دانش آموختگان

عدم بررسی و تایید مدارک پزشکی عمومی صادرشده توسط دانشگاه های ایران از سوی امریکا

مریم عبداللهی:

به تازگی خبری منتشر شد مبنی بر اینکه موسسه ی امریکایی ECFMG (Educational Commission for Foreign Medical Graduates) اخیرا به دلایلی از بررسی و تایید مدارک افرادی که از موسسات و دانشگاه های ایران در رشته ی پزشکی فارغ التحصیل شده باشند خودداری می کند. لازم به ذکر است که این موسسه مسئولیت بررسی و تایید دانشنامه و ریزنمرات فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی که در دانشگاه های خارج از آمریکای شمالی تحصیل کرده اند و قصد ادامه ی تحصیل و ورود به دوره ی رزیدنتی (تخصص) در امریکا و کانادا را دارند برعهده دارد.
بعد از پیگیری ها و مکاتبات چند روزه با نهادهای مختلف از جمله ECFMG که در طی آن مشخص شد این سردرگمی و عدم اطلاع از جزئیات قانون جدید حتی در خود آن سازمان هم وجود دارد، نهایتا ECFMG طی انتشار متنی در وبسایت خود صحت این خبر را تایید کرد و دلیل آن را عدم امکان مکاتبه با موسسات ایرانی به دلیل تحریم های وضع شده علیه ایران توسط وزارت خزانه داری امریکا اعلام کرد.
این مطلب که با وجود استقرار تحریم های دولت امریکا از چندین سال قبل چرا حالا این مشکل در تایید مدارک فارغ التحصیلان ایرانی و مکاتبه با دانشگاه های ایران پیش آمده جای تعجب و سوال دارد. البته نکته ی امیدوارکننده در این میان این است که در بیانیه ی ECFMG و هم چنین MCC (Medical Council of Canada) ذکر شده که هر دو نهاد به دنبال یافتن راه های جایگزین جهت تایید مدارک ایرانیان هستند و از افرادی که تحت تاثیر این مشکل قرار گرفته اند معذرت خواهی شده و از آنها دعوت شده صبر و تحمل پیشه کنند تا این مشکل حل شود.
به هر صورت اجرای این قانون می تواند مظهری از تبعیض بر اساس ملیت افراد باشد و با قوانین دولت امریکا و کانادا در حوزه ی حقوق بشر منافات دارد. امید است که به زودی راه حلی مناسب جهت این مشکل پیدا شود تا فارغ التحصیلان و دانشجویانی که طبق برنامه ریزی های طولانی و با قبول سختی های بسیار این راه تصمیم به ادامه ی تحصیل و ورود به دوره های رزیدنتی در برترین مراکز علمی جهان را داشته اند از سردرگمی و اتلاف وقتی که این گونه قوانین تبعیض آمیز برایشان ایجاد کرده، رهایی پیدا کنند.
هم چنین جهت اعتراض به این وضعیت طوماری تهیه شده و در حال جمع آوری امضاست که در صورت تمایل می توانید آن را امضا کنید تا صدای پزشکان ایرانی رساتر به گوش ECFMG برسد و بررسی مدارک آنها همانند پزشکان دیگر کشورها و مثل گذشته انجام بگیرد.
لینک خبر در سایت ECFMG

لینک طومار

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

2 نظر برای مطلب "عدم بررسی و تایید مدارک پزشکی عمومی صادرشده توسط دانشگاه های ایران از سوی امریکا"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
شهرزاد
Guest

با سلام
خبر فوق”عدم بررسی و تأیید مدارک پزشکی عمومی صادر شده توسط دانشگاه های ایران از سوی امریکا”در مورد دندانپزشکان عمومی هم صدق می کند؟

wpDiscuz
Powered by Themes24x7