سیاست گذاری سلامت

غفلت از سلامت روان، سیاست نادرستی که بدل به عادت شده است

صدای پزشکان ایران: سلامت روان حوزه ای است که در ایران همواره مظلوم واقع شده است. با وجود بار سنگین این بیماری ها برای جامعه، هیچگاه چنان که باید و شاید در سیاست گذاری های نظام سلامت به این حوزه توجه نشده است. در اینجا گفتگویی را از خبرگزاری فارس با افشین یداللهی منتشر می کنیم که در آن تلاش شده تا به موضوع غفلت از حوزه سلامت روان در سیاست گذاری های کشور پرداخته شود. جالب است بدانید که افشین یداللهی روان پزشکی است که البته بیشتر شهرتش را مدیون ترانه های زیبایش است.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، با بیان اهمیت سلامت به ویژه حوزه روان و مغفول ماندن آن در کشور، اظهار داشت: نپرداختن به سلامت روان به علت کمبود بودجه یا اولویت قرار دادن مسائل بهداشتی و درمانی دیگر به هر دلیلی غیرتخصصی است چرا که بسیاری از مشکلاتی که ما اکنون داریم بر اثر مشکلات روان است و همه اینها بار مزمن و مداومی را به لحاظ اقتصادی، کیفیت و میزان رضایت از زندگی بر دوش جامعه
وارد می‌کند، ضمن اینکه به بروز عوارض جسمانی، تشدید آن و تأخیر در بهبودی یا بهبودی کامل می‌انجامد.

غفلت از سلامت روان جامعه

*مشکلات روانی کارایی افراد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد

وی با تأکید بر پیامدهای عدم توجه به سلامت روان در جامعه گفت: اختلال در روابط بین‌فردی، مشکلات زناشویی، تربیت فرزند، اختلال در عملکرد شغلی و اجتماعی ناشی از اختلالات روانی است و کارکرد و کارایی مبتلایان به اختلالات روانی تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و دچار افت عملکرد شدید می‌شوند.

این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: وقتی فردی اضطراب شدید دارد، تمرکز و قدرت تصمیم‌گیری او کم می‌شود، اضطراب مزمن به افسردگی منجر می‌شود و افسردگی، کاهش انرژی، بی‌انگیزگی و افت عملکرد شغلی و اجتماعی را همراه دارد، همچنین خانواده فردی که افسردگی شدید دارد به دلیل نزدیکی به او دچار مشکلات روانپزشکی می‌شود.

*بیماران روانپریش علاوه بر خود، خانواده را نیز گرفتار می‌کنند

وی افزود: در مورد بیماری‌های شدیدتر روانی که افت عملکرد شدیدتری همراه دارد وضعیت وخیم‌تر است چرا که نگهداری مبتلایان به اختلالات روان‌پریشی برای افرادی که تخصص ندارند سخت است. این در حالی است که این افراد گاهی در صورت دریافت درمان مناسب می‌توانند عملکرد مؤثر و مفیدی در جامعه داشته باشند، اما چنانچه درمان نشوند نه تنها کارکرد خوبی نخواهند داشت بلکه دیگران را نیز درگیر می‌کنند.

*باید دید بودجه صرف چه چیزهایی می‌شود

این روانپزشک با تأکید مجدد بر لزوم توجه به سلامت روان در جامعه و کم‌توجهی دولت نسبت به آن اظهار داشت: اینکه وزیر محترم بهداشت از ناتوانی دولت در حل مشکلات بهداشت روان و تأمین ۴۰ هزار تخت بیمارستانی برای بیماران روان‌پریش سخن گفته است نشان می‌دهد که توجه کافی به سلامت روان نمی‌شود و باید دید اصلاً بودجه صرف چه چیزهایی می‌شود که سلامت روان آن قدر در اولویت پایینی است که نمی‌توان برای آن کاری کرد.

وی افزود: کاری مهمتر از تأمین سلامت روان و جسمانی افراد جامعه وجود ندارد زیرا اگر این دو سلامت نباشد بقیه قضایا ارزشی ندارند.

*عدم توجه به سلامت روان نشان می‌دهد سیاست‌ها باید بازنگری شود

یداللهی گفت: به لحاظ آموزه‌های دینی، اخلاقی، انسانی و پزشکی انسان باید از سلامت جسمانی و روانی برخوردار باشد تا بتواند سایر مراحل رشد، سازندگی، مسئولیت‌پذیری و تأثیرگذاری مثبت چه در جامعه خود و سطح جهانی را انجام دهد. عدم اهمیت به سلامت روان یعنی دیدگاه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در این باره باید مورد بازنگری اساسی قرار گیرد.

*بدون سلامت روان و جسمانی چشم‌انداز ۱۴۰۴ محقق نمی‌شود

وی با اشاره به چشم‌انداز ۱۴۰۴ که بر اساس آن ایران باید کشور قدرتمند در منطقه و تأثیرگذار در جهان باشد اظهار داشت: ما می‌خواهیم مؤثرترین کشور جهان شویم و این مهم بدون تأمین سلامت روان میسر نمی‌شود، همچنین برای داشتن وضعیت اقتصادی خوب باید افراد جامعه از سلامت روانی و جسمانی خوبی برخوردار باشند زیرا در صورت عدم تأمین این نیاز پیشرفت در عرصه اقتصادی نیز ماندگار نخواهد بود.

یداللهی افزود: عدم رسیدگی به نیازهای اولیه و اساسی انسان موجب عدم رشد او می‌شود و فرد در نیازهای بالاتر به طور عمیق تثبیت نمی‌شود.

*بی توجهی به سلامت روان

یداللهی گفت: استرس عامل مهمی در مشکلات قلبی و بروز سرطان‌ها است اگر با این دیدگاه که بودجه کافی برای حل مشکلات روانی نداریم پیش برویم در دوره بعدی این فاصله به جای ۱۵ سال ۲۵ سال خواهد بود. این سیاست‌های نادرست موجب می‌شود تا نیازی ضروری که در تمام جهان تأیید شده است در کشور مغفول بماند.

وی با بیان مشکلاتی که افراد مبتلا به اختلالات روانی دارند اظهار داشت: با اینکه هیچ اولویتی برای بیماری‌های جسمانی و روانی وجود ندارد و باید به همه آنها توجه کرد اما مبتلایان به سرطان می‌توانند بیماری خود را پیگیری کنند در حالی که بیماران روان مظلوم هستند و برخی مسائل آنها را آرام آرام از پای می‌اندازد بنابراین از پیگیری درمان خود عاجزند.

*اضطراب و افسردگی عامل بروز تصادفات رانندگی

یداللهی تصریح کرد: اضطراب و افسردگی عدم تمرکز و مشکلات خانوادگی را همراه دارد حتی ممکن است موجب افزایش تصادفات رانندگی شود. آمارها نشان می‌دهد تصادفات رانندگی و مشکلات قلبی جزو مهمترین عوامل مرگ و میر در کشور است که مشکلات روانپزشکی در بروز آنها نقش مؤثری دارد.

وی خاطرنشان کرد: باید به آنچه پایه سلامت جامعه است رسیدگی کنیم و نبودن بودجه یا اختصاص آن به مسائل دیگر اصلاً قابل قبول نیست.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7