دانش آموختگان دستیاران تخصصی

داوطلبان آزمون دستیاری خواستار عدم اعمال سهمیه ها در همه آزمون ها به یک شکل شدند

جمعی از داوطلبان دستیاری دندانپزشکی و پزشکی در اعتراض به اعمال سهمیه ۵ درصدی آزمون‌ها مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.

به گزارش صدای پزشکان سمیرا واحدی نماینده داوطلبان تجمع کننده در گفت‌وگو با ایسنا، اظهارکرد: اعتراض ما به بند الف ماده ۹۰ قانون ششم توسعه است که بر اساس آن، جدای از ۲۵ درصد سهمیه ایثارگران که در گذشته نیز اعمال می‌شد، ۵ درصد سهمیه نیز به رزمندگانی که سابقه شش ماه حضور در جبهه دارند، تعلق می‌گیرد، در واقع اصل موضوع اعتراض ما به تبصره این قانون است؛ چرا که در گذشته سهمیه ۲۵ درصدی مربوط به رزمندگان بالای ۲۵ درصد بود و به دلیل اینکه این افراد در سنین بالاتری بودند، عملا مشکل‌ساز نبود و سهمیه‌ها پر نمی‌شد و به افراد آزاد تعلق می‌گرفت. اما در حال حاضر به دلیل اینکه سهمیه پنج درصدی به سهمیه‌های قبلی اضافه شده است و فرزندان جانبازان و ایثارگران زیر ۲۵ درصد را نیز در برمی‌گیرد که نسل جوان و بیشتری را تشکیل می‌دهند و این برای سهمیه‌های آزاد مشکل‌آفرین شده است.

واحدی در ادامه اظهارکرد: متاسفانه در قانون هیچ افتراقی بین کنکور سراسری و مقاطع کارشناسی و کاردانی با رشته‌های تخصصی و فوق‌تخصصی قائل نشده است و همچنین تفاوت رشته‌هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی که با جان و سلامت مردم در ارتباط هستند، در نظر گرفته نشده است.

وی با اشاره به اینکه در نظر گرفتن حدنصاب‌ها و بالا بردن حدنصاب تاثیری در اصل موضوع سهمیه‌ها نخواهد داشت، گفت: آزمون‌های دستیاری، آزمون‌های فوق‌العاده رقابتی هستند و حتی یک سوال می‌تواند شهری که داوطلب در آن قبول می‌شود را تغییر دهد.

این داوطلب آزمون دستیاری ادامه داد: در حال حاضر حدنصاب لازم برای افراد سهمیه‌ای ۷۰ درصد است و براساس تبصره اصلاحی قرار است این میزان به ۸۰ درصد برای رشته‌های غیر پزشکی و ۸۵ درصد برای رشته‌های پزشکی برسد، اما این ۸۵ درصد نیز ۱۴۰۰ نفر را در رتبه‌ها جابجا می‌کند، بنابراین اجرایی شدن این قانون به هیچ وجه عادلانه نیست.

نماینده تجمع کنندگان مقابل وزارت بهداشت در ادامه اظهارکرد: در آزمون‌های علوم پزشکی حدود ۳۰ درصد سهمیه مناطق محروم و همچنین سهمیه‌ استعدادهای درخشان نیز در نظر گرفته شده که در آزمون‌های وزارت علوم چنین سهمیه‌هایی وجود ندارد و در نهایت با احتساب همه سهمیه‌ها در نهایت چیزی حدود ۳۵ درصد ظرفیت برای داوطلبان آزاد در آزمون‌های علوم پزشکی باقی می‌ماند و این موضوع ظلم بزرگی به شرکت کنندگان در این آزمون‌ها است که قرار است جمعیت متخصصان آینده که با جان و سلامت مردم در تماس هستند را تشکیل بدهند.

این داوطلب آزمون دستیاری اظهار کرد: ما در ابتدا ماده اصلاحی را پیشنهاد دادیم که هیچ کدام از نمایندگان مجلس قبول نکردند آن را پیشنهاد دهند و مجددا درخواست ملاقات با اعضای کمیسیون آموزش را داشتیم که این مساله نیز محقق نشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر  علت تجمع مقابل وزارت بهداشت و درخواست ما از وزیر بهداشت این است که لایحه‌ای را برای اضافه کردن تبصره‌ای در قانون پیشنهاد دهد که حداقل مقاطع کاردانی و کارشناسی از آزمون‌های تخصصی و فوق‌تخصصی جدا شوند و سهمیه بندی در همه آزمون‌ها با یک روش صورت نگیرد.

گفتنی است، در پی تصویب قانون اعمال سهمیه ۵ درصدی به خانواده‌های ایثارگران و جانبازان، از سال ۹۶ تجمعات متعددی در تهران مقابل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مجلس شورای اسلامی و همچنین تجمعاتی در دیگر شهرهای کشور از سوی داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی و دستیاری دندانپزشکی صورت گرفته است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت نیز پیش از این در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرده بود این قانون مصوبه مجلس است و وزارت بهداشت تابع اجرای قانون خواهد بود و البته توضیحاتی را در این زمینه به کمیسیون آموزش مجلس ارائه داده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7