نظام سلامت

معاون وزیر بهداشت: تمرکز دور جدید طرح تحول نظام سلامت بر ارتقای کیفیت خدمات و اصلاح فرایندهای بالینی

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در حاشیه برگزاری نشست روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور، اظهار داشت: در راستای اهداف طرح تحول نظام سلامت، یکی از نشست های استانداردسازی خدمات بالینی و اصلاح فرآیندها با حضور روسای دانشگاه های کلان منطقه پنج کشور، برگزار شد.

رییسی با بیان این که این نشست در تداوم سلسله جلسات استانداردسازی و اصلاح فرایندها برای ارتقای کیفیت خدمات بالینی مورد نظر در بیمارستان ها که با دستور وزیر بهداشت تشکیل شده، تصریح کرد: هدف اصلی و کلی این است که علاوه بر اینکه خدمات به طور مطلوب و با کیفیت ارائه شود، در راستای ارتقای کیفیت خدمات‌رسانی، به اقتصاد سلامت و کنترل و مدیریت هزینه‌ها در بیمارستان‌ها تیز توجه داشته باشیم.

نماینده وزیر بهداشت در کلان منطقه پنج کشور، گفت: کل منطقه پنج در این زمینه پیشرفت خوبی داشته و روسای دانشگاه ها و دانشکده های این منطقه به خوبی این مساله را درک کرده اند و با برنامه‌ریزی، آن را در دانشگاه های منطقه پنج به اجرا درآورده‌اند. همچنین روسای بیمارستان ها، مدیران آموزش و مدیران گروه ها برای ارتقا و اصلاح فرایندها اقدامات خوبی داشته اند.

وی با اشاره به گزارش های خوبی که در زمینه مدیریت هزینه ها به ویژه از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست ارائه شد، افزود: تجربیات دانشگاه ها به اشتراک گذاشته می شود و بسیاری از این تجربیات کاربردی بوده و در سطح کشور استفاده می شود.

رییسی با اشاره به شرایط جغرافیایی منطقه و امکاناتی که در جنوب کشور وجود دارد، تاکید کرد: با توجه به اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از دانشگاه های مرجع کشور است و باید تمهیداتی اندیشیده شود تا ضمن ارتقای کیفیت خدمات، در بحث مدیریت هزینه‌ها و ارائه خدمت بهتر به مردم، برنامه‌های منسجمی اجرا کنیم و شاهد افزایش و ارتقای روزافزون کیفیت خدمات باشیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، در ادامه به سه راهکار در این زمینه اشاره کرد و گفت: نخست راهکارهایی که در سطح یک دانشگاه اجرا می شود و ویژه خود دانشگاه است و با توجه به شرایط خاص هر دانشگاه قابلیت اجرا دارد؛ این راهکارها در سطوح تصمیم گیری به خود هیات رییسه دانشگاه مرتبط است که می توانند در مورد اجرای آنها تصمیم گیری کنند؛ یک سری از تصمیمات مانند انتقال بیمار بین استان های منطقه، با توجه به ارتباطات موجود صورت می گیرد و به سطح منطقه محدود است؛ دسته سوم راهکارها در سطح کشور قابل تعمیم است که بعضی از آنها صرفا به اطلاع‌رسانی و به اشتراک گذاشتن تجربیات نیاز دارد، اما یک سری پیشنهادات به تصمیم‌گیری در سطوح بالاتر کشور مانند شورای‌عالی بیمه، وزارت بهداشت و گاهی تصمیم‌گیری در دولت یا تصویب در مجلس شورای اسلامی، نیاز دارد.

بنابر اعلام وبدا، رییسی، هدف اصلی برگزاری این جلسات و ماموریتی که وزیر بهداشت به همه کلان منطقه ها داده است را اصلاح فرایند خدمات بالینی و خدمات سلامت و ارتقای کیفیت خدمات عنوان کرد و یادآور شد: باید به گونه ای عمل کنیم که از خدمات اضافی پرهیز کرده و بیشتر بر روی خدماتی که باید با توجه به نوع بیماری با کیفیت بالاتری ارائه کنیم، تاکید شود تا برای استانداردسازی ارائه خدمات تلاش کنیم و خروجی این نشست ها منجر به ارتقای کیفیت خدمات به بیماران شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست با ارائه گزارشی در زمینه اجرای طرح تحول سلامت و کنترل و کاهش هزینه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بر تلاش بیشتر برای بهبود و ارتقای کیفیت خدمات، تاکید کرد.

دکتر علی بهادر، گفت: باید در این جلسات با بررسی مسایل مختلف و همفکری و استفاده از تجربیات دانشگاه های کلان منطقه پنج کشور، از چالش های موجود عبور کنیم و خدماتی مناسب و با کیفیت به مردم ارائه شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7