دانشجویان سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

موافقان و مخالفان طرح تغییر سهمیه ایثارگران، چه گفتند؟

به گزارش  به گزارش صدای پزشکان و به نقل از خبرگزاری خانه ملت، مهرداد بائوج لاهوتی در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۲۹ خرداد) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با اصلاح طرح سهمیه ایثارگران در کنکور گفت: هدف طراحان این طرح حذف عبارت بالای ۲۵ درصد بود تا از این طریق همه ایثارگران با یکدیگر رقابت علمی داشته باشند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه در خصوص سهمیه ایثارگران مطالبی مطرح شده بود و اصلاح کمیسیون آموزش تغییر چندانی در آن ایجاد نکرد و فقط حد نصاب برخورداری را از ۷۰ به ۸۰ تبدیل کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خاطرنشان کرد: اگرچه باید اولویت به ایثارگران داده شود اما قرار نیست کسی که استعداد ندارد، پزشک، داروساز و غیره شود؛ همه جامعه ایثارگران باید از این سهمیه استفاده کنند.

براساس این گزارش غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در مخالفت با اصلاح سهمیه ایثارگران گفت: زمان مطرح کردن این موضوع بدسلیقگی بود چرا که هفته آینده کنکور سراسری برگزار می شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: سهمیه رزمندگان مطابق تائید حضرت امام (ره) ۴۰ درصد بود که به مرور به ۲۵ درصد کاهش یافت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهار کرد: این طرح محدود کننده سهمیه ایثارگران در دانشگاه است؛ در صورتیکه اگر فرزند شهید با سهمیه فرزند جانباز ۵ درصد یکی شود عدالت برقرار نمی شود، ایثارگری که بیشتر صدمه دیده باید خدمت بیشتری دریافت کند.

وی تصریح کرد: برای اعمال سهمیه ایثارگران ظرفیت مازاد در دانشگاه‌ها در نظر گرفته می شود؛ سهمیه یعنی جبران فرصتی که از ایثارگران گرفته شده است.

در ادامه احمد بیگدلی در مخالفت با این موضوع گفت: نمی توان جانباز ۷۰ درصد را با جانباز ۵ درصد یکی دانست؛ فرزندان این افراد نیز شرایط متفاوتی با یکدیگر دارند؛ زمان طرح این اصلاح درست نبود چرا که در هفته آینده کنکور برگزار می شود.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی افزود: امام فرمودند خدمت رسانی به فرزندان شهدا و ایثارگران خدمت اضافی نیست

✅ موافقان چه گفتند؟

اصغر سلیمی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه ۲۹ خرداد) مجلس شورای اسلامی در موافقت با طرح یک فوریتی اصلاح بند (الف) ماده ( ۹۰) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه درخصوص سهمیه جانبازان در کنکور گفت: سهمیه رزمندگان در گذشته یعنی در سال ۶۸ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شد، اما در آن قانون، جانبازان و آزادگان همه از یک سهمیه برخوردار بودند، بنابراین ۷۵ درصد برای رشته های غیرپزشکی و ۸۰ درصد نمره آخر فرد برای رشته های پزشکی در نظر گرفته می شد.

نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی افزود: نمی توان برای جانبازان در اعمال سهمیه در کنکور تفاوت قائل شد، این یک نوع بی عدالتی بوده و تفاوتی میان جانبازان و ایثارگران وجود ندارد، بنابراین لازم است نمایندگان با اصلاح این مسئله عدالت را درخصوص اعمال سهمیه برای ایثارگران در کنکور اعمال کنند.

همچنین حسن نوروزی نیز در موافقت با این طرح گفت: بررسی این مسئله در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفت و تصمیم گیری هایی با حضور اکثریت نمایندگان در کمیسیون تلفیق بودجه انجام شد، اما مشکلی در طرح موضوع در صحن علنی مجلس به وجود آمد که سبب شد طرح اصلاحیه فعلی توسط برخی از نمایندگان تدوین شود. به طور قطع هیچ تفاوتی در دانشگاه ها در اعمال سهمیه ایثارگران و جانبازان نباید وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: طبق قانون برنامه ششم توسعه، مقرر شد ۲۵ درصد برای همه فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران سهمیه در نظر گرفته شود، بنابراین آنچه که در زمان بررسی برنامه ششم مورد توجه قرار گرفت، در حال حاضر باید اصلاح شود.

گفتنی است مصطفی کواکبیان نیز به عنوان موافق گفت: اینکه باید بین افرادی که در جبهه ها جهاد کرده و افرادی که در میدان جنگ نبودند، تفاوتی وجود داشته باشد، شکی نیست، اما نباید در مورد رزمندگان خط کشی در اعمال سهمیه در کنکور قائل شد. زمانی فردی ۲۵ درصد جانباز بوده و از همه امکانات برخوردار می شود، اما در شرایطی فردی ۲۴ درصد جانباز بوده و بخاطر یک درصد نمی تواند از این سهمیه استفاده کند، لذا این یک بی عدالتی است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید سهمیه ها توسعه پیدا کرده و شامل همه آحاد جانبازان شود، این در حالی است که در برنامه ششم این مسئله به شکل دیگری خوانده شد.

? آخرین اخبار سهمیه ها را از رزیدنتگرام پیگیری نمایید ??

https://t.me/joinchat/AAAAAEOxEb3sgxuugEJxZA

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
2 نظرات
قدیمی ترین نظر
جدیدترین نظر نظر با بالاترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
آرمین
آرمین
6 سال قبل

تبریک میگم به دوستان سهمیه ای ، خوب جایی به دنیا اومدید

سینا
سینا
6 سال قبل
Reply to  آرمین

یعنی دیگه کلا یکی که نمره ۳۰۰ داره میاد جای نمره ۴۵۰ !!! با این شرایط برای اسفند امسال نخونیم سنگینتریم!! باید ۵۰۰ بزنی که مطمئن شی یه چیز خوب قبول میشی!!! متاسفم واسه این همه مسخره بازی که فقط تو این مملکت … پیدا میشه! اینم از نماینده ها!! نصف بیشترشون ایثارگرن،معلومه نتیجه چی میشه!!!

Powered by Themes24x7