نظام سلامت

معاون وزیر بهداشت: تحقق اجتماعی شدن سلامت اولویت دولت است

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری ایرنا، دکتر محمد هادی ایازی روز چهارشنبه در گفت و گو با این خبرگزاری اظهار داشت: بنابر توصیه رئیس جمهوری مجمع ملی سلامت سال گذشته تشکیل شد که بر اساس رویکرد آن برگزاری مجمع سلامت استان ها به ریاست استانداران و شهرستان ها به ریاست فرمانداران در دستورکار قرار گرفت.
وی افزود: تاکنون از مجموع ۳۱ استان کشور در ۲۸ استان و ۱۰۰ شهرستان مجمع سلامت تشکیل شده است و پیش بینی کردیم تا پایان خرداد تمام استان ها و شهرستان ها دارای مجمع سلامت شوند.
ایازی ادامه داد: تلاش داریم تابستان امسال دومین نشست مجمع ملی سلامت برگزار شود.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اجتماعی شدن سلامت با مشارکت مردم مهمترین رویکرد مجمع های سلامت است که ما به عنوان مدیران نظام سلامت حداکثر برای ۲۵ درصد مردم قادر به نقش آفرینی هستیم و تامین سلامت ۷۵ درصد دیگر با همکاری خود مردم و مشارکت بین بخشی سایر دستگاهها قابل تحقق است.
ایازی که در حاشیه نخستین نشست مجمع سلامت سیستان و بلوچستان با خبرنگار ایرنا گفت و گو کرد با تاکید بر نقش همه دستگاههای در عرصه سلامت اظهار داشت: اگر مشکلات ترافیکی حل شود، ایمنی خودروها افزایش یابد و مردم قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند به طور قطع شاهد کاهش آمار تلفات انسانی در تصادفات خواهیم بود.
وی افزود: مردم و سایر دستگاههای مرتبط باید در چارچوب مجمع های سلامت که تشکیل می شود اقشار مختلف جامعه را ترغیب به اصلاح سبک زندگیشان کنند به این معنی که برای بهبود سلامت خود افزایش تحرک، مصرف مناسب غذا و کاهش مصرف دخانیات را در اولویت قرار دهند.
ایازی خاطرنشان کرد: پیش بینی شده کانون های سلامت با حضور دستگاههای دولتی، فرهیختگان و نمایندگان مردم در سطح محلات و روستاهای کشور فعال شود.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد : کانون های سلامت مجموعه های سازمان یافته مردمی هستند که می توانند نقش مهمی در سلامت مردم ایفا کنند.

**۶۸۰ سازمان مردم نهاد سلامت در کشور وجود دارد
ایازی افزود: هم اینک ۶۸۰ سازمان مردم نهاد سلامت در کشور وجود دارد که با اجرای برنامه های مختلف ایفاگر نقش مهمی در این عرصه هستند.
وی تصریح کرد: آحاد مردم ایران باید سفیران سلامت باشند تا در کانون های سلامت نقش ایفا کنند.
ایازی با اشاره به وجود پنج میلیون نفر مبتلا به دیابت در کشور و در آستانه ابتلا قرار داشتن پنج میلیون نفر دیگر گفت: اگر این افراد نتوانند سبک زندگی درستی را انتخاب کنند بعد از مدتی یا بینایی خود را از دست می دهند و یا قطع عضو می شوند.
وی از همکاری دستگاههای مختلف از جمله وزارت جهاد کشاورزی در مساله امنیت غذایی، وزارت نیرو در سلامت آب، وزارت ورزش و جوانان در افزایش تحرک در جامعه و وزارت آموزش و پرورش در فرهنگ سازی این مساله قدردانی کرد.
ایازی تاکید کرد: مشارکت مردم در کانون های سلامت باید آگاهانه، داوطلبانه و عادلانه باشد.
به گزارش ایرنا نخستین نشست مجمع استانی سلامت روز چهارشنبه با حضور معتمدان، نخبگان، ورزشکاران، هنرمندان، علما و دست اندرکاران سلامت سیستان و بلوچستان در تالار امام رضا(ع) زاهدان برگزار شد.
امضای نخستین سند پنج ساله امنیت غذایی و ایمنی آب سیستان و بلوچستان با حضور محمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شماری از مسئولان در جمع گسترده ای از هم پیمانان گسترش سلامت اجتماعی این استان از دیگر برنامه های اجرایی این نشست بود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7