نظام سلامت

وزیر بهداشت: اجتماعی شدن سلامت، نیازمند جذب و جلب مشارکت عمومی است

وزیر بهداشت در پیامی به دومین نشست توجیهی – مشورتی معاونت اجتماعی در کلان‌منطقه یک نظام سلامت کشور در دانشگاه علوم پزشکی مازندران تاکیدکرد: اجتماعی شدن سلامت علاوه بر تلاش ما، نیازمند جذب و جلب مشارکت عمومی است و همین نگرش، فلسفه بنیادی ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت بوده که با استقبال جدی از سوی همکاران و عزیزان در نظام سلامت و سازمان جهانی بهداشت مواجه شده است.

به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در این پیام، با بیان اینکه سلامت به عنوان یکی از شاخص‌های اساسی توسعه پایدار جوامع، وقتی اثربخش خواهد بود که در مشارکت عمومی و معنادار محقق شود، اظهار داشت: راهبرد اجتماعی شدن سلامت که از سوی وزارت بهداشت اتخاذ شده است، نیاز مبرم به همکاری و همدلی همه عزیزان فداکار و خدوم دارد. جامعه دانشگاهی نیز که نقش بنیادین در آموزش، مطالعه و تبیین راهکارهای اصولی برای تامین سلامت جامعه دارد باید تلاش و مجاهدت بیش‌تری در تحقق این راهبرد داشته باشد.

وزیر بهداشت در این پیام، بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، حضور مداوم در سطوح مختلف جامعه، استفاده بهینه از فرصت‌های اطلاع‌رسانی، آموزش و ارتقای سواد سلامت جامعه از طریق شبکه‌های بهداشت، ترویج فرهنگ سلامت، یاری نیازمندان، و همدلی با اقشار مرجع خصوصا اهل هنر، خیران و سازمان‌های مردم‌نهاد را از جمله ارکان اصلی جریان اجتماعی شدن سلامت برشمرد.

متن پیام وزیر بهداشت که توسط دکتر سید عباس موسوی رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این همایش قرائت شد، بدین شرح است:

روسا و همکاران محترم دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در کلان‌منطقه یک نظام سلامت کشور
در آموزه‌های دینی ما به امر سلامت و امنیت تاکید فراوانی شده است که این نشان از به هم پیوستگی امر اجتماعی و سلامت دارد. در دنیای امروز نیز سلامت امری فردی نبوده و رویکرد اجتماعی شدن آن در تعریف سازمان جهانی بهداشت مورد توجه جدی قرار گرفته است.
سلامت به عنوان یکی از شاخص‌های اساسی توسعه پایدار جوامع، وقتی اثربخش خواهد بود که در مشارکت عمومی و معنادار محقق شود. راهبرد اجتماعی شدن سلامت که از سوی وزارت بهداشت اتخاذ شده است، نیاز مبرم به همکاری و همدلی همه عزیزان فداکار و خدوم دارد. جامعه دانشگاهی نیز که نقش بنیادین در آموزش، مطالعه و تبیین راهکارهای اصولی برای تامین سلامت جامعه دارد باید تلاش و مجاهدت بیش‌تری در تحقق این راهبرد داشته باشد.
بدیهی است که اجتماعی شدن سلامت علاوه بر تلاش ما، نیازمند جذب و جلب مشارکت عمومی است و همین نگرش، فلسفه بنیادی ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت بوده که با استقبال جدی از سوی همکاران و عزیزان در نظام سلامت و سازمان جهانی بهداشت مواجه شده است.
فعالیت‌های معاونت اجتماعی در سامان‌دهی سمن‌ها، خیرین و موسسسات خیریه حوزه سلامت، آغازی برای هدفی بزرگ بود تا امروز شاهد گسترش فعالیت‌های اجتماعی در نظام سلامت در قالب تشکیل کانون‌های سلامت محلات و تعامل سازنده همه دستگاه‌های اجرایی و مدنی در مجامع سلامت از سطح محله و شهرستان تا ملی باشیم که دستآوردی در خور سپاس و تشکر است و نقش بی‌بدیل و اساسی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در تحقق این امر نیز قابل ستایش. امید می‌رود که با همکاری دل‌سوزانه، شاهد شکوفایی هر چه بیش‌تر در مسیر تحول نظام سلامت باشیم.
بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، حضور مداوم در سطوح مختلف جامعه، استفاده بهینه از فرصت‌های اطلاع‌رسانی، آموزش و ارتقای سواد سلامت جامعه از طریق شبکه‌های بهداشت، ترویج فرهنگ سلامت، یاری نیازمندان و همدلی با اقشار مرجع خصوصا اهل هنر، خیران و سازمان‌های مردم‌نهاد از ارکان اصلی جریان اجتماعی شدن سلامت به شمار می‌رود و می‌بایست همکاران در چنین نشست‌های تخصصی آن را مورد توجه قرار دهند.
اکنون که دومین نشست توجیهی – مشورتی معاونت اجتماعی و در قطب یک نظام سلامت در خطه سرسبز شمال با حضور همکاران استان کهن سمنان برگزار می‌شود، امید می‌رود که دست‌آوردهای درخشان آن نصیب جامعه بشود و راهبرد اجتماعی شدن سلامت را که خیر و برکات آن برای جامعه و مردم خواهد بود، گامی به جلو ببرد.
از درگاه خداوند توفیق همگان را خواستارم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7