نظام سلامت

طب ایرانی ، واژه ای که این بار از سوی مسولین وزارت بهداشت به گوش می رسد!

طب ایرانی؛ واژه ای که این بار از سوی مسولین وزارت بهداشت به گوش می رسد. با جود اینکه صبح روز پنجشنبه خبری مبنی بر دیدار وزیر بهداشت با مراجع تقلید منتشر شد و در این دیدارها مراجع تقلید بر کذب بوذن طب اسلامی تاکید کرده و بیان کرده بودند عده ای با سودجویی از دین اسلام در حال تخریب دین هستند، خبری از سوی یکی از مسولین وزارت بهداشت به گوش رسید که حاکی از حمایت از حمایت رسمی وزارت بهداشت از طب های مکمل بود؛ واژه ای که اینبار بکار برده شده است (طب ایرانی) یا همان طب سنتی ایرانی است. این خبری حتما واکنش های بسیاری را از سوی منتقدان طب های سنتی به دنبال خواهد داشت.

به گزارش صدای پزشکان دکتر محمود خدادوست در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اهمیت اصلاح سبک زندگی از ورود خدمات و آموزه‌های طب ایرانی به خانه‌های بهداشت خبر داد و گفت: امیدواریم تعدادی از دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال ۹۷ برای اجرای این طرح به ما بپیوندند. بر اساس این برنامه و تا پایان برنامه ششم توسعه باید ۱۰۰ درصد خانه‌های بهداشت این آموزه‌ها را به جمعیت تحت پوشش خود انتقال دهند.

وی در این باره ادامه داد: در همین راستا نشست‌های متعددی با دبیرخانه شورای عالی بیمه درباره بیمه ویزیت و خدمات طب ایرانی برگزار و مقدمات بیمه شدن این خدمات فراهم شده است. این دبیرخانه قول داده است که در اولین جلسه خود ویزیت طب ایرانی تحت پوشش بیمه می‌رود. به تدریج نیز تلاش می‌کنیم خدمات طب ایرانی نیز بیمه شود.

خدادوست در ادامه به اضافه شدن دو خدمت طب ایرانی در ویرایش سوم کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات، تصریح کرد: یکی دیگر از اقداماتی که تاکنون در زمینه طب ایرانی انجام شده، ایجاد ادارات طب ایرانی در معاونت‌های درمان، اداره فرآورده‌های طبیعی و پست‌های کارشناس و کارشناس مسئول در معاونت بهداشت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بوده است. البته هنوز همه دانشگاه‌ها این پست را تشکیل نداده‌اند و با توجه به ابلاغی که به دانشگاه‌ها انجام شده، در ماه‌های اول سال ۹۷ مستقر خواهند شد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت همچنین گفت: رشته فرآورده‌های طبیعی در جلسه شورای عالی و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت تصویب شده و امیدواریم در سال ۹۷ به تدریج برخی از رشته‌های پشتیبان دیگر از جمله رشته مراقبت بالینی طب ایرانی، ماساژ و تغذیه طب ایرانی به تدریج تصویب شوند. این رشته‌ها از مقطع دیپلم برای مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می‌گیرند و دانشجویان در دانشکده‌های طب ایرانی تحصیل می‌کنند. ایجاد رشته‌های پشتیبان به توسعه منطقی طب ایرانی کمک می‌کند.

وی افزود: این درحالیست که ما در حال حاضر فقط آخرین حلقه یعنی متخصص طب سنتی را در این حوزه داریم و لازمه توسعه هماهنگ این است که در رشته‌های پشتیبان نیز بتوانیم نیروهای کارشناس قوی داشته باشیم. قبلا محتوای درسی متناسبی با طب ایرانی وجود نداشت، اما با توجه به اینکه تاکنون محتوای علمی خوبی در این زمینه تولید شده، در حال حاضر نقطه اتکای قوی برای اعضای شورای عالی برنامه‌ریزی و دبیرخانه شورای تخصصی برای تصویب این رشته‌ها ایجاد شده است.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت همچنین گفت: بحث دستیاری شدن دکترای این رشته نیز در دستور کار دبیرخانه شورای عالی تخصصی وزارت بهداشت قرار دارد و کوریکولوم آن نیز تدوین شده، اما هنوز تصویب نشده است. امیدواریم این برنامه نیز در سال ۹۷ اجرایی شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7