نظام سلامت

چرخه باطل تصویب تعرفه های پزشکی از نگاه وزیر بهداشت

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه دیدار نوروزی با مددکاران اجتماعی وز ارت بهداشت با حضور در جمع خبرنگاران درباره تعرفه‌های پزشکی سال ۹۷، گفت: تعرفه‌های پزشکی باید طبق قانون هر سال قبل از ارسال بودجه به مجلس در دولت تصویب شود و این موضوع یک‌ چرخه باطلی است که چند دهه است ادامه دارد، اما این اتفاق نمی‌افتد. متاسفانه امسال هم همین طور شد و علیرغم اینکه شورای عالی بیمه در این زمینه اعلام نظر کرد، اما دستگاه‌های مسول و سازمان برنامه نتوانستند پیشنهادات‌شان را به دولت ارائه کنند و بنابراین هنوز بحث تعرفه‌های سال ۹۷ بلاتکلیف است و امیدواریم هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.

 هاشمی درباره پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعرفه‌های پزشکی سال ۹۷ گفت: پیشنهاد ما و نظام پزشکی افزایش تعرفه‌ها بر اساس نرخ تورم بوده است. باید بدانیم که این حرف به معنی دستمزد نیست. ما بخش عمده‌ای از تجهیزات و مواد اولیه و بخشی از داروها و خدمات‌مان را از بازار عمومی تهیه می‌کنیم که یا با ارز خارجی و یا با حقوق و دستمزد سایر دستگاها ارتباط پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد در بخش‌هایی مانند دارو، آزمایشگاه،   هتلینگ، هر سال تعرفه‌ها حداقل مطابق با نرخ تورم است و ما انتظار چنین رقمی را داریم، اما چندین ماه است که این موضوع بلاتکلیف است. ما عادت کرده‌ایم که تصمیم می‌گیریم اما گاهی اوقات تصمیمات نوش دارو بعد از مرگ سهراب است باید بدانیم این تاخیرها باعث بی‌انظباطی و قانون‌گریزی می‌شود و امیدوارم به گونه‌ای تصمیم بگیریم که همه چیز بر مدار قانون بچرخد.

وی درباره حل مشکلات مالی از طریق بیمه‌ها در سال ۹۷ گفت: من فکر می‌کنم هنوز مشکلات ما حل نشده است و امیدوارم در سال ۹۷ حل شود. البته بخشی از بدهی‌ها پرداخت شده، اما بخشی از آن باقی مانده است، دلیل آن هم افزایش هزینه‌ها نیست، بلکه دلیلش این است که اعتباراتی که در قانون بودجه ۹۶ پیش‌بینی شده و سازمان برنامه موظف به پرداخت آن بود، محقق  نشده است. بنابر این نباید این برداشت نادرست القا شود که به میزان زیاد هزینه شده است، بلکه هزینه‌های انجام شده به اندازه‌ای بودکه در بودجه تعهد شده بود. بر این اساس امیدواریم در آغاز سال جدید به نحوی عمل شود تا با کمبود دارو و خدمات مواجه نشویم.

وی درباره چشم‌انداز حوزه سلامت در سال ۹۷ گفت: من فکر می‌کنم تریبون‌ها نباید محلی برای انعکاس اخبار ناگوار باشد. من در پاسخ به سوالات موظفم تا حقیقت را بگویم، اما دوست ندارم اخبار ناامید کننده به جامعه منتقل شود. باید پرسید که آیا در سال ۹۶ علیرغم همه مشکلاتی که وجود داشت، در بیمارستان‌ها مشکلی از نظر دارو، تجهیزات و خدمات برای مردم پیش آمد؟ خیر این اتفاق نیفتاد وهر مشکلی که وجود داشته در داخل خانواده سلامت بوده است. در سال ۹۷ هم همینطور است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7