سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

حتی اگر گایدلاینی وجود نداشته باشد نباید منتظر ماند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری ایرنا، درحالیکه مصوبه خلاف گایدلاینهای کشوری و جهانی در مورد سقف نوار قلب، اکوکاردیوگرافی و تست ورزش برای متخصص قلب، توسط بیمه سلامت کرمان ابلاغ گردیده است، مدیر عامل این سازمان بدون توجه به اعتراضات صورت گرفته پیرامون این مصوبه، از اقدامات سازمان متبوعش دفاع کرد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه سال آینده استان‌ ها موظف به انجام پروتکلهای خرید درمان بر اساس گایدلاین هستند، گفت: حتی اگر گایدلاینی وجود نداشته باشد نباید منتظر ماند، لذا ۱۰۰ پروتکل خرید خدمت در اختیار استانها قرار می‌گیرد.

طاهر موهبتی در اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی کشور درباره وضعیت منابع این سازمان، افزود: این سازمان درپایان سال ٩۵، با ۴ هزار و ۴٠٠ میلیارد تومان زیان انباشته و هزارو ٧٠ میلیارد تومان عدم وصولی مواجه شد. با توجه به شرایط موجود، بدهی ما تا پایان سال ٩۶، به حدود٩ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

وی ادامه داد: با مصوبه مجلس به منظور پرداخت مطالبات مراکز درمانی، ۴ هزار و ٧۵٠ میلیارد تومان از طریق اوراق به سازمان بیمه سلامت اختصاص داده خواهد شد که با در نظر گرفتن قدرت خرید، عملا اثر آن ٣ هزارو ٣٠٠ میلیارد تومان می‌شود.

رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران با مناسب ندانستن بودجه سازمان بیمه سلامت در سال آینده، اظهارکرد: این بودجه حتی نسبت به آنچه که در قانون برنامه ششم توسعه به آن اشاره شده، نسبت به تخصیص و عملکرد تاخیر جدی دارد.

موهبتی به تاثیر درباره دریافت حق بیمه در کسری سازمان، گفت: درصد حق بیمه سازمان باید به درستی تعریف شود. در حال حاضر در سازمان تامین اجتماعی ۹ درصد به عنوان حق بیمه کسر می شود و در بیمه سلامت این عدد ۷ درصد است. این در حالی است که حداقل بگیر سازمان ۸۵ درصد است که همین موضوع یکی از دلایل اصلی کسری منابع سازمان محسوب می شود.

وی بیان کرد: براساس محاسبه نرخ رشد هزینه و درآمد، اگر بخواهیم با همین روش اقداماتمان را ادامه دهیم کاملا روشن است که با چه اتفاقاتی در سال آینده مواجه خواهیم شد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اضافه کرد: ما انتخاب چندانی نداریم. اگر همین راه را ادامه دهیم بزودی شاهد بدهی‌های ۲۰ ماهه خواهیم بود که اعتراض داخل دانشگاه‌ها و شرکای کاری را در پی خواهد داشت که هیچ عاقلی چنین توصیه‌ای را نمی‌کند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران تاکید کرد: کاهش قیمت بسته خدمات درمانی نباید به صورت شعاری مطرح شود بلکه باید درعمل این اقدام را انجام دهیم. همچنین اجرای گایدلاین‌ها یکی از مواردی است که در زمینه مدیریت هزینه بسیار به آن توصیه می‌شود. با توصیه نمی‌توان مدیریت هزینه انجام داد بلکه با اجبار هم که شده باید این اقدام صورت گیرد. موضوع دیگری که لازم است که به آن توجه کنیم این است که ما نباید بیشتر از منابع موجود سازمان هزینه کنیم؛ در غیر این صورت تصرف غیرقانونی در انبار دولت محسوب شده و اعمال مجازات از سوی مرجع قضایی را در پی دارد.

موهبتی با اشاره به اینکه این سازمان در سال ۹۷، ۹ هدف کلی را پیگیری خواهد کرد، گفت: خرید راهبردی خدمات سلامت و ایجاد خریدار واحد یکی از اقداماتی است که به طور جدی انجام خواهیم داد. ما باید اهداف بالادستی از جمله خرید راهبردی، مشارکت در نظام استقرار نظام ارجاع، اجرای راهنمای بالینی، پوشش اجباری همگانی، تامین منابع پایدار، افزایش کارایی، استقرار کامل سامانه الکترونیک را به درستی اجرا کنیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7