نظام سلامت

طرح تحول سلامت محدود نمی‌شود

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از ایسنا، محسن علیجانی با اشاره به حمایت نمایندگان مجلس از طرح تحول سلامت، عنوان کرد: در همین راستا نمایندگان مجلس بر نحوه اجرای این طرح بر اساس سیاستهای کلی نظام سلامت، برنامه ششم توسعه و نقشه جامع علمی کشور و در حقیقت بر مبنای اسناد بالادستی حوزه سلامت، نظارت می کنند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷، منابع دیده شده برای حوزه سلامت، حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: ۳۰ هزار میلیارد تومان آن از طریق درآمدهای اختصاصی وزارت بهداشت و۳۰ هزار میلیارد تومان باقیمانده از طریق بودجه های منابع عمومی تامین می شود.

وی میزان منابع دیده شده برای حوزه سلامت کشور را مطلوب دانست و گفت: این بودجه در بخش آموزش، پژوهش و سایر بخشهای حوزه سلامت از جمله مراکز خدمات سلامت توزیع خواهد شد.

علیجانی با تاکید بر اینکه با وجود کمبود منابع، طرح تحول سلامت محدود نمی شود، عنوان کرد: تامین سلامت، یکی از ضروری‌ترین نیازهای مردم بوده و در عین حال مورد تاکید مقام معظم رهبری است. بنابراین هدف ما تامین این نیازها و دستیابی به نقطه مطلوب است، اگرچه هنوز با این نقطه فاصله زیادی داریم.

وی با بیان اینکه مسایل و مشکلات حوزه سلامت و درمان کشور حل شدنیست، عنوان کرد: اگر طرح های مصوب همچون پزشک خانواده، نظام ارجاع، پرونده الکترونیک سلامت و راهنماهای بالینی اجرایی شوند و از طرف دیگر صنعت بیمه به صورت واقعی دیده شده و بر اساس همان راهنماهای بالینی فیلتر و مدیریت هزینه شود، همچنین بخش عمده بودجه ها در کارهای علمی، پژوهشی و فناوری سلامت هزینه شود، می توان تا حد زیادی مسایل و مشکلات این حوزه را مرتفع کرد.

دبیر مجمع نمایندگان استان تهران در خاتمه با بیان اینکه با یک مدیریت مبتنی بر سیاستهای کلان کشور به خوبی می توان مسایل حوزه سلامت و درمان کشور را مدیریت کرد، گفت: در این میان توجه به شرایط بیماران خاص از جمله بیماران سرطانی بسیار حایز اهمیت است، به خصوص اینکه می توان هزینه های دارویی این دسته از بیماران را از طریق بودجه منابع عمومی کشور تامین کرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7