پزشکان عمومی

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران: پزشک عمومی کافی داریم/ برنامه ریزی نداریم

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران گفت: برنامه‌ریزی مناسبی وجود ندارد و گرنه برای تامین نیازهای حوزه‌ سلامت، پزشک عمومی به اندازه‌ کافی داریم.

به گزارش صدای پزشکان، به نقل ازخبرگزاری فارس، عباس کامیابی، رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران با اعلام اینکه ۷۰ هزار پزشک عمومی در کشور داریم گفت: پزشکان عمومی در بخش‌های مختلفی چون پزشک خانواده، درمان اعتیاد، طب کار، مراقبت‌های پوست و… ارایه‌ خدمت می‌کنند که حتی بیش از نیازهای وزارت بهداشت است.

وی افزود: در واقع‌ برنامه‌ریزی مناسبی وجود ندارد وگرنه برای تامین نیازهای حوزه‌ سلامت، پزشک عمومی به اندازه‌ کافی داریم. رمز ماندگاری همکاران ما در مناطق جغرافیایی متفاوت، اختصاص جایگاه تشکیلاتی و درآمدی مناسب، تعریف هویت ملموس، امیدبخش و قابل ارتقا برای طب عمومی و نیز ارایه‌ برنامه‌ی جامع و پایدار است.

کامیابی در پنجمین گردهمایی شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی در تهران با بیان اینکه اعلام موضع درباره‌ جایگاه طب عمومی نخستین گام برای بازآفرینی هویت پزشکان عمومی است، گفت: تنها راه برای احیای جایگاه طب عمومی را اجرای طرح پزشک خانواده در سراسر کشور می‌دانیم و البته برای اجرای پزشک خانواده به‌دنبال الگویی هستیم که دارای استانداردهای لازم برای ارتقای سلامت مردم باشد.

وی رویکرد انجمن پزشکان عمومی برای تحقق این هدف را، انسجام درونی انجمن، مشارکت فعال همه‌ اعضای آن و ائتلاف و تعامل با سایر نهادهای ذی‌نفع دانست و گفت: آن‌چه در حال حاضر به‌عنوان برنامه‌ تحول سلامت مطرح است، نه تحول بلکه تنها جبران بخشی از محرومیت‌های گذشته است.

کامیابی گفت: ما برای این‌که جایگاه پزشکان عمومی را در این برنامه و کلاً نظام سلامت مشخص کنیم، نیاز به آگاه‌سازی درباره‌ فرصت‌ها و تهدیدها، توانمندسازی علمی و حرفه‌ای طب عمومی، نقد برنامه‌ها، مطالعه و تحقیقات کاربردی و ارایه‌ الگوهای جایگزین داریم تا نظامی کارآمد در راستای ارتقای سطح سلامت جامعه داشته باشیم.»

وی افزود: اجرای نظام ارجاع و برنامه‌ پزشک خانواده در سراسر کشور، نه فقط درخواست پزشکان عمومی بلکه تکلیف قانونی، نیاز مردم و عرف نظام‌های پیشرفته‌ سلامت‌ است

رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران گفت: حداقل انتظار هیات مدیره‌ انجمن پزشکان عمومی از این گردهمایی، تمرکز جدی بر تبیین رویکرد انجمن در مورد برنامه‌ پزشک خانواده و نظام ارجاع و ارایه‌ الگوی مورد توافق برای آن و نیز برنامه‌ریزی برای ساماندهی کامل شعب انجمن است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7