دستیاران تخصصی صنفی

نامه نمایندگان دستیاران دانشگاه علوم پزشکی تهران به رییس دانشکده پزشکی در اعتراض به عدم شفافیت نحوه پرداخت کارانه دستیاران

به گزارش صدای پزشکان، شورای نمایندگان دستیاران دانشگاه علوم پزشکی تهران در نامه ای خطاب به دکتر نفیسی، رییس دانشکده پزشکی این دانشگاه نسبت بهعدم شفافیت نحوه پرداخت کارانه دستیاران اعتراض کردند. متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر نفیسی؛ریاست محترم دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

با سلام و تحیات؛

جنابعالی و همکارتان در مجموعه ی مدیریتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشکده پزشکی به مشکلات متعدد دوران دستیاری من جمله معظلات معیشتی کاملا جدی دستیاران تخصصی آگاهید. پس سخن را در این مورد به درازا نمی کشیم. کارانه های دستیاران در بیمارستان های تحت نظارت جنابعالی، یکی از معدود راههای مشروع و قانونی برای حل مشکلات معیشتی دستیاران است. سوال اصلی امروز ما به عنوان نمایندگان دستیاران تخصصی دانشگاه علوم پزشکی تهران این است که ساز و کار پرداخت این کارانه ها در مجموعه ی تحت نظارت شما چیست؟ به عبارت دیگر پرداختی به دستیاران در هر ماه چقدر است و چگونه محاسبه می شود ؟

سیستم پرداخت فعلی کارانه ها، کاملا غیر شفاف است. به گونه ای که اغلب قریب به اتفاق دستیاران از جزئیات پرداخت آن کاملا بی اطلاع اند و فقط با پیام های کوتاهی که توالی زمانی مشخصی ندارند از واریز کارانه های مطلع می شوند. از سوی دیگر، تفاوت های فاحش پرداختی بین دانشگاه های مختلف شهر تهران با دانشگاه علوم پزشکی تهران و همچنین بیمارستان های مختلف دانشگاه علوم پزشکی تهران، سوالاتی را در ذهن دستیاران بوجود آورده است. پرداخت یکسان کارانه ها به همه ی دستیارانی که ساعات کاری بسیار متفاوتی دارند و همچنین درآمدهای متفاوتی نصیب بیمارستان ها می کنند، ابهامات دیگری را در این زمنیه بوجود آورده است. چگونه ممکن است بیمارستان امام به تمامی دستیارانش مبلغ مشخص و ثابتی ( حدود ۵۰۰ هزار تومان ) هر چندماه یک بار به عنوان کارانه پرداخت کند و در بیمارستان های دیگری در زیر مجموعه ی جنابعالی مبالغی چندین برابر،  آن هم مطابق با میزان کارکرد دستیاران پرداخت شود؟ مسلم است که پرداختی چندین برابری دستیاران در بیمارستان های مذکور، از سهم سایر پرسنل بیمارستان کسر نمی شود که دستیاران از لحاظ حقوقی و تشیلاتی ضعیف ترین قشر در هر بیمارستان محسوب می شوند. مسلما منابع مالی مشخصی برای این پرداختی وجود دارد با فرمول های مشخص و ثابت. منابعی که حاصل کارکرد دستیاران است در بیمارستان هایی نظیر بیمارستان امام چگونه هزینه می شوند؟ این حجم از تبعیض در پرداخت ها در قالب کدامین نظم قابل توجیه است؟

صریح تر سخن بگوییم، گویی هیچ قانون، فرمول و رویه ی مشخصی در پرداخت کارانه ها وجود ندارد و هر بیمارستان بنا بر ملاحظات مدیریتی تصمیم به پرداخت کارانه دستیاران می کند. مبرهن است که منبع این پرداختی ها و فرمول محاسبه ی کارانه ی هر دستیار، نمی تواند از دانشگاهی به دانشگاهی دیگر و از بیمارستانی به بیمارستان دیگر این قدر متفاوت باشد. در آخرین جلسه ی شورای دستیاری دانشگاه علوم پزشکی تهران که با حضور جنابعالی و معاون محترم پشتیبانی دانشگاه برقرار شد، ایشان به صراحت از وجود چنین رویه ای شگفت زده شدند و آمارهای ارائه کردند که تایید کننده ی صحبت های اینجانبان بود.

لذا استدعا داریم در اسرع وقت نسبت به شفاف سازی روند پرداخت کارانه ها، منابع مالی این پرداخت ها و فرمول مشخص محاسبه ی کارانه ی نهایی هر دستیار در مجوعه ی تحت مدیریتی خود اظهار نظر فرموده و ابهامات را برطرف نمایید.

شورای نمایندگان دستیاران دانشگاه علوم پزشکی تهران

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7