پزشکان عمومی

وزارت بهداشت اعلام کرد:آزمون دستیاری سال ۹۴ در صحت و سلامت کامل برگزار شد

صدای پزشکان:پس از اعلام کارنامه نتایج اولیه آزمون دستیاری ۹۴؛ عده ای از شرکت کنندگان این آزمون اعتراض خود را از برگزاری این آزمون در فضاهای مجازی نشان داده و نامه ای اعتراض آمیز در خبرگزاری تسنیم مبنی بر چگونگی برگزاری این آزمون منتشر کردند و با استناد به دلایل مبتنی بر گمانه زنی برگزاری این آزمون را زیر سوال بردند. این خبرگزاری پس از مدت کوتاهی نامه اعتراضی معترضان را از خروجی خود برداشت.چند ساعت پس از انتشار این نامه مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: آزمون دستیاری دوره چهل و دوم با رعایت اصول و موازین برگزاری آزمون در صحت و سلامت کامل برگزار شده است.
از جمله استنادات نامه مذکور برای زیر سوال بردن صحت امتحان تاریخ اعلام نتایج اولیه بود که با دو سه روز تأخیر نسبت به زمان مقرر اعلام شد. همچنین از شایعاتی مبنی بر فروش سوالات در شهرهای تهران، شیراز و مشهد خبر داده بود. شایعه فروش سوالات دستیاری البته در هر سالی مطرح بوده است. این نامه با قرار دادن جدولی نمرات خام داوطلبان را نسبت به سال های گذشته مقایسه کرده و به دلیل بالا بودن تعداد نمرات بالاتر از ۴۵۰ صحت آزمون را زیر سؤال برده بود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وزارت بهداشت، دکتر امامی رضوی در خصوص چگونگی برگزاری آزمون دستیاری سال جاری گفت: فرآیند آزمون پس از برگزاری به صورت تصحیح اوراق براساس کلید نهایی انجام شده و کارنامه اولیه داوطلبین در اختیار آنان قرار گرفته است.

وی افزود: همچنین طبق برنامه زمان بندی اعلام شده، مراحل بعدی که شامل انتخاب رشته بر اساس سهمیه های اعلامی خواهد بود نیز بر اساس برنامه ریزی های صورت پذیرفته انجام خواهد گرفت.

دکتر امامی رضوی یادآور شد: پس از برگزاری آزمون به موارد اعتراضی که تعداد محدودی را شامل شده است، رسیدگی شده است.

وی ادامه داد: با توجه به حساسیت این آزمون و آزمون های مشابه ، مراکز خاصی با زنجیره حفاظتی کامل برای صیانت از آزمون های وزارت بهداشت تدارک دیده شده است که امکان دسترسی به سوالات آزمون را به این ترتیب غیر ممکن می کند.

دکتر امامی رضوی با اشاره به تبعات تحلیل های نادرست در خصوص زیر سوال بردن سلامت برگزاری آزمون دستیاری که اغلب توسط گروههای خاص ارائه می شود، گفت: در گذشته نیز توسط همین افراد شاهد ارائه چنین تحلیل هایی بوده ایم، در حالیکه بررسی ها نشان داده است که این موارد چیزی جز ادعاهای غیر مستند و واهی نیست و انتشار آن از طریق بعضی از رسانه ها آثار مخربی را بر شرکت کنندگان آزمون می گذارد و این در حالیست که از بین بردن آثار ایجاد چنین شبهاتی نیز به سادگی مقدور نخواهد بود.

لذا وزارت بهداشت هر گونه شائبه و شبهه در خصوص برگزاری این آزمون را به شدت تکذیب می کند و با کسانی که بدون مستندات، این گونه شبهات را در جامعه مطرح می کنند، از طریق مراجع قضایی برخورد حقوقی خواهد کرد.

به نقل از وزارت بهداشت، مرکز سنجش وزارت بهداشت ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و آرزوی توفیق الهی برای کلیه شرکت کنندگان در آزمون دستیاری دوره چهل و دوم در تشریح چگونگی برگزاری آزمون پذیرش دستیار تخصصی دوره چهل و دوم موارد ذیل را اعلام کرده است:

۱) تمام مراحل آزمون پذیرش دستیار دوره چهل و دوم در طراحی، انتخاب، تایپ و تکثیر سئوالات در موعد مقرر با کمال دقت و صحت و تحت نظارت دقیق ستاد مرکزی وزارت بهداشت انجام و در دانشگاه های علوم پزشکی، به سلامت برگزار شده و هیج‏گونه خطایی در هیچ­یک از مراحل برگزاری آزمون رخ نداده است.

۲) با مقایسه بین نمرات آزمون پذیرش دستیار دوره چهل و یکم و چهل و دوم مشخص شد، میانگین نمرات سال گذشته ۱۷۳ و میانه نمرات ۱۵۷ و میانگین نمرات سال جاری ۲۰۵ و میانه نمرات ۱۸۸ است. این تفاوت ها نمایانگر این است که در کل، سئوالات سال جاری، ساده تر از سئوالات سال گذشته بوده است، طبیعی است داوطلبی با نمره یکسان در این دو سال، رتبه های متفاوتی داشته باشد.

۳) علت تأخیر در اعلام کلید نهائی، بررسی اعتراضات واصله به سئوالات بوده که به صورت دقیق و موشکافانه توسط کمیته های مختلف علمی دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی صورت گرفت تا حقی از داوطلبی ضایع نگردد. و خوشبختانه از دویست سئوال آزمون، تنها دو سئوال حذف و یک سئوال، دو گزینه ای اعلام شد.

در پایان این اطلاعیه تاکید شده است؛ مراحل بعدی این آزمون طبق زمانبندی اعلام شده در حال اجرا می باشد.

صدای پزشکان با توجه به وظیفه خود در باب خبررسانی دقیق و معتبر از انتشار نامه که در نگاه هیئت تحریریه بدون پشتوانه بود خودداری نمود. ما خود را متعهد به حفظ فاصله باریک میان خبر رسانی و ایجاد و گسترش تشنج بی مورد می دانیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7