نظام سلامت

نوسانات نرخ ارزی هیچ ارتباطی با ارز دولتی که برای کالاها در نظر گرفته شده ندارد

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از ایلنا، ایرج حریرچی (سخنگوی وزارت بهداشت) امروز در نشست خبری گفت: ۹۸ درصد داروی مصرفی کشور در داخل تامین می شود و صراحتا اعلام می کنم که ارز دارو هیچ ارتباطی با ارز آزاد ندارد و مردم نگران نباشند.

او تاکید کرد که  بازار دارو رصد می شود و با هر گونه تخلف و قصور در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، به شدت برخورد می شود و کمبود دارو در حد یک تا دو درصد بازار دارویی کشور است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه تاکید کرد:‌ شرکت‌های خارجی و داخلی در صورتی که سنگ‌اندازی کنند از سیستم حذف خواهند شد.

سخنگوی وزارت بهداشت در رابطه با اینکه آیا رشد قیمت دارو برای سال ۹۷ همان ۹ درصد باقی می‌ماند یا خیر گفت: نوسانات نرخ ارزی هیچ ارتباطی با ارز دولتی که برای کالاها در نظر گرفته شده ندارد. کمبود دارویی نیز مطابق روال چهار سال گذشته و در حد کشورهای غربی است.

سخنگوی وزارت بهداشت از مردم درخواست کرد که تخلف‌ها را در حوزه تعرفه، کمبودها و همچنین ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان‌ با تماس با ۱۹۰ اطلاع دهند.

سخنگوی وزارت بهداشت در رابطه با آمار اختلالات روانی در کشور گفت: به ما اعلام شد که ۲۳٫۸ مردم علائم اختلالات روانی دارند اما اکثریت آنها نیاز به مداخله درمانی ندارند. رسانه‌ها به این قبیل مسائل دامن نزنند چون هیچ عایدی برای سلامت مردم نخواهد داشت.

حریرچی در ادامه در رابطه با کلینیک‌های ویژه در مناطق مختلف کشور گفت: با توجه به استطاعت مردم برای دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی تصمیم گرفته شد این کلینیک‌ها گسترش پیدا کنند چون می‌دانیم که هزینه‌های مراجعات مردم به بخش خصوصی بسیار بیشتر از بخش دولتی است.

حریرچی با اشاره به اینکه حدود ۸۰ درصد مردم به خصوص در بخش بستری توانایی پرداخت تعرفه خصوصی را ندارند، گفت: ۱۷ درصد مردم از طریق بیمه تکمیلی می‌توانند این هزینه‌ها را تامین کنند و تنها سه درصد از مردم توان مراجعه به بخش خصوصی برای دریافت خدمات بستری را دارند.

او در ادامه گفت: در رابطه با خدمات سرپایی سابقا بخش خصوصی تنها ۱۵ درصد در خدمات بیمارستانی سهم داشت اما در بخش سرپایی حدود ۸۰ درصد از خدمات را انجام می‌داد اما با اجرای طرح تحول سلامت این عدد به ۶۶ درصد خدمات سرپایی رسیده و هدف ارائه خدمات برای ۵۰ درصد با تعرفه دولتی از طریق خرید خدمت از بخش خصوصی است به همین خاطر گسترش کلینیک‌های ویژه را در دستور کار قرار دادیم و در حال حاضر ۲۵۰ کلینیک در قالب ۶هزار و ۵۰۰ نفر این خدمات را ارائه می‌دهند.

گر متفاوت است و به همین خاطر سختگیری‌ها نیز در این رابطه بیشتر است.

سخنگوی وزارت بهداشت در رابطه با نرخ ویزیت پزشک متخصص در بخش دولتی و خصوصی گفت: ویزیت متخصص در بخش دولتی ۱۴هزار و ۷۰۰ تومان است که با دفترچه بیمه مردم فقط چهار هزار و ۴۰۰ تومان پرداخت می‌کنند در حالی که در صورت مراجعه به بخش خصوصی بدون دفترچه بیمه باید ۳۸هزار و ۴۰۰ تومان ویزیت پرداخت کنند که رقمی در حدود ۹ برابر بخش دولتی است.

او تاکید کرد که مابه‌التفاوت این عدد ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان است و بیمار باید به همراه چهار هزار و ۴۰۰ تومان تعرفه دولتی پرداخت کند که عدد آن ۲۸ هزار و ۱۱۰ تومان می‌شود، یعنی ۶٫۳۷ برابر بیشتر.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه هر ایرانی سالانه به طور میانگین بیش از دو بار به متخصص مراجعه می‌کند گفت: ارقام به دست آمده نشان می‌دهد که پرداختی‌های مردم در بخش خصوصی بسیار بیشتر از بخش دولتی است. کلینیک‌های ویژه وزارت بهداشت اصولا در نقاطی استقرار دارند که یا بیمارستان در مرکز شهر نباشد یا اگر باشد در همان بیمارستان خدمات ارائه می‌کنند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7