پزشکان عمومی متخصصین

رییس کل سازمان نظام پزشکی: کارتخوان، نقشی در محاسبه مالیات پزشکان ندارد

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر ایرج فاضل، رییس کل سازمان نظام پزشکی در نشستی خبری در آستانه روز پزشک با بیان اینکه روزهای حساسی را می‌گذرانیم و مسائل مختلفی در مملکت مطرح است که یکی از آنها مسائل و مشکلات پزشکی است، در پاسخ به سوالی درباره مباحث مطرح مبنی بر وجود کارتخوان‌ در مطب پزشکان گفت: “گاهی اخبار بی‌اهمیت در صدر اخبار دیگر قرار می‌گیرد تا کسی به اخبار مهم توجه نکند؛ در واقع مسئله کارتخوان در حال حاضر مسئله آنچنان مهمی نیست که این طور به آن پرداخته شد. اما ما جهت سهولت مراجعین و بیماران به همکاران‌مان توصیه می‌کنیم از دستگاه کارتخوان در مطب‌های خود استفاده کنند و حدود ۸۰ درصد پزشکان این کار را انجام می‌دهند. البته قانونی در زمینه وجود این دستگاه‌ها در مطب‌ پزشکان وجود ندارد و اگر کسی این دستگاه را نگذاشت، قانون‌شکنی نکرده است.  اینگونه مسائل باید با راه‌های تشویقی حل شود و ما نمی‌توانیم بدون وجود قانون پیگرد جدی در این مورد داشته باشیم.”

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه کارتخوان‌ها نقشی در محاسبه پرداخت مالیاتی پزشکان ندارند، در پاسخ به سوالی درباره اظهاراتی از سوی مسوولان سازمان مالیاتی مبنی بر اینکه “نیمی از پزشکان پایتخت مالیات نمی‌پردازند”، گفت: “اظهار غیر مسئولانه یکی از مدیران درباره اینکه نیمی از پزشکان تهرانی مالیات پرداخت نمی‌کنند، یک اظهار بی‌پایه بود که در این زمینه با رییس سازمان مالیاتی تماس گرفته و گله کردم و آنها نیز عذرخواهی کردند. طرح چنین مباحث غیرمسوولانه و بی‌پایه در رسانه‌ها و تیتر کردن آنها قابل تعقیب حقوقی است.”

فاضل در ادامه درباره مشکلات بیمارستان‌های خصوصی به دنبال افزایش قیمت ارز گفت: “بیمارستان‌های خصوصی با مشکلات جدی روبرو هستند تا حدی که برای ادامه کار نیز به مشکل برخورده‌اند. با افزایش ۱۸ درصدی دستمزد و در مقابل افزایش پنج درصدی تعرفه‌ها، تهدید ورشکستگی این بیمارستان‌های خصوصی وجود دارد. بخش بزرگی از طبابت کشور بر عهده بخش خصوصی است و این بیمارستان‌ها اکنون در شرایط دشواری زندگی می‌کنند و لازم است حمایت بیشتری از آنها صورت گیرد.”

فاضل ادامه داد: “تغییرات بزرگ اقتصادی را در پیش داریم که بخش سلامت باید خودش را با شرایط جدید وفق دهد. روزهای دشواری از نظر مسائل سلامت پیش رو داریم،  امکانات مورد نیاز در بخش سلامت از جمله انواع و اقسام امکانات برای درمان و ارایه خدمات در بیمارستان‌ها گران می‌شود؛  چرا که همه این امکانات از ارز دولتی سهم نمی‌برند. جامعه پزشکی باید از این موضوع آگاه باشد. پزشکان باید در تجویز داروها دقیق‌تر عمل کرده و اگر دارویی لازم نیست تجویز نکند یا داروهای ارزان‌تر را تجویز کنند. از طرفی بسیاری از بیماران در مراجعات‌شان تقاضاهایی در حوزه انجام آزمایشات و … دارند. در این حوزه نیز پزشک باید بر اساس قضاوت خود و نه درخواست بیمار، تجویز لازم را انجام دهد تا به این ترتیب با صرفه جویی این دوران را پشت سر گذاریم.”

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در ادامه صحبت‌هایش درباره کتاب تعرفه‌ها و همچنین تعرفه‌های ویزیت پزشکان، گفت: “در مورد تعرفه‌ها مشکلاتی وجود داشت که با تلاش چند ماهه نظام پزشکی، کتاب تعرفه‌ها آماده و تحویل وزارت بهداشت و شورای عالی بیمه شد. زمانی که این کتاب مورد تصویب شورای عالی بیمه و وزارتخانه قرار گیرد به عنوان مرجعی مشخص، مشکلات تعرفه‌ای را حل می‌کند. البته این کتاب قبلا هم بوده ولی در سال ۹۳ مورد دستکاری قرار گرفته و سبب بی‌عدالتی‌هایی شد.”

وی در پاسخ به سوالی درباره بار مالی که این کتاب ایجاد می‌کند، گفت: “این کتاب در ایجاد بار مالی هیچ نقشی ندارد و بار مالی بستگی به قیمت K دارد که شورای عالی بیمه و هیات دولت آن را تصویب می‌کند. یکی از مقاومت‌هایی که درباره این کتاب وجود دارد، گروه‌هایی هستند که تعرفه‌هایشان غیر عادلانه افزایش یافته بود و نمی‌خواهند تعرفه به اصل خود بازگردد.”

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7