سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

نامه روسای بیمارستان‌های خصوصی به رییس جمهور درباره تعرفه‌های پزشکی ۹۷

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از خبرگزاری ایسنا، روسای بیمارستان‌های خصوصی با ابراز نگرانی از پیش بینی‌های صورت گرفته مبنی بر رشد پنج درصدی تعرفه‌های پزشکی بخش خصوصی در سال جاری، به رییس جمهور نامه نوشتند و افزایش منطقی تعرفه‌ها و معادل نرخ تورم را خواستار شدند.

روسا و نمایندگان بیش از ۴۰ بیمارستان خصوصی طی نشستی با حضور دکتر ایرج فاضل – رییس کل سازمان نظام پزشکی، دکتر علی نوبخت – رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، دکتر سعید نمکی – معاون اموراجتماعی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه و دکتر محمدرضاظفرقندی رییس شورایعالی نظام پزشکی در خصوص تعرفه های خدمات درمانی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

دکتر کوروش شمیمی رییس سندیکای بیمارستان‌های خصوصی در این زمینه اظهار داشت: در صورت تصویب افزایش پنج درصدی تعرفه‌های خدمات درمانی لطمات جبران ناپذیری به این بخش وارد خواهد شد.

وی با علام این که در نظر گرفتن این میزان افزایش حتی برخلاف نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی و بی‌توجهی به رشد ۱۹ درصدی حقوق و مزایای مصوب وزارت کار است، گفت: افزایش ناگهانی ارز و میزان افزایش حقوق و دستمزد و مخارج جانبی به میزان ۲۶ درصد رشد هزینه به این بخش تحمیل خواهد کرد که این عدد فراتر از توان و ظرفیت بیمارستان‌های خصوصی است.

  رییس سندیکای بیمارستان‌های خصوصی همچنین با اظهار تاسف از عدم دعوت از نمایندگان این بخش در زمان محاسبه و کارشناسی میزان افزایش تعرفه توسط مسوولان مربوطه اظهار داشت: عدم رشد متناسب تعرفه‌های خدمات درمانی در سال گذشته و تاخیر در ابلاغ آن، بیمارستان‌های خصوصی را دچار مشکلات عدیده‌ای کرد که در صورت تکرار آن در سالجاری این بخش محکوم به ورشکستگی خواهد بود. این موضوع قطعا تاثیر عمیقی بر روی چندین هزار پرسنل شاغل وخانواده‌های آنان در این بخش و همچنین کاهش کیفیت ارایه خدمات خواهد داشت. حال آنکه درخواست ما رشد تعرفه‌های خدمات درمانی متناسب با افزایش نرخ تورم جهت ارایه خدمات مطلوب و باکیفیت به مراجعین و جلوگیری از ورشکستگی بیمارستاهای خصوصی است.

بنابر اعلام روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی، در پایان این جلسه درخواستی از سوی روسای بیمارستان‌های خصوصی خطاب به ریاست جمهور تهیه و ارسال شد.

در متن این نامه آمده است:

«جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

با اذعان به اهمیت و نقش سلامتی انسان در توسعه کشور وظیفه خود می‌دانیم که با تمام توان علمی و تخصصی و اجرایی خود در ارتقاء سطح سلامتی آحاد جامعه کوشا باشیم و تلاش در جهت خدمت‌رسانی مطلوب و حفظ جان و سلامتی انسان‌ها را با چیزی معاوضه نکنیم که آن را بزرگ‌ترین خدمت و بالاترین عبادت می‌دانیم.

بخش خصوصی در کنار سایر ارائه‌دهندگان خدمت همواره در کنار مسئولین حوزه سلامت خصوصا با شروع طرح تحول سلامت همکاری همه جانبه در اجرای این طرح و سایر برنامه‌های دولت محترم داشته است؛ هر چند مورد هجمه‌های ناجوانمردانه قرار گرفته است.

متاسفانه در سال‌های اخیر بنا به دلایل مختلف، رشد تعرفه‌های بیمارستانی خصوصا هتلینگ که شامل حقوق و دستمزد و لوازم مصرفی می‌باشد، هیچ هماهنگی با نرخ رشد تورم در این بخش نداشته است که این موضوع مورد قبول تمام کارشناسان حوزه سلامت، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه بودجه بوده است و از طرفی پرداخت هزینه استهلاک و لوازم مصرفی بیمارستان‌ها به بهانه‌های مختلف از درآمد بیمارستان‌ها حذف گردیده است که این موضوع موجب کاهش کمی و کیفی خدمات، عدم توانایی در جایگزینی تجهیزات مستهلک و کاهش کیفیت خدمات خواهد گردید و چنانچه این روند ادامه داشته باشد قطعا موجب تعطیلی بسیاری از خدمات، کاهش رسیدگی مطلوب به موقع و مناسب به بیماران می‌گردد و اعلام خطر می‌نماییم چنانچه رشد مناسب و متعارف با تورم جامعه در قیمت‌گذاری تعرفه‌های خدمات درمانی به عمل نیاید در آینده‌ای نه چندان دور شاهد فروپاشی ارائه خدمات درمانی در بخش دولتی و خصوصی خواهیم بود و جای تاسف است که کشوری که می‌تواند میزبان بسیاری از بیماران خارجی از آسیا و حتی اروپا باشد و خدمات درمانی پزشکان و متخصصان که بسیاری از کشورهای همسایه آرزوی داشتن آن را دارند، به جایی رسیده‌ایم که در نگهداشت آنها حسرت می‌خوریم.

لذا از حضرتعالی تمنا داریم نسبت به بازنگری و افزایش منطقی تعرفه‌های خدمات درمانی و حداقل معادل نرخ تورم در بخش خصوصی و اجرای قانون در قیمت‌گذاری بر اساس قیمت تمام شده واقعی در سال جاری دستور  عاجل صادر فرمائید.

سندیکای صنفی کارفرمایی بیمارستان‌های خصوصی ایران»

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7