سرمقاله

حامیان جریان تبریزیان و طب اسلامی چه کسانی هستند؟

نام طب اسلامی را حتما شنیده اید. روشی که هواداران آن مدعی اند به گنجینه ای تازه و دانشی نوین دست یافته اند و حتی خود را در حد و اندازه ابن سینا می بینند اما در واقع مبلغ خطرناک ترین روشها به نام درمان انواع بیماری ها هستند. به بیماری های ساده اکتفا نمیکنند و حتی ادعای درمان انواع سرطانها را دارند. هیچ شواهد علمی و تجربی ارائه نمی دهند بلکه تنها خود را مرتبط به سرچشمه وحی میکنند و از آن طریق برای روشهای بی اعتبار خود اعتبار ساختگی میجویند. مدعی نجات مسلمانان هستند حال آنکه جان بسیاری از بیماران را بواسطه تاخیر در درمان به خطر انداخته اند. مدتی است از مرحله تئوری پردازی فراتر رفته و داروهای آزمایش نشده و بدون تایید علمی تولید میکنند و در سایتها و فروشگاههای خود میفروشند تا عطش خود برای مال و شهرت را سیراب کنند. در سه مقاله تاکنون به طب اسلامی پرداخته ام به فلسفه آن، به خطرات آن و نهایتا به فروشگاه داروهای آن. در مدتی که در مورد این مدعیان طب اسلامی مطالعه میکردم نکته ای توجه مرا مرتب به خود جلب می کرد و آن اینکه حامیان این جریان چه کسانی هستند؟ آیت الله تبریزیان از چه امکاناتی برای تبلیغ استفاده می کند و چرا با وجود آنکه آشکارا جان و مال مردم را بخطر انداخته با او برخوردی نمی شود؟ با وجود آنکه بزرگان دانشمندی مانند حجت الاسلام جعفریان و طباطبایی بارها بر باطل و خرافی بودن روش این افراد و حتی عدم سندیت احادیث آنها تاکید کرده اند چگونه در کشوری که اختیار ان در دست روحانیت است در برابر این جریان خطرساز برای دین و سلامت مردم مقاومتی جدی و رسمی نمیبینیم؟

پاسخ را به نظر می رسد باید در برداشتهایی از این ایده یافت: بومی سازی علم و اسلامی کردن دانش. ایده ای که چند سالی است به شدت در کشور ما تبلیغ می شود و هرچند مخالفان زیادی هم دارد اما بسیاری از مراکز اصلی قدرت بر آن پافشاری می کنند. وارد جزییات بررسی این ایده نمی شویم اما همین قدر بگوییم که تا سالهای سال، این ایده بیشتر در زمینه علوم انسانی مطرح بود اما اخیرا چند سالی است که دامنه آن تا علوم تجربی و در راس آن پزشکی نیز کشیده شده است. گسترشی که شاید مبدعان این نظریه نیز در ابتدا در ذهن خود نداشتند اما پیروان آنها با فراهم دیدن شرایط، دامنه بومی سازی علم را به طبابت نیز گستراندند. ایجاد طبی بر مبنای احادیث و وحی آسمانی ریشه در همین ایده انقلابی داشته و دارد یا به روایت دیگر آیت الله تبریزیان و دیگر پایه گذران آن تلاش میکنند آن را اینطور جلوه دهند.

در این مقاله کوشیدیم تا نگاهی به حامیان آیت الله تبریزیان و جریان طب اسلامی بیاندازیم. اینکه چه رسانه هایی او را حمایت می کنند، چه نهادهایی محل سخنرانی و تبلیغ در اختیارش میگذارند و کدام افراد او را ترویج میکنند.

در میان رسانه ها بررسی ما به رسانه های مجازی محدود بوده است. علاوه بر چند وبسایت که مستقیما بوسیله آیت الله و شاگردانش اداره می شوند نام رسانه های بزرگ دیگری را هم می توان با یک جستجوی اینترنتی به سادگی یافت. وبسایت تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران حداقل ۵ مطلب ترویجی تاکنون در مورد ایشان منتشر کرده که ۱ مورد به حمایت آیت الله علوی گرگانی، دو مورد بیان توصیه درمانی و ۲ مورد مصاحبه و گفتگو با ایشان بوده است. فارس نیوز رسانه دیگر نزدیک به سپاه پاسداران مصاحبه ای مفصل حاوی سوالاتی تاییدی را با ایشان در قالب سه مطلب مفصل منتشر کرده است. بسیج نیوز رسانه رسمی سپاه محمدرسول الله تاکنون حداقل ۴ مطلب ترویجی در مورد کاربردهای درمانی طب اسلامی منتشر کرده است. وبسایت راسخون نزدیک به اصول گرایان مطالب و فیلمهای متعددی از سخنرانی های آیت الله تبریزیان را بصورت منظم و دوره ای منتشر می کند.

وبسایت تسنیم، رسانه نزدیک به سپاه پاسداران حداقل ۵ مطلب ترویجی تاکنون در مورد ایشان منتشر کرده است. فارس نیوز رسانه دیگر نزدیک به سپاه پاسداران مصاحبه ای مفصل حاوی سوالاتی تاییدی را با ایشان در قالب سه مطلب مفصل کار کرد. بسیج نیوز رسانه رسمی سپاه محمدرسول الله تاکنون حداقل ۴ مطلب ترویجی در مورد کاربردهای درمانی طب اسلامی منتشر کرده است. وبسایت راسخون نزدیک به اصول گرایان مطالب و فیلمهای متعددی از سخنرانی های آیت الله تبریزیان را بصورت منظم و دوره ای منتشر می کند

ایسنا رسانه دانشگاهی و نزدیک به دولت ۲ مطلب در مورد این فرد منتشر کرده که یکی از آنها ترویجی بوده است. حوزه نیوز رسانه رسمی حوزه علمیه قم نیز تاکنون حداقل دو مطلب در مورد این فرد منتشر کرده که یکی خبری و دیگری ترویجی بوده است. سایت تبیان وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی دهها سخنرانی این فرد را منتشر کرده است. عجیب تر از همه آنکه آیت الله تبریزیان چند نوبت برنامه تلویزیونی در رابطه با ترویج طب اسلامی در شبکه تماشا داشته است. در میان رسانه های بزرگ دیگر اخبار کمتری از این فرد منتشر شده و بویژه اخبار بصورت مقالات ترویجی در مورد روشهای درمانی در رسانه های معتبر دیگر نیافتم. روی هم رفته به نظر می رسد رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران، حوزه های علمیه، صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی بیشترین نقش را در ترویج و معرفی طب اسلامی و تبریزیان بعنوان مدعی اصلی آن دارند.

روی هم رفته به نظر می رسد رسانه های نزدیک به سپاه پاسداران، حوزه های علمیه، صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی بیشترین نقش را در ترویج و معرفی طب اسلامی و تبریزیان بعنوان مدعی اصلی آن دارند.

در مورد محل سخنرانی و تبلیغات نیز جستجوی اینترنتی ما را به نتایج جالبی می رساند. آیت الله تبریزیان در تاریخ ۴ آبان ۱۳۹۴ در حسینیه ثارالله شیراز و در جمع پاسداران سپاه و با حضور حاجی زاده نماینده ولی فقیه در سپاه شیراز به سخنرانی پرداخت و در بخشی از این سخنرانی طب مدرن و داروسازی را برساخته صهیونیستها دانست و ادعا کرد طب اسلامی در مقابل هیچ بیماری‌ عاجز نیست. در تاریخ ۱ مرداد ۱۳۹۶ آیت الله در همایشی تحت عنوان همایش طب اسلامی با موضوع تخصصی اطفال به همت مجموعه ی فرهنگی مبین در حسینیه ی شهدای بسیج  ناحیه بسیج امام صادق اصفهان سخنرانی کرد. در تاریخ ۱ دی ۱۳۹۵ در برنامه ای دیگر در پایگاه مقاومت بسیج انصار الحسین بوشهر حاضر شد و به سخنرانی با موضوع ترویج طب اسلامی پرداخت. در تاریخ ۲۹ مرداد ۹۶ در جمع طلاب و اساتید مدارس علمیه خراسان شمالی حاضر شد و مدعی شد ” در طب اسلامی درمان سرطان و بیماری ام‌اس، مانند درمان سرماخوردگی بوده و راحت درمان می‌شود” در ادامه جلسه نیز به ترویج طب اسلامی و اعتقادات تاریخی و مبهم و بدون سند در مورد پزشکی یونانی و مدرن پرداخت و آن را توطئه امویان وغربیها دانست. نامبرده در تاریخ ۲۵ اسفند ۹۵ در حوزه علمیه امام جواد کرج حاضر شد و به سخنرانی پرداخت. از جمله در بخشی از صحبتهایش بیان داشت: “طب شیمیایی تنها عوارض را از بین می برد ولی طب سنتی درمان ریشه ای می کند ،اما تنها طب اسلامی است که هم درمان ریشه ای می کند و هم عوارض را از میان بر می دارد” در تاریخ ۲ تیر ۱۳۹۴ آیت الله به همت اداره اوقاف یزد در این شهر حاضر شد و به ترویج طب مطلوب خود پرداخت از جمله آنکه در سخنانی جالب توجه مدعی شد: “طبق بررسی های کشور هلند تا ۸۰سال پیش بیماری سرطان نبوده است ولی الان از هر ۷نفر یک نفر به این بیماری مبتلا است.” و پزشکی مدرن را مسوول این فجایع دانست.

در میان حامیان پرنفوذ می توان به امام جمعه قم و تولیت آستان مقدس حضرت معصومه حجت الاسلام سعیدی اشاره کرد که در تاریخ ۴ آبان ۱۳۹۵ با این فرد دیدار کرده و به تایید طب اسلامی تحت نظر تبریزیان می پردازد. در این دیدار حجت الاسلامی سعیدی خواهان گنجاندن طب اسلامی در دروس حوزه علمیه می شود و البته بر لزوم ژوهشهای علمی در این حیطه تاکید می کند. در تاریخ۱۲ مهر ۱۳۹۵ جلسه مشترکی میان امام جمعه ارومیه حجت الاسلام قریشی و آیت الله تبریزیان برگزار و در مورد گسترش طب اسلامی گفتگو می شود. از میان مراجع آیت الله علوی گرگانی در تاریخ ۸ آبان ۱۳۹۶ با تبریزیان دیدار میکند و در این دیدار پس از تجلیل فراوان از طب اسلامی میفرمایند “ریشه طب و پزشکی در اسلام است و دراین‌ بین نیز طب اسلامی و سنتی بسیار مورد توصیه و قبول اسلام است.” در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ آیت الله برای سفری ۴ روزه وارد خوزستان می شود و در اهواز به دیدار آیت الله جزائری امام جمعه و نماینده ولی فقیه در این شهر می رود. در این دیدار که فیلم آن بوسیله صدای پزشکان منتشر می شود امام جمعه اهواز پس از تجلیل از آیت الله، ایشان را ابن سینای زمان میخواند.

در تاریخ ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ آیت الله برای سفری ۴ روزه وارد خوزستان می شود و در اهواز به دیدار آیت الله جزائری امام جمعه و نماینده ولی فقیه در این شهر می رود. در این دیدار که فیلم آن بوسیله صدای پزشکان منتشر می شود امام جمعه اهواز پس از تجلیل از آیت الله، ایشان را ابن سینای زمان میخواند

جمع بندی رسانه ها، تریبونهای سخنرانی و افراد ذی نفوذ حامی جریان طب اسلامی متاسفانه ما را به این نتیجه می رساند که آیت الله تبریزیان موفق شده با پوشاندن لباس بومی سازی علم، بر خرافات و باورهای نادرست خود، ظاهری اسلامی و حکومتی به آنها بدهد. او تلاش کرده تا با جلب نیروهای انقلابی که آنها هم تصور میکنند با حمایت از طب اسلامی گامی در مسیر بومی سازی علم و اسلامی کردن پزشکی برداشته اند، به سودجویی خود ابعاد تازه ای ببخشد و در پوششی امن به سوداگری با جان و ایمان مردم بپردازد. سپاه پاسداران و بسیج، حوزه های علمیه، صداوسیما، سازمان تبلیغات اسلامی و حتی بعضی شخصیت های انقلابی و مذهبی هر کدام به میزانی، رسانه ها یا اعتبار خود را در اختیار او قرار داده و به نیت کمک به سلامت مردم، از فردی کم سواد و فریبکار حمایت کرده اند. این شخصیت ها و رسانه ها از اعتبار خود برای کسی هزینه کرده اند که کوچکترین باوری به روشهای علمی ندارد و با کوفتن بر طبل غرب ستیزی و بومی سازی علم، بسیاری را فریب داده است. بی جهت نیست که با وجود طبابت بی مجوز در روز روشن و با وجود به خطر انداختن جان و مال بیماران، شاهد هیچ برخوردی با او نیستیم. البته این روزها پس از هشدارهای جدی که در مورد سودجویی و بی پایگی ادعاهای این فرد از سوی وزارت بهداشت داده شد، بسیاری از مراجع و دانشمندان مطرح حوزه از جمله آیت الله سبحانی نیز در برابر او موضع گرفته اند.

جمع بندی رسانه ها، تریبونهای سخنرانی و افراد ذی نفوذ حامی جریان طب اسلامی متاسفانه ما را به این نتیجه می رساند که آیت الله تبریزیان موفق شده با پوشاندن لباس بومی سازی علم، بر خرافات و باورهای نادرست خود، ظاهری اسلامی و حکومتی به آنها بدهد. او تلاش کرده تا با جلب نیروهای انقلابی که آنها هم تصور میکنند با حمایت از طب اسلامی گامی در مسیر بومی سازی علم و اسلامی کردن پزشکی برداشته اند، به سودجویی خود ابعاد تازه ای ببخشد و در پوششی امن به سوداگری با جان و ایمان مردم بپردازد

در پایان باید گفت تبریزیان و جریان خطرناک او بسیاری را به بازی گرفته اند و از اعتبار و امکانات آنها برای منافع خود هزینه می کنند. امیدواریم هر چه زود تر مراجع قدرتی که در بالا از آنها نام برده شد، دریابند که آرزوی طب اسلامی سرابی بیش نیست. امیدواریم این سازمانهای ملی و مذهبی بیش از این، امکانات و اعتبار خود را در اختیارجریانی قرار ندهند که ایمان و سلامت مردم این کشور را به خطر انداخته است.

درباره نویسنده

امیرافراز فلاح

دانش آموخته پزشکی و بهداشت عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
دستیار رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

پاسخ بدهید

18 نظر برای مطلب "حامیان جریان تبریزیان و طب اسلامی چه کسانی هستند؟"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
فوق ليسانس حسابداري
Guest

این آقای دکتر که مدعی درغه طب اسلامیه . چن بار بدون پول ویزیت کرده؟ چن بار تلاش کرده بدون دارو شیمیایی و عمل جراحی درمان کنه؟ اصلا چن درصد از عملاش منجر به بهبودی کامل و بدون عوارض جانبی شده؟ من با بقیه کاری ندارم فقط میتونم بگم من خودم سنگ صفرا داشتم با نسخه رایگان استاد ضیایی درمان شدم . اگه میرفتم دکتر حتما صفرامو درمیاوردن

آرمین
Guest
سنگ کیسه صفرا دوست عزیز درمان نمیشه، بعضی وقتا التهاب کیسه صفرا میتونه فروکش کنه، اما سنگ دو حالت داره، یا کوچیک بوده که دفع شده (البته گاهی حین دفع در مجاری گیر میکنه و عوارض میده) یا هنوز باقی مونده توی کیسه صفراتون که میتونید سونوگرافی بگیرید. در مواردی (نه هر موردی) بعلت عوارضی که ایجاد میشه پزشک تصمیم میگره کیسه صفرا بدون علامت روهم جراحی بکنه، مثلا اگر سنگتون بزرگ باشه (بیشتر از ۱ سانتی متر) ریسک سرطانی شدن جدار کیسه صفرا رو داره. اگر عمل نکردید به حرف متخصص و دچار عوارض وخیمی شدید این اقای به… بیشتر
ف.ز
Guest
ادم بهتره منصف باشه واقعا بیمارانی بودند وهستند که با دستورات طب اسلامی درمان شده اند انکار این مشکلی رو حل نمی کنه فقط نشون میده که جامعه پزشکی به نفع منافع خودشون اظهار نظر می کنه هر مکتب طبی مدرن واسلامی وسنتی که راحتر وارزان تر وبی عارضه درمان کنه عقل می گه همون رو انتخاب کنیم خطراتی که با داروهای طب اسلامی بوده اصلا قابل مقایسه با نسخه وعمل جراحی طب مدرن نیست چند مورد گزارش فوت برای طب اسلامی داشته ایم با طب مدرن مقایسه کنید بهتره به جای تخریب به عنوان رقیب هم باشید مردم با… بیشتر
ف.ز
Guest
جالب بود همین امروز تیتر یک روزنامه رو تو تلویزیون نشون داد که ۲۳تا عطاری تو یک خیابون بدون مشکل با هم کار خودشون رو داشتند اول اینکه نشون میده خرید واستقبال زیاده ودلیلش اثرات داروها وجوشانده ها است دوم اینکه مثل بعضی ها از هم گله مند نیستند که قانون بشه تو این خیابون یه داروخانه تو این بیمارستان یه جراح قلب و…دلیل اصلی هم اینه که خودشون می گن چون نمی صرفه همه جای دنیا همینه یعنی کلا ملاک صرفیدن مالی هست نه اینکه بیمار کمتر تو نوبت باشه و وضعیتش بدتر نشه حالا اگه بگی دیروز رفتم… بیشتر
سلبمان
Guest

مطلب کاملا غیر منصفانه و جانبدارانه و صنفی بود که ارزش خواندن هم نداشت

قاسم
Guest
فقهای بزرگ که در راس همه آنها حضرت آیت الله خامنه ای(حفظه الله) باشند هنگام بیماری به روپوش سفید ها مراجعه میکنند،مرحوم آیت الله شاهرودی به خارج از کشور برای درمان رفت، حضرت امام روز های آخر عمر رو در بیمارستان بستری بود،حالا مردم مختارید،اگر دوس دارید میتونید موقع بیماری به فقها مراجعه کنید.چیزی به نام طب اسلامی وجو ندارد، پیامبر بزرگمان که اسلام را از طریق وحی دریافت کردند،موقع بیماری به پزشک مراجعه میکردند، اگر در اسلام طب هم نازل شده بود،ابتدا خود پیامبر باید طبیب میشدند،عتوصیه های پیامبر و بزرگان در مورد تغذیه و سلامتی ، برای ایجاد… بیشتر
محمد
Guest

چهار جلد کتب طب الرسول تبریزیان رو بخون.و درباره طب اسلامی و نتایجش مطالعه کن.و بعد از اون دوباره کامنتی که نوشتی رو نگاه کن تا موجه اشتباهت بشی

wpDiscuz
Powered by Themes24x7