پزشکان عمومی

۲۰ هزار پزشک عمومی که فقط شماره نظام پزشکی دارند

وزیر بهداشت گفت: اوایل فکر می کردم، ۲۰ هزار پزشک عمومی بیکار داریم ولی با پرداختی ۱۷ میلیون تومانی هم بیش از ۱۵۰۰ پزشک نیامدند یعنی یا این تعداد پزشک عمومی بیکار نداریم یا آنها فقط شماره نظام پزشکی دارند و دیگر پزشک نیستند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری فارس، سید حسن قاضی زاده هاشمی در پنجمین جلسه شورای سلامت دهان که روز گذشته در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد با بیان اینکه اکثر ما ایده آلیست هستیم گفت: طبیعی است که هیچ کار جمعی، بدون نقص نیست یا اینکه به گونه‌ای نیست که تمام خواسته ها محقق شود.

هاشمی افزود: اگر روند جلسات شورا را پیگیری کنیم متوجه پیشرفت بسیار مثبتی در این زمینه می‌شویم چرا که عادت کردیم با هم فکر کنیم و تصمیم بگیریم و در صورت استمرار این جلسات، همکاران و مردم از برکات این تصمیمات بهره‌مند می‌شوند.

وزیر بهداشت درباره گسترش دانشگاه ها گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم بسیار مهمی را گرفت که دانشگاه و دانشکده جدیدی جدا از نیازهای هر استان تأسیس نکنیم و به کیفیت دانشگاه‌های موجود توجه ویژه داشته باشیم و امیدواریم که در دانشگاه آزاد و وزارت علوم نیز این تصمیم اجرا شود.

هاشمی بیان داشت: وضعیت آموزش دندانپزشکی در کشور هرگز به گونه‌ای نیست که فکر کنیم دیگر نیازی به پیشرفت نداریم بلکه همیشه باید مردم را مد نظر داشته باشیم.

نباید بهداشت و درمان را فدای آموزش کنیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه روسای دانشگاه ها در گذشته مسئولیت بهداشت و نیز درمان را به عهده داشتند افزود: در بسیاری از موارد، توسعه مراکز درمانی و بهداشتی فدای توسعه فضاهای آموزشی می‌شد و منابعی که باید در احداث بیمارستان و مراکز بهداشتی هزینه می‌شد به توسعه دانشگاه اختصاص یافت.

هاشمی ادامه داد: بین دانشگاهها نیز رقابتی به لحاظ دارا بودن دانشکده و پژوهشکده ایجاد شده بود که در حال حاضر هم وجود دارد و مجلس و دولت نیز برای آن اعتباری در نظر نمی‌گرفتند بنابراین در مورد دندانپزشکی و پزشکی نباید این اشتباه را تکرار کنیم.

هاشمی با اشاره به اینکه با هیاهوهای ایجاد شده باور کرده بودم که ۲۰ هزار نفر پزشک عمومی بیکار داریم اضافه کرد: ما با پرداختی های ماهانه ۱۵ و ۱۷ میلیون که گاهی مورد انتقاد اعضای کمیسیون بهداشت مجلس نیز بود تلاش خود را برای بکارگیری این پزشکان در مناطق محروم به کار گرفتیم.

وزیر بهداشت افزود: با وجود پرداخت های مناسب به پزشکان شاهد بودیم که تنها حدود ۱۵۰۰ پزشک عمومی اعلام آمادگی کردند و این خود می تواند به این معنی که یا پزشک عمومی نداریم یا آنها تنها شماره نظام پزشکی دارند و دیگر پزشک نیستند.

مواجهه با موج بیش از ۲ هزار نفری تحصیل کنندگان خارج از کشور در آینده

وزیر بهداشت اظهار داشت: در حال حاضر افرادی برای تحصیلات به خارج از کشور می‌روند و پس از دریافت مدرک به کشور باز می‌گردند که نمی‌توان به آنها بی توجه بود و آنها را محدود به یک آزمون ملی کرد.

هاشمی ادامه داد: نباید تمام راه ها را برای این افراد ببندیم و لازم است که راه های دیگری برای بکارگیری این افراد در نظام سلامت مانند دوره های آموزشی یا مهارت آموزی در نظر بگیریم.

وزیر بهداشت تأکید کرد: مهمتر از برنامه ریزی برای بکارگیری افرادی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند این است که بتوانیم پیشگیری کنیم و بخش خصوصی را به تأسیس دانشگاه و دانشکده ها تشویق کنیم.

هاشمی گفت: باید با تشویق بخش خصوصی بتوانیم در مناطقی مانند دبی، کردستان عراق، ترکیه و کویت دانشگاه داشته باشیم در همین زمینه نیز ایرانیان نیز می توانند در این مراکز تحصیل کنند.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: واقعیتی که وجود دارد این است که در آینده با موج بیش از ۲ هزار نفری تحصیلکردگان خارج از کشور مواجه هستیم که باید فکری اساسی در این زمینه صورت گیرد.

ضرورت ایجاد مؤسساتی برای امور اجرایی برنامه های حوزه بهداشت و درمان

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید داشت: در حوزه بهداشت و درمان می توان مجموعه هایی را ایجاد کرد و امور اجرایی را به آنها سپرد اگر برنامه ای جهت احداث ۳ هزار کلینیک داریم یک مجموعه بتواند آن را انجام دهد.

هاشمی افزود: ما می توانیم مکان و وسایل را در اختیار این مجموعه ها قرار دهیم و مواد اولیه و تهیه پرسنل نیز بر عهده این مجموعه ها باشد و ما از آنها خرید خدمت را انجام می دهیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در حوزه بهداشت نیز می توان همین روند را انجام داد ضمن اینکه در قالب برنامه مشترکی که با وزارت آموزش و پرورش داریم این خدمات را می توان واگذار کرد تا ما به وظیفه اصلی خود که نظارت است برسیم و در قالب بررسی های تصادفی در مدارس، میزان تأثیرات این طرح را ارزیابی و رصد کنیم.

هاشمی تأکید کرد: باید روی مدل خرید خدمت در روستاها و شهرها فکر کنیم همان طور که داروخانه‌ها در روستاها را به بخش خصوصی واگذار کردیم می‌توان برای بهبود کیفیت و ارائه خدمات هر چه بهتر دندانپزشکی این مراکز را به بخش خصوصی اختصاص دهیم.

ضرورت تدوین پیوست رسانه ای و فرهنگی در حوزه پیشگیری از بیماری های دهان و دندان

وزیر بهداشت با تأکید بر ایجاد و تقویت کمیته ای در شورای سلامت دهان به منظور آموزش همگانی در حوزه بهداشت دهان و دندان خاطر نشان کرد: سعی کنیم در دندانپزشکی محور اصلی بر بهداشت و آموزش باشد و لازم است که یک پیوست رسانه‌ای داشته باشیم در غیر این صورت مردم بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند و با آسودگی خاطر از وجود طرح تحول سلامت در حوزه دهان، هزینه هایی را به دولت تحمیل می کنند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "۲۰ هزار پزشک عمومی که فقط شماره نظام پزشکی دارند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
دکتر
Guest

این پولو کجا میدم ما خبر نداریم،
جاشو بگید ما هم به اون۱۵۰۰نفر بپیوندیم

امیر نی زاد
Guest

این پول را کجا می دهند ما هم هستیم . لطفا اعلام کنید

حمید
Guest

این پوله چنتا پزشک رو به یه نفر میدن…یعنی این پزشک باید جای ۴ پزشک کار کند…که امکان پذیر نیست…
این پول بابت جمعیتی بیشتراز ۱۲۰۰۰ نفر رو به یه نفر میدن…بدان که هیچ پزشکی آنرا قبول نمیتواند بکند..
جون مردمه شوخی نیست….
در واقعه پول خونت هستش…
بعد میگن کسی ثبت نام نمیکنه….سرانه ای حساب کنید ببینید بجای چند پزشک باید فعالیت کنید…
اولین اشتباه پزشکی فرد آخرین اشتباه وی خواهد بود….

wpDiscuz
Powered by Themes24x7