داروسازی نظام سلامت

صنعت داروسازی، تشنه‌ی نقدینگی

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر محمدعبده زاده در افتتاحیه مراسم روز ملی داروسازی که امروز در هتل المپیک برگزار شد اظهار داشت: رنج آور است که همزمان با تبریک روز داروساز و آرزوی بالندگی این دانش در کشورمان،باید نگاهمان را بر دردها و مشکلات بدوزیم و از کم لطفی ها و معضلات سخن بگویم.

وی افزود: امروز باید به صراحت بگویم که صنعت دارو، نیازمند همت مسولین برای رفع مشکل نقدینگی است و گرفتاری این صنعت با توزیع اوراق قرضه و برگه های وعده دار برطرف نمی شود وضعیت به گونه ای شده که دوره وصول مطالبات حوزه دارو به بیش از ۴۰۰ روز رسیده است و این به معنای عطش شدید صنعت به تزریق نقدینگی است.

به گفته وی ، علاوه بر کمبود نقدینگی، نکته بسیار مهم این است که باید قیمت ها و قیمت‌گذاری های دارو اصلاح شود و طبیعی است که انجام این مهم،تبعاتی دارد و باید برای کنترل تبعات آن، پیش بینی های لازم صورت گیرد.

مدیر کل دارویی سازمان غذا و دارو گفت: برای تامین دارو و رفع معضلات پیش روی تولید و توزیع دارو، نیاز به مشارکت گروهی انجمن ها و سندیکا ها داریم و در این مسیر از تجربیات شکل گرفته نزد داروسازان بهره برداری می کنیم.

وی افزود: توجه داشته باشید مشکلات ناشی از تحریم ها نیست، بلکه ریشه در روندی دارد که تاکنون طی کرده ایم. ضمن اینکه خود تحریمی ها کمتر صنعت را شکسته است. میزان کاهش سود شرکت های داروسازی سرسام است و معنای آن، این است که انگیزه اقتصادی برای فعالیت و سرمایه گذاری در شرکت های داروسازی باقی نمانده است.

عبده زاده اظهار داشت: مرور وضعیت صنعت به روشنی نشان می دهد که شرکت های داروسازی برای حیات و بقای خود،گرفتار  شده اند و باید هر چه زودتر آن ها را به ریل اصلی باز گردانیم. نیاز به واقع نگری در حوزه سیاستگذاری صنعت دارو داریم و این موضوع آمار ناپذیر است و طبیعتا واقع گرایی ممکن است برای برخی افراد و گروه ها ناخوشایند باشد.

مدیر کل دارویی سازمان غذا و دارو گفت:اگر به داد صنعت داروسازی نرسیم و صنعت فروپاشیده شود، نمیتونیم تعادل چرخه دارویی کشور را حفظ کنیم و این واقعیت را باید بگویم که در شرایطی که صنعت از هم گسیخته شد، حتی با واردات هم،نیاز بازار دارویی کشور قابل تامین نیست.

وی گفت: فروش شرکت‌های دارویی در سه ماهه گذشته افزایش یافته اما در عین حال کمبودها بیشتر شده است‌. این به معنای آن است که تقاضا برای دپوی دارو زیاد شده و این موضوع، زنجیره تامین دارو را با اختلال مواجه می کند و به این دلیل از فعالان حوزه پخش و توزیع خواسته ایم که بر اساس متوسط مصرف سالیانه،برنامه ریزی کنند.

به گفته وی ، تغییراتی در ضوابط داروخانه ها ایجاد شده که امیدواریم با یک رویکرد مشترک با انجمن داروسازان ایران،به نقطه اعتدال برسیم.

عبده زاده افزود: ما انجمن داروسازان ایران را به عنوان نماینده جامعه داروسازی کشور می شناسیم و امیدواریم داروساران اعم از شاغلین در داروخانه،صنعت،دانشگاه و سایر بخش ها با هم افزایی و مشارکت گروهی بتوانند مسیر رشد و توسعه کشور و بالندگی داروسازی را هموار سازند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7