دیده بان سلامت نظام سلامت

اعلام امار قابل توجه تولد کودکان بی هویت از سوی استاندار تهران

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،نخستین کارگروه تخصصی زنان و خانواده با محوریت ساماندهی کودکان بی‌هویت در بدو تولد با حضور محمد حسین مقیمی استاندار تهران، فریبا نظری پور مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده و نمایندگانی از دانشگاه های علوم پزشکی و سازمانهای مرتبط در استانداری تهران برگزار شد.

در این کارگروه محمد حسین مقیمی استاندار تهران اظهار کرد: تعدادی از کودکانی که در کشور متولد می شوند به دلیل عدم حضور پدر و مادر آنها شناسنامه ای نداشتند که با اقداماتی که آغاز شده است، این مشکل حل شد.
وی افزود: اگر کارت ملی مادر نوزاد در بیمارستان دریافت شده باشد بر اساس هویت مادر می توان شناسنامه صادر کرد اما گاهی کارت ملی مادر هم وجود ندارد و شناسنامه بدون ذکر نام اولیا صادر می شود.
در این کارگروه استاندار تهران پیشنهادی برای تشکیل کمیته ای در استان تهران برای پیگیری و نظارت بر امور این گونه کودکان ارائه شد و این پیشنهاد به اتفاق آرای اعضای حاضر در این نشست، تصویب شد.
در ادامه این کارگروه نماینده دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ماهانه در تمام بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی ایران صد کودک بدون هویت متولد می شود و چون هزینه ای از آنها دریافت نمی شود بار مالی آنها بر دوش بیمارستان است.
نماینده سازمان ثبت احوال در این کارگروه با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای صدور شناسنامه برای اطفال بدون هویت معرفی شده توسط بهزیستی نداریم، گفت: چون برخی از این کودکان از اتباع خارجی هستند نمی توانیم برای آنها شناسنامه صادر کنیم و مشکل ما اینجاست.
نماینده معاونت اجتماعی استانداری تهران نیز بیان داشت: بحران هویت در تهران مشکل ماست، حداقل می توانیم شناسنامه را به نام مادر صادر کنیم اما بین دادسراها و بیمارستانها فاصله ای در این موضوع وجود دارد.
نماینده دانشگاه شهید بهشتی در ادامه این کارگروه خاطر نشان کرد: ۸۵ درصد کودکان بدون هویت اتباع خارجی هستند اما ۱۵ درصد کودکان ایرانی با تقویت مددکاری اجتماعی و اصلاح قوانین می توانند به خانواده ها سپرده شوند. اگر این کودکان در خانواده نگهداری شوند بسیار بهتر از پرورش یافتن در بهزیستی است.
نماینده یک سمن در منطقه ۱۶ تهران نیز عنوان کرد: ۱۲۰ کودک را می شناسم که حاصل ازدواج غیرقانونی و ثبت نشده مادر ایرانی با مردی از اتباع هستند که باید برای آنها چاره اندیشی کرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7