صنفی

دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خطاب به وزیر: رفتار دکتر برزیگر توهین آمیز بود

صدای پزشکان: چند ساعت قبل نامه ای به دستمان رسیده است از یکی از همکاران با محتوای:
«باسلام و خسته نباشید خدمت همکاران محترم و با تشکر از ایده ی بسیار جالب راه اندازی سایت مدویس در راستای اهداف سایت که اطلاع رسانی و پیگیری مطالبات دانشجویان پزشکی و پزشکان است، خواهشمندم خبر نامه ی اعتراضی کارورزان دانشگاه علوم پزشکی گیلان به وزیر بهداشت جهت پیگیری افزایش حقوق این قشر (۲۳۰ هزار تومان) که با بی توجهی ریاست و مسئولین این دانشگاه علی رغم نامه نگاری های بسیار همراه بوده است را در سایت خود به انتشار برسانید.»
با توجه به این که یکی از رسالت های ما انعکاس صدای پزشکان و دانشجویان پزشکی سراسر کشور است؛ انعکاس این خبر را وظیفه خود دانسته و امیدواریم با انتشار و پیگیری این خبر مطالبات و خواسته های همکارانمان در دانشگاه علوم پزشکی گیلان اجرا شود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از گیلان آنلاین دانشجویان پزشکی دوره کارورزی دانشگاه علوم پزشکی گیلان طی نامه ای بی سابقه به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از عدم توجه رییس این دانشگاه به درخواست های مکرر در خصوص افزایش حقوق دوره کارورزی انتقاد کرده و خواستار مداخله مستقیم وزیر بهداشت در این خصوص شدند. درخواست افزایش حقوق دوره اینترنی از سال ۱۳۹۲ آغاز شد و تاکنون چندین نوبت پیگیری شد اما در هر نویت علیرغم وعده های رییس دانشگاه، محقق نشد. در حالی که طی یک سال اخیر کارانه و اضافه کار مدیران دانشگاه چندین برابر شده و دریافتی های برخی از مدیران دانشگاه بیش از ۵ میلیون تومان است، حقوق دانشجویان دوره اینترنی که شبانه روز در بیمارستان ها در تلاش هستند حدود دویست هزار تومان است! به نظر می رسد علت برکناری مدیران مالی و بودجه دانشگاه به دستور مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت به علت برخی مشکلات موجود در معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی دانشگاه بوده است. به دنبال مکاتبات مکرر دانشجویان پزشکی با دکتر برزیگر و عدم تحقق وعده های وی علیرغم افزایش بودجه بی سابقه بهداشت و درمان، بیش از صد دانشجوی پزشکی گیلان طی نامه ای بی سابقه به وزیر بهداشت، از عملکرد دکتر برزیگر رییس دانشگاه علوم پزشکی انتقاد کردند. متن این نامه بدین شرح است:

بسمه تعالی
ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی گیلان؛ جناب آقای پروفسور برزیگر ضمن عرض سلام و تبریک سال نو و آرزوی توفیق روزافزون برای شما، پیرو مکاتبات و مذاکرات شفاهی قبلی با جنابعالی مبنی بر افزایش حقوق کارورزان پزشکی که از دانشجویان ورودی ۸۶ شروع شده بود بعد از تصدی ریاست دانشگاه توسط جنابعالی علی رغم امید های فراوان جهت افزایش حقوق کارورزان متاسفانه دستورات شما در این رابطه به هیچ وجه عملی نشد. آخرین مرحله پیگیری مربوط به بازدید شما از مورنینگ گروه داخلی در بیمارستان رازی بود که در آن ملاقات در خواست ما مجددا تکرار شد و از مسیری که شما برای پیگیری پیشنهاد فرمودید نیز اقدام شد ولی متاسفانه موثر واقع نشد. این عدم افزایش حقوق از چند سال گذشته در حالی است که نرخ رشد تورم در سال های گذشته بسیار زیاد بوده و همچنین با اجرای طرح تحول نظام سلامت ، بار کارورزان و سایر پرسنل زیادتر شده، از طرفی با توجه به تحقیق های به عمل آمده از دانشگاه های دیگر از قبیل تهران، گرگان، اردبیل، مشهد، ساری و … حقوق کارورزان آنها به مراتب بیشتر از حقوق کارورزان دانشگاه علوم پزشکی گیلان (که در حال حاضر تیپ یک نیز محسوب می شود) می باشد که مقایسه میزان حقوق کارورزان با آن دانشگا ها باعث کاهش بسیار شدید انگیزه ­ی آنها شده است. لذا حداقل انتظار ما این است که حقوقمان همتراز با سایر دانشگاه ها شود. بنابراین ما کارورزان ورودی ۸۷ و ۸۸ از جنابعالی خواهشمندیم تا با عنایت ویژه شخصاً مسئولیت رسیدگی به این موضوع را بر عهده گیرید و دستور فرمایید اقدامات لازم صورت پذیرد. همچنین استدعا داریم با توجه به افزایش اعتراضات دانشجویی، نتیجه تصمیم گیری های جنابعالی و زحمات همکارانتان برای جلوگیری از فوت وقت طی ۲ هفته به نماینده کارورزان ابلاغ شود. بدیهی است اگر تصمیم مثبتی در این زمینه اتخاذ نشود و پاسخ مناسبی به درخواست منطقی این قشر زحمتکش داده نشود، از مبادی و مسیرهای دیگر تا تحقق حقوق واقعی مان که به نظرمان در یک سال گذشته ضایع گشته، اقدام خواهد شد. پیشاپیش از همکاری شما کمال تشکر را داریم. با سپاس فراوان _ کارورزان ورودی ۸۷و۸۸

به گزارش گیلان آنلاین، در حال حاضر حقوق دانشجویان دوره کارورزی که علاوه بر حضور همه روزه در بیمارستان ها، ماهیانه ملزم به حدود ۱۰ شب کشیک نیز هستند حدود دویست هزار تومان و متاهلین حدود سیصدهزار تومان است در صورتی که در اغلب دانشگاه های کشور این رقم نزدیک به حقوق کارمندان است.

متن نامه اعتراضی دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خطاب به وزیر بهداشت

به گزارش گیلان آنلاین پس از انتشار این نامه اعتراضی در سایت مذکور روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گیلان جوابیه ای ارسال می نماید که در زیر مشاهده می کنید:

مدیریت محترم پایگاه خبری گیلان آنلاین با سلام و احترام؛
بازگشت به دو مطلب مندرج در آن پایگاه، روز سه شنبه مورخ ۸ اردیبهشت ۹۴ تحت عنوان “طومار اعتراضی دانشجویان پزشکی خطاب به دکتر برزیگر” و روز یکشنبه مورخ ۳ خرداد ۹۴ تحت عنوان “دانشجویان پزشکی خطاب به وزیر: رفتار دکتر برزیگر توهین آمیز بود+ متن نامه” خواهشمند است دستور فرمایید بر اساس قانون مطبوعات، نسبت به درج جوابیه زیر اقدام لازم بعمل آید. به گزارش مدیر آموزش معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، این دانشجویان مزایایی تحت عنوان حقوق دریافت نمی کنند بلکه بر اساس مصوبه هیئت امنا، از کمک هزینه تحصیلی برخوردار می باشند. آخرین مصوبه کمک هزینه کارورزان مربوط به سال ۱۳۹۰ می باشد که برای کارورزان مجرد ۲/۳۰۰/۰۰۰ ریال و برای کارورزان متاهل ۳/۲۰۰/۰۰۰ ریال از محل اعتبار مربوطه تعیین و پرداخت می گردد. بر این اساس دانشگاه علوم پزشکی گیلان پیشنهاد افزایش کمک هزینه مربوطه را به هیئت امنای وزارت بهداشت جهت تصویب در دور مشترک ارسال نموده است و در انتظار ابلاغ مصوبه از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد. شایان ذکر است وزیر محترم بهداشت در سفر اخیرشان به گیلان نیز قول مساعد دادند که در اولین فرصت در خصوص افزایش کمک هزینه تحصیلی کارورزان و رزیدنتها، مصوبه جدیدی را به دانشگاه ها ارسال خواهند نمود. دکتر علی علاسوند مدیر روابط عمومی و بین الملل دانشگاه ۱۳۹۴/۳/۳

متن جوابیه

همچنین در توضیحات گیلان آنلاین آمده است: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی در جوابیه فوق خبر از ارائه پیشنهاد افزایش کمک هزینه مربوطه به هیئت امنای وزارت بهداشت داده است در صورتی که اساساً وزارت بهداشت هیئت امناء ندارد و صرفاً مجموعه ای با عنوان “دبیرخانه هیأت امناء دانشگاه های علوم پزشکی” جهت نظارت بر مصوبات هیئت امناء های دانشگاه ها دارد و از آن جایی که مورد افزایش کمک هزینه کارورزان از موارد عام محسوب می شود صرفاً قبل از تصویب در هیئت امنای دانشگاه نیاز به هماهنگی با کارشناسان مربوطه در وزارت بهداشت دارد و مدت زمان پیگیری چنین مواردی و محقق شدن آن نیز ناچیز خواهد بود. از سویی بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی در طول چند سال اخیر چندین نوبت بعد از هماهنگی با دبیرخانه مربوطه در وزارت بهداشت، اقدام به تصویب افزایش کمک هزینه کارورزان در هیئت امنای دانشگاه نمودند و از سویی مجموع بودجه لازم جهت افزایش این کمک هزینه در مقایسه با هزینه های کلان دستگاه بهداشت و درمان استان بسیار ناچیز خواهد بود. در حالی که در طی یک سال و نیم اخیر دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بارها از رییس دانشگاه حضوراً و کتباً درخواست افزایش کمک هزینه داشتند و تاکنون به نتیجه نرسیدند کارانه ده ها تن از مدیران دانشگاه در این مدت افزایش صد تا سیصد درصدی داشت.

صدای پزشکان خبری مبنی بر افزایش حقوق کارورزان و دستیاران در بهمن ۹۳ منتشر کرده است که لینک آن را در زیر مشاهده می فرمایید:
حقوق رزیدنتی و اینترنی، افزایش در دانشگاهها اجرا شد

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خطاب به وزیر: رفتار دکتر برزیگر توهین آمیز بود"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
پدرام
Guest
وقتی عنوان را خواندم، تصور کردم اعتراض به رفتار عجیب استاد برزیگر در بازدید سرزده ی صبح جمعه هشتم خرداد بود. ایشان در کنار گوش دادن به صحبت های مردم، پرسنل و پزشکان، در مواردی برخورد های عجیبی انجام می دادند. چندین نوبت در مقابل بیماران و همراهانشان، با حالتی طلبکارانه از پزشکان و پرسنل سطح پایین، درباره کمبود های فنی بازخواست می نمودند که خود ایشان و مسئولین دولتی باید پاسخگوی آن می بودند، نه پرسشگرش! گویی برای دلخوش نمودن خلق، عوض کردن جای پرسشگر و پاسخگو، اشکالی ندارد. ایشان پزشکی باتجربه، با اخلاق و عالم هستند اما دو… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7