پزشکان عمومی نظام سلامت

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران:۴۰ هزار پزشک عمومی در رشته خود فعالیت نمی‌کنند

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری فارس، عباس کامیابی در نخستین نشست از مجموعه نشست‌های موضوعی نظام سلامت، اظهار داشت: برخی از دوستان و همکاران پزشک فضاهای بینابینی را به فضاهای عمومی بست می‌دهند و این مساله سبب شده که به سیاه‌نمایی در جامعه پزشکی دامن زده شود و گاهی در فضای مجازی موضوعاتی مطرح می‌شود که با واقعیت متفاوت بوده و نیاز است از طریق برگزاری سلسله نشست‌ها این واقعیت‌ها مطرح شود.

وی افزود: پزشکان عمومی نقش مهمی در سلامت داشته ولی به این قشر از جامعه در حوزه سلامت چندان توجه نشده است. از طرفی تخصص‌‌گرایی در کشور فعالیت پزشکان عمومی را محدود کرده و حیطه صلاحیت پزشکان عمومی در حال تهدید است.

کامیابی با بیان اینکه تکثر رشته‌های تخصصی و فوق‌تخصصی در کشور داریم عنوان کرد: در تشکیلات ستادی با محدودیت مواجه هستیم و از طرفی امروزه اقلام و داروها همچنین آزمایش‌هایی که یک پزشک عمومی می‌تواند تجویز کند در حال محدود شدن است.

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران  اعلام کرد: از ۸۰ هزار نفر پزشک عمومی ۴۰ هزار نفر از آنها به کارهای دیگر می‌پردازند و کار حرفه‌ای نمی‌کنند. این در حالی بوده که چرخه پرشتاب تربیت پزشک را شاهد هستیم. همچنین بسیاری از پزشکان عمومی برای تامین معیشت خود به سراغ موضوعات زیبایی،‌ترک اعتیاد و طب کار رفته که این مساله باید مدنظر قرار گیرد.

وی ضمن انتقاد از بخشنامه‌های محدود کننده گفت: برخی از سیاست‌ها با اجرا متفاوت بوده و رفع این مشکلات امری ضروری است.

کامیابی ضمن تشکر از دولت که بودجه سلامت را بدان توجه کرد، گفت: البته درمورد طرح تحول و اینکه درست عمل کرده ای خیر نقد وجود دارد.

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران با بیان اینکه قدرت خرید پزشکان عمومی به اندازه عموم مردم کاهش یافته است، گفت: پزشکان عمومی در مقایسه با سایر جامعه پزشکی نیز درآمد آنها طوری بوده که گاهی تا سه برابر اختلاف است و هیچ جای دنیا چنین نیست.

وی عنوان کرد: با اجرای طرح تحول اختلاف درآمد پزشکان متخصص و عمومی بیشتر شد و پزشکان عمومی در این زمینه نصیب و بهره‌ای نداشتند.

کامیابی یادآور شد: در حوزه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی نیز حضور نداریم و حتی سند توانمند سازی پزشکان عمومی تهیه شد ولی ما از آن بی‌بهره هستیم که امیدواریم اقدامات لازم و ضروری در این زمینه لحاظ شود و شاهد رفع مشکلات پزشکان عمومی باشیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران:۴۰ هزار پزشک عمومی در رشته خود فعالیت نمی‌کنند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
محمد
Guest
خواهش میکنم دروغ به خورد مردم ندید پزشک عمومی در صورتی در رشته خودش فعالیت نمی کنه که بتونه از جایی دیگه حقوق بالای ۲۰ تومن بگیره والا کی بدش میاد با کار در بیمارستان حقوق ۲۰ تومنی و ۱۵ تومنی(حقوق+کارانه) بگیره!!! یه عده پزشک هم هستن که در خیال واهی رفتن به خارج و زندگی فوق مرفه در تلاش برای اپلای هستن به اون عده عرض کنم هر جا بری مدرک رو قبول نمی کنن و باید ظرف بشوری برای امرار معاش. پس همین ایران بمون و از سفره چرب وزرات بهداشت و بیت المال بخور. اپلای واسه ما… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7