵ سال بود اما اکنون میانگین کشوری آن به بیش از ۷۵ سال رسیده و برای زنان برخی استانها بیش از ۸۰ سال است.
وی اظهار کرد: برای تحقق سلامت همگانی همه مسئولان باید مشارکت داشته باشند زیرا ۲۵ درصد از حوزه سلامت مربوط به وزارت بهداشت و مابقی آن مربوط به عملکرد سایر نهادهاست.

جان بابایی همچنین با اشاره به بهره برداری از مرکز درمان بستر، بخش خدمات اورژانس شبانه روزی و مرکز آموزش بهورزی شهرستان فیروزه گفت: این سه بخش مکمل هم و بسیار ارزشمند هستند زیرا در شهر کم برخوردار راه اندازی شده که از برکات نظام جمهوری اسلامی است.
وی افزود: با راه اندازی مرکز درمان بستر شهرستان فیروزه برای ارائه خدمات سرپایی متخصصین لازم تامین می شوند و پزشک عمومی نیز به تعداد کافی وجود دارد و در روستاها نیز در صورت کمبود پزشک طی هماهنگی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی نیشابور این کمبود رفع خواهد شد.
وی اظهار کرد: با توجه به وجود دانشکده علوم پزشکی در نیشابور، ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی در این شهرستان باید تقویت شود و خدمات اورژانس نیز مورد توجه ویژه قرار گیرد.
جان بابایی گفت: موثرترین خدماتی که به بیماران قلبی ارائه می شود، خدمات عروقی است که امکان ارئه این خدمات در شهرستان نیشابور به رغم جمعیت به نسبت زیاد آن وجود ندارد و این شهرستان نیازمند دست کم یک بیمارستان دیگر است.
وی افزود: بیمارستان جدیدی در نیشابور در حال ساخت است که از سرعت لازم برخوردار نیست البته مجری آن وزارت مسکن و شهرسازی می باشد و بودجه ای که برای ساخت آن از سوی سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته شده باید افزایش یابد.
وی با بیان اینکه بیماران سرطانی در نیشابور برای دریافت خدمات و درمان باید به مشهد مراجعه کنند اظهار کرد: نیشابور با کمک خیرین حوزه سلامت پیشرفت های خوبی در این زمینه داشته و امیدواریم با سرمایه گذاری خیرین در بخش پرتو درمانی و شیمی درمانی این امور در نیشابور ساماندهی شود و وزارت بهداشت نیز برای تجهیز امکانات کمک های لازم را ارائه می دهد.
در سفر امروز معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شهرستان فیروزه، آموزشگاه بهورزی، مرکز خدمات جامع سلامت، ساختمان شبکه بهداشت و درمان، بازسازی و تجهیز مراکز و خانه های بهداشت فیروزه و اورژانس جاده ای نصر آباد در مجموع با هزینه ۶۲ میلیارد و ۴۴۰ میلیون ریال به بهره برداری رسید.
همچنین در بازدید جان بابایی از طرحهای بهداشتی و درمانی نیشابور، ۶۰ تخت بیمارستانی در مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم در قالب توسعه بخش های کودکان، جراحی زنان، داخلی و داخلی زنان با هزینه ۳۶ میلیارد ریال، پایگاه اورژانس شماره ۶ شهری و ۲۰ تخت دیالیز بخش خصوصی نیشابور مورد بهره برداری قرار گرفت.

همچنین ساخت پایگاه سلامت بی بی شطیطه و مرکز جامع درمان شبانه روزی شهر خروین نیشابور آغاز شد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7