دانش آموختگان

معاون درمان وزیر بهداشت اعلام کرد: زمان استاندارد ویزیت پزشک عمومی ۱۵ دقیقه و متخصص ۲۰ دقیقه

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: طبق مصوبه دولت زمان استاندارد و قانونی ویزیت هر بیمار برای پزشک عمومی ۱۵ دقیقه و برای پزشک متخصص ۲۰ دقیقه است، حق شکایت برای بیماران محفوظ است و اگر احساس کنند به آنان بی‌توجهی شده، می‌توانند شکایت کنند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری فارس، محمدآقاجانی در حاشیه چهارمین همایش کشوری ارتقای مدیریت اطلاعات سلامت گفت: برنامه‌ای که وزارت بهداشت دنبال می‌کند، استمرار برنامه‌های طرح تحول سلامت در سال گذشته و حفظ دستاوردهای آن است.

وی ادامه داد: در حوزه درمان ۸ برنامه اجرا کردیم و به دنبال آن هستیم به این برنامه‌ها استمرار و عمق بیشتری بدهیم، البته برنامه‌های جدیدی طراحی شده که اگر منابعش تأمین شود به مرور اجرایی خواهد شد.

آقاجانی گفت: برنامه‌های جدید در حوزه درمان، بهداشت و آموزش است. در حوزه درمان علاوه بر استمرار برنامه‌های گذشته، استقرار نظام ملی درمان بیماری‌ها به ویژه برای چهار بیماری مهلک در کشور که شامل سکته‌های قلبی، مغزی، سرطان و حوادث است، اجرا می‌شود.

معاون درمان وزیر بهداشت در مورد زمان ویزیت در مطب‌ها، گفت: استاندارد زمان ویزیت در مطب‌ها در مصوبه ابلاغی تعرفه‌های درمانی سال ۹۴ از سوی دولت اعلام شده که برای پزشک عمومی ۱۵ دقیقه، متخصص ۲۰ دقیقه، فوق تخصص ۲۵ دقیقه و روانپزشک ۳۰ دقیقه است.

وی ادامه داد: البته برنامه‌هایی در وزارت بهداشت برای دانشگاه های مناطق کمتر توسعه‌یافته داریم که تعداد پزشک و متخصص کافی ندارند و نباید صف انتظار ایجاد شود، بنابراین گاهی مجبوریم در مراکز دولتی و در بیمارستان‌های مناطق محروم برای دسترسی بهتر مردم، قدری از استاندارد زمان ویزیت عبور کنیم تا نوبت‌های طولانی رخ ندهد.

آقاجانی گفت: به دلیل مشکلات و کمبودها مجبور به تعدیل این زمان هستیم، البته امیدواریم با راه‌اندازی ۲۵۰ کلینیک ویژه و ۶ هزار و ۶۰۰ مطب در مجموعه بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها بخشی از کمبود نیروی تخصصی را برطرف کنیم که این موضوع، ما را در حمایت از بیماران و نزدیک شدن به استانداردها کمک می‌کند.

معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: حق شکایت برای بیماران در این زمینه محفوظ است، اگر احساس کنند که به آنان بی‌توجهی شده و پزشک به قدر کافی برای معاینه و تشخیص وقت نگذاشته، می‌توانند از طریق نظام‌پزشکی و معاونت‌های درمان دانشگاه‌ها آن را پیگیری کنند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7