دانش آموختگان نظام سلامت

اعلام تعرفه های پزشکی ۹۷ در هفته آینده محتمل است

به گزارش صدای پزشکان، سیدتقی نوربخش روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: موضوع تعرفه های پزشکی مساله ای است که ابتدا در شورای عالی بیمه بررسی می شود، سپس سازمان نظام پزشکی روی آن نظر می دهد بعد در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تایید و در هیات وزیران نیز به تصویب می رسد.
وی تصریح کرد: اکنون موضوع تعرفه های پزشکی در مرحله ای است که قرار است در هفته آینده در هیات وزیران به تصویب برسد، البته در کمیته کارشناسی شورای عالی بیمه هم این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: درباره درصد و میزان افزایش نرخ تعرفه های پزشکی را باید هیات دولت تصمیم گیری کند، البته بسیاری از اقشاری که با تولید خدمات درمان سر و کار دارند، خواهان این هستند که متناسب با نرخ تورم افزایش یابد. این مساله باید به گونه ای پیش بینی شود که از نظر اقتصادی کمتر به مردم فشار وارد شود و طبیعتا پوشش سازمان های بیمه گر نباید کاهش پیدا کند. این مورد نظر ریاست جمهوری است که پرداختی از جیب مردم تغییر پیدا نکند.
وی با بیان اینکه ممکن است هفته آینده وضعیت نرخ تعرفه های پزشکی مشخص شود، اضافه کرد: بر اساس تمهیدات اندیشیده شده، درباره مواردی از خدمات پزشکی و تشخیصی که تورم روی این خدمات تاثیرگذار است، ممکن است درصد افزایش آنها نزدیک به نرخ تورم باشد.
نوربخش درباره نرخ پیشنهادی تعرفه های پزشکی که در برخی منابع به صورت کلی پنج درصد افزایش اعلام شده گفت: ما یک سرجمع افزایش نرخ این تعرفه ها را داریم که در مشاغل مختلف پزشکی و تشخیصی ریز می شود به عنوان مثال در هتلینگ و دارو هر کدام درصدی از افزایش را خواهند داشت چون تاثیرپذیری آنها در تولید و خدمات از تورم متفاوت است.
وی درباره اینکه تاخیر در اعلام تعرفه ها آیا مشکلاتی برای حوزه های درمانی به ویژه بخش خصوصی به وجود می آورد یا نه گفت: برای هزینه های درآمدی مراکز درمانی بخش خصوصی مشکل ساز است اما با توجه به اینکه هرسال تعیین تعرفه ها با یک ماه تاخیر انجام می شود این هزینه ها معمولا به سال بعد آن منتقل می شود.
وی ادامه داد: فکر می کنم آن طور که قانونگذار گفته است قبل از آغاز سال باید تعیین تعرفه ها را داشته باشیم.
نوربخش ادامه داد: بیشترین افزایش تعرفه ها در بخش تعرفه های پزشکی که برای هیات وزیران ارسال شده است، در مورد داروها بوده است که این موضوع متناسب با نرخ تورم است و نشان دهنده دیدگاهی است که برای تعیین تعرفه ها تعیین شده است.
سازمان برنامه و بودجه کشور افزایش ۵ درصدی را برای تعرفه ‌های خدمات تشخیصی درمانی سال ۱۳۹۷ به هیات دولت پیشنهاد داده است اما هنوز از سوی هیات وزیران میزان افزایش تعرفه های پزشکی اعلام نشده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "اعلام تعرفه های پزشکی ۹۷ در هفته آینده محتمل است"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
دکتر سلام
Guest
تعرفه ها باید حداقل افزایش ۵۰ درصدی داشته باشن عزیزان همکار از چه میترسید. سطح توقع و زندگی یک پزشک از زمین تا آسمان با یک شهروند معمولی تفاوت دارد. شاید از نظر یک انسان غیرپزشک حقوق ۱۰ تومنی یا ۲۰ تومنی ایده ال باشد. اما حتی برای ما پزشکان عمومی این حقوق شرم آور است. با احتساب دلار ۶ تومنی یعنی من پزشک عمومی ماهانه متوسط ۳ هزار دلار درآمد دارم. کمتر از یک رفتگر امریکایی حقوق و تعرفه باید در شان نخبگان علمی و بخصوص پزشکان باشد. از اعتراض یک سری عقده ایی و جامانده از قطار رشته… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7