نظام سلامت

رییس انستیتو پاستور ایران: چندین شرکت در کشور اقدام به تولید آزمایشگاهی واکسن HPV کرده‌اند

رییس انستیتو پاستور ایران گفت: با توجه به وجود دانش فنی کافی، چندین شرکت در کشور اقدام به تولید آزمایشگاهی واکسن HPV (زگیل تناسلی) کرده‌اند اما هنوز وارد تولید انبوه و صنعتی این واکسن نشده‌اند.

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر علیرضا بیگلری اظهارکرد: واکسن HPV پس از تولید آزمایشگاهی باید بتواند با رعایت ضوابط ، مطالعات حیوانی را انجام دهد و کارآزمایی‌های بالینی روی نمونه‌های انسان باید انجام شود که این بررسی‌ها مستلزم طی فرآینده زمانی یک تا دو ساله است.

وی تصریح کرد: وجود دانش فنی تولید واکسن در کشور و چندین شرکت تولید کننده می‌تواند تضمین کند که با فرآورده‌های اولیه یکی از این مجموعه‌ها می توان به تولید انبوه و صنعتی واکسن HPV در کشور در آینده‌ای نزدیک امیدوار بود.

رییس انستیتو پاستور ایران در خصوص اعتبار مورد نیاز برای ساخت واکسن HPV گفت: برای مرحله تولید انبوه واکسن باید زیرساخت‌ها، فضاها و تجهیزات مورد نیاز فراهم شود.

بیگلری افزود: اعتبارات مورد نیاز تولید واکسن با محاسبات دقیق تعیین می‌شود اما برای ساخت زیرساخت‌ها یک عدد پایه وجود دارد که برای تولید واکسن‌های مختلف، متفاوت است و برای واکسن‌های معمول بیشتر از ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان نیاز است.

وی در خصوص محل تامین اعتبار برای ساخت واکسن HPV گفت: دولت و مجلس برای ساخت واکسن‌های با اولویت بالا مانند روتاویروس و پنوموک، اعتبارات مورد نیاز را تامین می‌کند اما این بدان معنی نیست که به واکسن HPV نیاز نداریم.

رییس انستیتو پاستور ایران تاکید کرد: با توجه به قیمت و فناوری این واکسن بهتر است که به ساخت آن در کشور بپردازیم چون هر واکسنی که ساخته می‌شود، گامی برای تولید واکسن‌های بعدی و ارتقای فناوری‌های این حوزه است.

بیگلری با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ها اگر اعلام آمادگی کنند زمینه بسیار خوبی در مشارکت عمومی برای تامین واکسن‌های کشور ایجاد می‌شود،گفت: اگر قرار بود سال‌ها صبر کنیم تا اعتبارات دولت برای ساخت واکسن HPV تامین شود، ورود و کمک سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌ها مسلما سرعت ارتقای صنعت واکسن سازی در کشور را افزایش می‌دهد.

وی تصریح کرد: تولید واکسن‌ها در داخل کشور منافع و مزیت‌های بسیار مهمی مانند ارتقای صنعت واکسن‌سازی، ورود کشور به بازارهای بین المللی همچنین کاهش هزینه‌های خرید واکسن را به همراه دارد. به شکوفایی اقتصاد مقاومتی نیز کمک زیادی می‌کند بنابراین قیمت واکسن HPV تولید شده در کشور بسیار پایین‌تر است و با قیمت وارداتی آن قابل مقایسه نیست.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7