سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

مشکلات بیمارستانی در شرق تهران

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از ایسنا، دکتر محمد آقاجانی درمراسم افتتاح مرکز “تکامل جامع کودکان همایون” با بیان اینکه دو قراداد فاینانس برای احداث دو بیمارستان ۱۰۰۰ تخت خوابی در منطقه شرق تهران وجود دارد، گفت: یکی از زمین‌ها  از طرف شهردار منطقه ۸ پیشنهاد شده که ما به طور جدی پیگیر آن هستیم، اما اگر در این منطقه زمین مناسب ارایه شود این آمادگی برای احداث بیمارستان وجود دارد.

وی همچنین با بیان اینکه توسعه پایدار کشور در گرو کودکان سالم است، گفت: کودکان سالم هستند که آینده کشور را تضمین می‌کنند و اینگونه مراکز نیز در همین راستا بهره‌برداری می‌شوند.

آقاجانی ضمن تشکر از مساعدت‌های وزارت بهداشت و خیرین در این مسیر، عنوان کرد: در صورت صلاحدید، دانشگاه علوم پزشکی می‌تواند حمایت‌های لازم را برای راه‌اندازی مراکز مشابه در سایر دانشگاه‌ها به عمل آورد.

همچنین دکتر عرشی – معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این مراسم ضمن تشریح بخش‌های مختلف این مرکز درمانی، تصریح کرد: مرکز تکامل جامع کودکان همایون توسط گروه اطفال و برخی از اعضای هیات علمی دانشگاه اداره می‌شود. همچنین کلینیک پزشک خانواده این مرکز از مرداد ماه نسبت به پذیرش بیمار و رزیدنت اقدام می‌کند.

وی با بیان اینکه ساختمان این مرکز توسط  خیر”کبری همایون” حدود ۶۰ سال پیش وقف شده است، گفت: از برکات طرح تحول سلامت بازسازی و تعمیرات و تجهیز کامل این مرکز بوده است.

عرشی همچنین با اشاره به عملکرد حوزه بهداشت دانشگاه طی دو سال اخیر، عنوان کرد: بیشترین جمعیت تحت پوشش یعنی حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار مربوط به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. بر اساس اطلاعات سامانه سیب وزارت بهداشت، دانشگاه شهید بهشتی از مهر ۹۶ تا خرداد ۹۷ حدود ۶۶ میلیون خدمت بهداشتی ارایه کرده که این میزان خدمت را با ۳هزار کاربر ارایه کرده است.

وی ادامه داد: بر اساس خدمات ارایه شده به نسبت پرسنل، راندمان کاری ما ۲ برابر میانگین کشوری بوده است. همچنین در خصوص میانگین خدمات روزانه جزو اولین‌ها در کشور بوده‌ایم؛ به گونه‌ای که روزانه متوسط ۱۶۱ هزار و ۵۶۳ خدمت ارایه کرده‌ایم. پیک خدمات ارایه شده در مرداد ۹۶ بوده است.
همچنین بر اساس آمار راستی آزمایی خدمات وزارت بهداشت، رضایت دریافت خدمات ارایه شده ما ۹۶ درصد بوده است و میانگین کشوری نیز همین بوده با این تفاوت که روند ارایه خدمات ما روندی صعودی بوده است؛ درحالیکه در سایر دانشگاه‌ها این گونه نبوده است. همچنین ما این خدمات را با ۳هزار کاربر ارایه کردیم در حالیکه مثلا دانشگاه شیراز این میزان خدمات را با ۹ هزار کاربر و میانگین سایر دانشگاه‌ها نیز حدود ۶ هزار کاربر بوده است.

عرشی همچنین با تشکر از ریاست دانشگاه و حمایت وی از حوزه بهداشت، اظهار کرد: سال ۹۶ اولین سالی بود که حوزه بهداشت ردیف متمرکز خود را به صورت ۱۰۰ درصدی دریافت کرد.

همچنین دکتر اهدایی‌وند – مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هدف از افتتاح این مرکز را ارتقای سطح تکامل کودکان طبیعی، غربالگری و تشخیص زودهنگام اختلالات تکاملی عنوان کرد و گفت: شروع به موقع درمان و مداخله جهت جلوگیری از افت سطح تکاملی کودکان در معرض خطر یا دچار تاخیر تکاملی، تشخیص قطعی و پیشگیری از افزایش شدت مشکل و ارتقای توان تطابق و سازگاری، حمایت از خانواده کودکان دارای اختلال تکامل حرکتی، ذهنی، ارتباطی، رفتاری و اجتماعی یا مداخله به هنگام، توانبخشی به موقع مطابق با حدود اختیارات تعیین شده در آیین نامه مرکز تکامل و ارایه  خدمات تخصصی به صورت کامل به مراجعین در یک محل به منظور جلوگیری از سردرگمی و اتلاف وقت، برخی از اهداف راه‌اندازی این مرکز بوده است.

وی افزود: واحدهای ارایه خدمات این مرکز شامل کلینیک تخصصی (نورولوژی-اطفال)، سنجش تکامل کودکان با تست تکاملی تشخیصی بیلی، گفتاردرمانی، کاردرمانی جسمی، کاردرمانی ذهنی، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، مشاوره روانشناسی و مشاوره تغذیه می‌شود.

همچنین دکتر ترکمن نژاد – رییس مرکز بهداشت شمال تهران با ابیان اینکه این حوزه به ۴ منطقه شهرداری تهران خدمات می دهد، اظهار کرد: حدود ۲ میلیون نفر جمعیت در این حوزه خدمت می‌گیرند. همچنین ۲۱ مرکز خدمات جامع سلامت، ۵ مرکز برونسپاری و ۷۸ پایگاه سلامت در مرکز بهداشت شمال تهران وجود دارد. بر این اساس تا کنون یک میلیون پرونده الکترونیک سلامت در این حوزه تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه تا پیش از طرح تحول سلامت تنها ۲۵ درصد این مناطق تحت پوشش خدمات سلامت قرار داشتند، گفت: با اعتبارات طرح تحول تقریبا تمام مراکز این حوزه در سال ۹۴ بازسازی شد که این مرکز نیز در همان دوره بازسازی و تعمیر شد.

به گزارش ایسنا، “مرکز تکامل جامع کودکان همایون” دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی امروز با حضور معاونت‌های بهداشت و درمان وزارت بهداشت، شهردار منطقه ۸، ریاست و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و جمعی از خیرین کشور در شرق تهران به بهره‌برداری رسید.

شهردار منطقه ۸ تهران:
پروانه تاسیس مرکز درمانی در منطقه ۸ را رایگان صادر میکنیم

همچنین مهندس نوری – شهردار منطقه ۸ تهران در این مراسم با بیان اینکه ایجاد مراکز درمانی در منطقه ۸ با ۷۳ درصد پهنه مسکونی یک ضرورت است، گفت: حدود ۱۵۰ هزار خانوار در این منطقه زندگی می کنند که اهمیت این مساله را دو چندان می کند.
به گزارش ایسنا، نوری در این مراسم با اشاره به آمار استخراج شده درباره منطقه ۸ شهرداری تهران، اظهار کرد: این آمار بر اساس ۳ یا ۴ رفرنس، آخرین سرشماری مرکز آمار، نظرسنجی خود شهرداری، ناجا و چند منبع دیگر تهیه شده است. منطقه ۸ به لحاظ جمعیت در تهران رتبه ۷  را دارد، یعنی جزو متراکمترین مناطق شهر تهران و با جمعیت پذیری بالا و پایداری جمعیتی است.

وی با بیان اینکه ۶۵ درصد جمعیت ساکن منطقه ۸، متولد تهران هستند، گفت: این آمار تنها مختص این منطقه است و این به معنای آن است که کشش منطقه ای و تعلقات منطقه ای بسیار بالاست و مفاهیم محله ای و منطقه ای معنا دارد و این برای ما یک فرصت است.

وی با اشاره به برخی از نتایج باورنکردنی این نظرسنجی، گفت: مردم منطقه ۸ بیشترین احساس امنیت را دارند؛ چراکه کمترین نزاع و درگیری محله ای را دارا هستند. تنها مساله این است که در برخی محله ها مساله توزیع مواد مخدر وجود دارد.

شهردار منطقه ۸ با بیان اینکه مردم این منطقه عمدتا آرام و در سطح اقتصادی متوسط به بالا هستند، گفت: این محله جزو یکی از ۲ یا ۳ محله امن تهران است. با این حال از لحاظ سرانه درمان در سطوح مختلف در شرق و شمال و جنوب شرق در سطح پایینی قرار دارند.

وی با بیان اینکه در این منطقه مرکز درمانی جامع و بیمارستان نداریم، گفت: این درحالست که بر اساس آخرین آمارهای لرزه نگاری وضعیت نگران کنندهای داریم.

نوری در پایان با بیان اینکه ما برای احداث مراکز درمانی همکاری زیادی خواهیم کرد، گفت: صدور پروانه تاسیس مراکز درمانی با شهرداری است که هزینه آن کمتر از ۱۰ میلیارد نیست. در این رابطه من خودم امضا و تضمین میکنم که این مساله رایگان انجام شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7